مرگ تدریجی وب پارسی

3.7/5 - (24 امتیاز)

پیش از بیان هر موضوعی از اینکه زمان ارزشمند خود را برای مطالعه این نوشته صرف می‌کنید از شما دوستان گرامی سپاسگزاریم.

آنچه در این نوشته مورد بررسی و اندیشیدن قرار می‌گیرد موضوعی بسیار پراهمیت است که می‌تواند نقش اصلی و بسیار مهمی را در روند توسعه و پیشرفت وب پارسی داشته باشد.

کپی رایت و نقض آن در ایران توسط مارکت‌ها

همانطور که در دانشنامه‌هایی هم‌چون ویکی پدیا آمده است کپی‌رایت یا همان حق تکثیر، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدید آورنده یک اثر اصل و منحصر به‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود به این معنا که وقتی فردی یک اثری را تولید می‌کند قانون کپی رایت شامل حال او می‌شود که شوربختانه در کشور ما بدلیل نبود قوانین و ضمانت اجرایی مشخص در این خصوص، نقض حقوق مالکیت مادی و معنوی بر آثار مختلف بصورت گسترده‌ای در حال صورت گرفتن است که وب پارسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و شوربختانه هر روزه به تعداد تارنماها یا بهتر بگوییم قارچ‌های سمی که بساط “دزدی” را ایده و کارآفرینی می‌نامند و فعالیت خود را در زمینه‌ی خرید و فروش پوسته و افزونه‌های تجاری بصورت غیرقانونی آغاز می‌کنند افزوده می‌شود که این امر به شدت تاثیرات منفی را بر پیشرفت و توسعه وب پارسی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته که شدیدترین مجازات‌ها را در خصوص نقض کپی رایت برای مجرمین در نظر گرفته‌اند به همراه خواهد داشت. حال ممکن است پرسش‌هایی مرتبط با فعالیت مارکت‌های ایرانی در ذهن خوانندگان این نوشته ایجاد شود که از شما دوستان گرامی خواهشمندیم برای بررسی و پاسخ به این پرسش‌ها همراه ما باشید.

چگونگی پیدایش مارکت‌های ایرانی (مارکت وردپرس)

با گذشت زمان همه روزه شاهد پیشرفت، تکامل و گستردگی وب در دهکده‌ی جهانی بوده‌ایم که کشور ما نیز با در نظر گرفتن افزایش تعداد تارنماها و رشد آنها سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است، از این رو نیازها برای داشتن و بکارگیری آخرین‌های تکنولوژی وب از جانب مدیرانِ تارنماهای ایرانی احساس می‌شود که در این میان با توجه به شرایط پیش آمده افرادی فرصت طلب و طمع کار که میتوان آنها را بی استعداد و “متقلب” معرفی کرد فعالیت خود را بصورت غیرقانونی در جهت کسب درآمد از طریق فروش طرح و دسترنج دیگران آغاز می‌کنند.

مثبت یا منفی بودن فعالیت مارکت‌های ایرانی

تنها کسانی‌که فعالیت مارکت‌های ایرانی را بدین شکل مثبت ارزیابی می‌کنند مدیران و طراحان پیش‌پا افتاده‌ای هستند که بدلیل عدم وجود استعداد و توانایی در آنها، پیشرفت روزمره‌ی وب را پایانی برای فعالیت خود می‌دانند و سعی دارند با ایجاد چنین فروشگاه‌هایی که آن را ایده‌ی کسب درآمد و کارآفرینی از طریق فروش طرح‌ها و دسترنج دیگران می‌دانند به بقای خود بیافزایند که شرم و ننگ‌آورتر از نام‌گزاری “ایده و کارآفرینی” بر روی چنین طرحی آن است که مدیران این مارکت‌ها همواره در تَوَهم اشتغال‌زایی به سر می‌برند و به ایجاد چنین فضاهای ناسالمی افتخار می‌کنند.

در سوی دیگر نگاهی بر منفی بودن فعالیت مارکت‌های ایرانی خواهیم داشت که از اولین و مهمترین دلایل آن می‌توان به عدم پیشرفت وب پارسی و مرگ تدریجی آن اشاره کرد چرا که پشتوانه مالی لازمه‌ی فعالیت هر طراح و توسعه دهنده‌ی وب هست که در صورت عدم حمایت از طرح‌های داخلی در آینده‌ای نه چندان دور ما تنها “مصرف‌کننده” و شاهد پسرفت در این حوزه خواهیم بود. از بین رفتن حقوق افرادی که تازه، وارد این عرصه شده‌اند و زمان و هزینه‌ی زیادی را نیز برای فراگرفتن تخصص‌های گوناگون صرف کرده‌اند تا در آینده بتوانند علاوه بر بُروز استعدادهای خود و کمک به بهبود وضعیت وب پارسی، داشتن چنین تخصص‌هایی را سرمایه‌ای برای آینده و تامین هزینه‌های زندگی خود به عنوان یک کسب و کار بدانند، یکی دیگر از ده‌ها دلیلی است که منفی بودن فعالیت مارکت وردپرس را اثبات میکند.

چگونگی تهیه‌ی فایل‌ها توسط مارکت‌های وردپرس

همانطور که متوجه شدید این افراد سودجو تنها به دنبال سود بیشتر در فروش هستند و از آنجا که این فایل‌ها باید بصورت اورجینال از مارکت‌های خارجی همانند سایت تم فارست خریداری شوند بیشتر مارکت‌های ایرانی این فایل‌ها را بصورت رایگان و نال شده از سایت‌های وارز دریافت می‌کنند که طبیعتا چنین فایل‌هایی آلوده به کدهای مخرب هستند که در پی استفاده از چنین فایل‌هایی شاهد ویروسی شدن و هک شدن تارنماهای ایرانی خواهیم بود.

حال در این میان تعدادی از مارکت‌های ایرانی اشاره به قانونی بودن فعالیت خود و خرید فایل‌های اورجینال همراه با لایسنس را دارند که جالب است بدانید صحبت ایشان پیوسته با لایسنس‌های تک نفره می‌شود که با نمونه‌ای ساده تصمیم داریم این موضوع را برای شما دوستان گرامی شفاف سازی کنیم، برای نمونه در سایت تم فارست قصد خرید پوسته صحیفه را در این نشانی داریم که هزینه این پوسته همانطور که در اولین ناحیه‌ی ستون سمت راست برای لایسنس‌های تک نفره (Regular License – مجوز منظم) مشخص شده است 58 دلار می‌باشد که اگر قیمت دلار را 3000 تومان در نظر بگیریم هزینه این پوسته برای استفاده‌ی مشخص شده در قوانین (یک نفر) 174,000 تومان می‌باشد، این در حالی است که مارکت‌های ایرانی با داشتن لایسنس‌های یکنفره بارها و بارها نسبت به فروش یک فایل اقدام می‌کنند، حال اگر در همان سایت تم فارست لایسنس (Extended License – مجوز گسترده) را برای خرید انتخاب کنیم متوجه خواهیم شد که در این لایسنس که کاربر حق فروش را نیز دارد قیمت پوسته از 58 دلار به 2900 دلار تغییر پیدا می‌کند که با ضربی ساده در قیمت دلار به تومان متوجه خواهیم شد هزینه‌ی این پوسته برای فروش 8,700,000 تومان می‌باشد! آیا شما فروش دسترنج دیگران را رفتاری غیر حرفه‌ای و غیر انسانی نمی‌دانید؟ قضاوت با خودتان.

بالا بودن قیمت دلار و تحریم‌ها

پیش از پاسخ و بررسی این پرسش که آیا تحریم‌ها و یا بالا بودن قیمت دلار می‌تواند دلیلی بر فعالیت چنین تارنماهایی باشد، باید بگوییم جدای از هر مسئله‌ای به دور از انصاف و اخلاقیات انسانی هست که بخواهیم به خاطر وجود چنین شرایطی حقوق و زحمات شخصی را پایمال کنیم و تنها کافیست برای درک هرچه بهتر این موضوع خودمان را جای افرادی قرار دهیم که طرح های آنان که پشتوانه مالی و تامین کننده‌ی هزینه‌هایشان هست را در چنین مارکت‌هایی به فروش می‌گذارند.

همانطور که می‌دانید واحد پولی مشخص شده در مارکت‌های خارجی برای خرید فایل‌های اورجینال و لایسنس‌دار، دلار می باشد که با توجه به بالا بودن قیمت دلار در ایران تعدادی از کاربران برای مثال هزینه 174,000 تومانی را برای پوسته‌ی صحیفه بالا میدانند که در پاسخ به این دوستان باید گفت: تا حدی بزرگ‌نمایی است اگر بخواهیم طرح‌های ایرانی را با طرح‌هایی که در سایت تم فارست وجود دارند از نظر کیفیت و کارایی مقایسه کنیم چرا که طرح‌هایی که در این سایت وجود دارند بسیار قدرتمندتر و منعطف‌تر از پوسته‌های ایرانی هستند و این در حالی هست که اگر تصمیم به طراحی چنین پوسته‌های قدرتمندی توسط طراحان داخلی را داشته باشیم، هزینه‌ی نهایی ده‌ها برابر قیمت این پوسته‌ها برایمان تمام خواهد شد و اگر واقع‌بین باشیم هزینه‌ی 174،000 تومانی در ایران تنها هزینه‌ی پارسی‌سازی اختصاصی پوسته‌های وردپرس می‌باشد.

در رابطه با موضوع تحریم کاربران ایرانی نیز باید بگوییم که این مسئله نیز تنها و تنها بهانه‌ی کوچکی هست برای عدم خرید فایل های لایسنس دار بصورت قانونی، چرا که علاوه بر روشهای موجود برای خرید از سایر کشورها، سایت‌های واسطه‌ای در ایران وجود دارند که با دریافت کارمزدی ناچیز می‌توانند شما رو در چنین خریدهایی یاری دهند و شما دوستان گرامی در کمترین زمان (چند دقیقه) به فایل‌های مورد نظر خود بصورت قانونی دسترسی داشته باشید که در همین راستا نیز بزودی اقدامات و ایجاد شرایطی برای سهولت در خرید کابران ایرانی ایجاد خواهد شد.

سخن پایانی

کپی رایت در ایران ایجاد نمی شود بلکه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود!

دوست گرامی با یکی شدن غیرممکن‌ها ممکن می‌شود، شما نیز به اندازه و سهم خود در این مسیر گامی را برای فردایی بهتر بردارید و اگر این نوشته را مفید ارزیابی می‌کنید آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید و چنانچه پیشنهادی در رابطه با این موضوع دارید آن را با ما در میان بگذارید.

وب پارسی هم‌اکنون نیازمند یاری سبزتان هست.

شاد و پیروز باشید

3.7/5 - (24 امتیاز)

کانال تلگرام ماندگار وب

 1. mekaeil

  امیرجان ممنون و سپاس ، متن بسیار کامل و جامعی بود.
  امیدوارم کاربران ایرانی این موضوع رو درک کنند و یک شخص که صرفا کار “چپ راست کن” رو انجام میده به عنوان طراح نشناسند
  امید دارم این بستر ایجاد میشه و اون روزه که چهره ی واقعی سودجویان رو میشه…
  اون روز زیاد دور نیست…

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما میکائیل جان
   متاسفانه همینطور هست و همونطور که در نوشته اشاره داشتم همین افراد بی استعداد و متقلب هستند که چنین اوضاعی رو بوجود میارند
   کاملاً موافق هستم نگاه کاربران به چنین فعالیت هایی عوض شده و هر روز به تعداد مخالفان چنین فعالیت هایی افزوده میشه

 2. علی

  تا زمانیکه یک سیستم غیر دولتی برای اینکار وجود نداشته باشه چیزی حل نمیشه. ما یک گروه میخوایم که بیاد واقعا به صورت عادلانه و منطقی وب سایت و مارکتایی که حداقل ناقض کپی رایت محصولات ایرانین رو معرفی کنه که همه بشناسن…!!! طرف زحمت کشیده یک پلاگین هرچند ساده پیاده کرده گزاشته تو تم فارست بعد من هموطن میام ریپ میکنم…!!! این از دزدی و این حرفا گذشته ته نامردیه…!!! ولی مشخصا هیچوقت چنین چیزی بیان نمیشه که چه وب سایتی داره از طریق نادرست کسب درآمد میکنه…!!!! گرچه همه هم میدونیم چه وب مستریایی چه بلایی سر وب ایران میارن طوری که خارجیا به ایرانیا میگن دزدان دریایی ناشران (البته این تو حوزه کتاب بود که محیط وب هم کم نمیاره از اون)

  1. امیر خلجی مهر

   کمتر کسی هست که دقیقاً ندونه به کدوم تارنماها در این نوشته اشاره مستقیم شده و از اونها به عنوان “دزد” یاد شده
   با معرفی کاری پیش نمیره اگر اینطور بود اولین شخصی که برای انجام اینکار پیش قدم میشد خودم بودم، کاربران باید این موضوع رو درک کنند و چنین سایت هایی رو تحریم کنند
   با بند آخر هم کاملاً موافق هستم و به خاطر چنین رفتارهای غیر حرفه ای هست که ما جزء آخرین ها هستیم

 3. محسن برجی

  یادداشت بسیار خوبی بود.
  اگر به حقوق هم (در هر جای دنیا که باشیم)، احترام نگذاریم، با دست خودمان راه پیشرفت خودمان را بسته‌ایم.
  کپی‌رایت، مفهومی است که بنای تمدن امروز بر پای آن گذاشته شده.
  متأسفانه (همانطور که در این یادداشت اشاره کردید)، وضعیت بدی در فضای وب فارسی حاکم شده که همت و تلاش زیادی می‌طلبد تا اصلاح شود.

  1. امیر خلجی مهر

   درسته آقای برجی و امیدوارم پیش از اینکه واقعاً این موضوع بحرانی و غیر قابل حل بشه خود کاربران اهمیت و موضوع کپی رایت رو درک کنند.

 4. علی

  بسیار عالی بود….کاملا با موضوع مطرح شده موافقم…بالا بودن قیمت دلار هم یکی از مشکلات اصلی ماست که قابل حل نیست پس باید خودمون در این عرصه قدم بذاریم و به تولید محصولات داخلی بپردازیم تا علاوه بر پیشرفت وب در ایران قدم بزرگی برای کاربران ایرانی برداشته باشیم…با امید آن روز

 5. بهراد خادم

  نقد شما رو خوندم … کاملا متین بود…
  بعضی چیز ها تنها با وزارت خانه ای شدن و دستور بیت عملی نمیشن … فرهنگ مردم هم مهمه …
  مثلا شما کافیه استور های گوگل پلی رو با کافه بازار مقایسه کنید …
  ترند های اونا سرویس های Runtastic و … هستش اما مال ما توی بازار چیه؟ “دعای بازگشت شوهر” ، “دعا هایی برای افزایش خواستگار” و… وقتی یک کدنویس میبینه که با ساختن برنامه های اصولی و … پولی به جیب نمیزنه ، از حماقت و ساده لوحی مردم سوء استفاده میکنه … این قضیه در مورد وب هم هست.
  مثلا همه اصولا یا سایت تفریحی دارن ، یا دانلوده (حالا بگذریم که همه ی پستاش کپین) یا سایت موزیکه … همشونم سی ام اسی چیزی ندارن اصولا یا رو رزبلاگن یا پارسی کیوت …
  فرهنگ همه چیز رو تعیین میکنه …

  1. امیر خلجی مهر

   درسته بهراد جان، فقر فرهنگی مهمترین دلیل رونق گرفتن چنین مواردی هست البته نا گفته نمونه که 99 درصد جمعیت ایران در “ظاهر” از با فرهنگ ترین انسان های روی کره زمین هستند

 6. اسد اسماعیلی

  منم کاملا با فرمایشات شما موافقم متاسفانه بعضی از دوستان به خاطر جذب کاربر دست به چنین کار هایی میزنن ولی به این عزیزان توصیه میکنم از این کارشون دست بردارن شاید شما بتونید با ارائه یه محصول فروشی بطور رایگان کاربرانی رو جذب خودتون کنید ولی در آینده ای نچندان دور از اینکارتون پشیمون میشید
  امیرجان واقعا مطلب مفیدی بود استفاده بردیم شاید با خوندن این مطلب تعدادی از دوستان رستگار شوند
  کپی رایت آینده ایران رو لطفا بخاطر بالا بردن بازدید سایتتون خراب نکنید
  باتشکر ….

 7. شهاب

  ممنون بابت این مطلب تفکر برانگیز
  امیدواریم بازهم شاهد چنین مطالب در سایتهای مختلف باشیم تا افراد بیشتری را به تفکر وادار کند

 8. میثم حسینی - موبایل اسکای

  بسیار عالی و تکمیل بود

  متاسفانه این سایت های اسپم همیشه اوضاع وب فارسی را خراب می کنند که باید دولت با سایت های اسپم برخورد کند.
  مخصوصا فیلترینگ باید اینگونه سایت ها را بدون تذکر فیلتر کند

  1. امیر خلجی مهر

   میثم جان نکته ی قابل توجه اینجاست که تو بعضی از موارد دست ها تو یک کاسه هست و چنین سایتهایی منبع درآمد به حساب می آیند
   اگر چنین باشد من هم کاملاً موافق هستم و فیلترینگ بهترین نقش رو میتونه داشته باشه

 9. یک نفر!

  سلام و دورد بر شرف آنکه به دنبال حقيقت است و جز حقيقت وی را راضي نگه نمي‌دارد…

  بنده چندين بار در سايت‌هايي که شما از آنها به عنوان قارچ ياد مي‌کنيد کامنت گذاشتم که بر فرض شما نسخه اصل را خریداری کرده باشید این اصلاً به معنای حق ترجمه و فروش به چندین نفر نیست چراکه نسخه اصل شما برای استفاده در یک سایت است و…

  نه تنها جوابی ندادند که خود کامنت را هم اصلاً منشتر نمی‌کنند

  در کمال وقاحت هم از قسمت لایسنس قالب (همان حق استفاده برای یک سایت) به عنوان سند اسکرین شات می‌گذارند که محصول ما اصلی است. حتی همان اسکرین شات هم از قسمت پرداخت شده نیست بلکه صرفاً از چیزی عکس می‌گذارند که صرفاً به عنوان اعلام هزینه است!!!! و نه قسمت پرداخت شده.

  مانند خیل عظیم مسائل دیگر در وب فارسی این مورد نیز چیزی جز آه و حسرت از نبود فضای سالم باقی نمی‌گذارد!

  آنان که می‌دانند هرگز نباید فراموش کنند ترازوی خداوند با اسکرین شات و جعل کوچکترین نقصانی نمی‌یابد.
  و آنان که به این مهم ایمان ندارند امیدوارم لحظه‌ای تأمل کنند…

  موفق باشید و سربلند

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما دوست خوبم
   فرمایشات شما کاملاً متین هست، کسانیکه بویی از انسانیت نبردن به این صورت میتونن حق رو ناحق کنند
   امید دارم که پایان خوبی در انتظار چنین تارنماهایی نیست و بزودی با آگاهی کاربران از این موضوع چنین فعالیت هایی هر روز کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد

 10. ایوب

  سلام :p
  چرا این قانون پایستگی رو برا همه‌چی استفاده میکنن 😀
  راستی پوسته‌ت خیلی قشنگ شده <3 مبارک باشه.

 11. علیرضا

  خیلی از مطالب ماندگاروب هم از سایت های خارجی هستند و تنها زحمت فارسی کردنش رو کشیدید و منبع رو هم ذکر نکردید.
  من متوجه ام. اگر منبع رو ذکر کنید به ضررتونه
  نمیگم کار اونا درسته ولی شما هم که نقدشون می کنید اول یه نگاه به خودتون کنید و اگر هم مرام‌شون نبودید بعد نقد کنید.
  من این نوشته رو انتقاد از خود میدونم و بهتون تبریک میگم که خودتون رو به چالش می کشید…

  1. امیر خلجی مهر

   شما سخت در اشتباه هستید، 25 نویسنده در ماندگار وب فعالیت دارند که اکثر نوشته های نویسندگان معمولی مربوط به معرفی افزونه ها هست که معرفی و آموزش افزونه ها آنچنان در سطح بالایی نیست که نیاز به تارنماهای خارجی باشه
   خوشحال میشم گفته هاتون رو با مدرک ثابت کنید یعنی وجود نوشته ای در ماندگار که دقیقاً ترجمه شده ی یک مقاله یا آموزش خارجی هست
   در ضمن آقای “چالش انداز” تفاوت فروش طرح و دسترنج دیگران با استفاده یا ترجمه مقالات رایگان زمین تا زیرزمین هست

 12. فرهاد

  سلام

  نقد به جایی بود

  اما همه اش رو قبول ندارم چرا؟

  چون که طرف بابت کار انجام داده اش هزینه باید دریافت کنه
  وقتی زحمت میشکه و فارسی میکنه قالب یا افزونه ای رو باید در مقابل هزینه ای دریافت کنه

  اما نباید خود سورس اصلی رو هم بفروشه چون بابت اون زحمتی نکشیده

  یعنی ما وقتی قالب رو میخریم و بعد فارسیش میکنیم باید فقط وفقط فایل ترجمه رو بفروشیم و فرد در صورتی که خواست قالب رو از سایت اصلی میخریم و تنظیم می کنیم و بهشون میدیم
  یا هم طرف فایل فارسی رو میخره و بعد خودش میره قالب رو از سایت اصلی میخره و …

  اینطوری نقد کنیم بهتره تا به اینکه فقط از ریشه بزنیم و هیچ پیشنهادی ندیم
  چون در اون موقع یه جورایی کار خودپسندانه کردیم زیرا که کسی از ما درخواست نقد نکرده بود پس وقتی خودمان میخواهیم نقد کنیم باید راه کار هم بدیم تا طرف مقابل از بین نره و شخصیتش حفظ بشه و تهمتی ناروا بهش زده نشه

  امیدورام دیگر شاهد چنین نقد هایی نباشیم چون با اسلام جور در نمیاد
  موفق باشید

  1. امیر خلجی مهر

   درود
   دوست خوبم پیشنهاد شما، پیشنهاد 2 سال پیش من و خیلیها به چنین اشخاص و چنین فعالیت هایی بود اما متاسفانه طمع بیش از حد مانع از استقبال چنین پیشنهادهایی میشد
   ما کار خودپسندانه ای انجام ندادیم و برخلاف باورتون این نوشته با درخواست و هماهنگی خیلی از دوستان آماده شده! نگران شخصیت نداشته ی این افراد سودجو هم نباشید

   ما هم امیدواریم دیگه شاهد چنین فعالیت هایی نباشیم چون با “انسانیت” تطابق ندارند
   موفق باشید

  1. امیر خلجی مهر

   سپاسگزارم، حتماً این خلاقیت میهن وب هاست رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارم 🙂

 13. محمدرضا

  تنها یک راه برای حل این موضوع هست.
  یک سایت ایجاد کنید تا افرادی که مخالف این کارها هستن بیان در اون سایت و امضای دیجیتالی کنن و تقاضای برقراری کپی رایت رو امضا و تایید کنن. توجه کنید که با هر ایمیل فقط 1 بار بشه امضا کرد.
  بعد از اینکه تعداد امضا به 1 میلیون رسید یک تیم به عنوان نماینده بره و شکایت نامه رو تنظیم کنه و به دادگستری جرایم رایانه ای اعلام کنه.
  برای به اطلاع رسوندن همگان هم کافیه یک بنر و یک پست مختصر آماده کنید و برای مدیران سایت ها بفرستید تا هر کدوم رو امکان دارن به صورت رایگان در سایت خودشون بزارن.
  این تنها راهه که ابته ازمه یکی کمی پیگیری کنه.

  1. امیر خلجی مهر

   پیشنهاد خوبی هست محمدرضا جان، از بابت کاربران و استقبالشون خیالمون راحت هست اما از نهادهای دولتی چنین حسی رو به شخصه ندارم

 14. آقای برنامه نویس

  خسته نباشید جناب خلجی مهر ، حرف دلم رو زدید بخدا
  خیلی از انجمن های فعلی که اکثرا با ویبولتین هستند کرک شده هستن و این خیلی من رو ناراحت میکنه
  سایت های معروفمون هم دارن از سایت های خارجی کپی و تقلید میکنن
  ایران برا پیشرفت وب جایی نداره!

  1. امیر خلجی مهر

   شوربختانه همینطوری که میفرمایید هست
   موافق هستم اگر همینطور پیش بره ما تنها مصرف کننده خواهیم بود

 15. یاسر

  خیلی هم عالی بود و به جا
  مشتی پول درآوردن از راه درست سخته!
  قبلنا هرکی از ننه اش قهر می کرد خواننده میشد اما الان وضع فرق کرده طرف یه rtl یاد گرفته اسم خودشو گذاشته طراح!یه عالمه هم درآمد داره! کی میره این همه راهو که قالب رو مثلا خودش طراحی کنه
  بحث کتاب باشه یا نرم افزار و سیستم عامل یا طراحی و گرافیک باشه یا وب، حالا حالاها باهاس امثال شماها بدوون تا فرجی بشه. با خراب کردن اینا آدم خودشم خراب میشه تازه جایی نیست بخواد پشت امثال شما (اینکه میگم شما به خاطر اینه که خودم رو همسطح شما نگیرم یه کاربر معمولی وردپرس ام!) نگاه که میکنی این ***ه مالا هرجور نماد و لیبل قانونی و نمی دونم *** رو چسبوندن به سایتشون که آره حاجی ما کارمون ایوله قانونیه یکی بخر دوتا جایزه ببر! کلی هم منت سر مشتری میذارن که پشتیبانی فلان ساعته می کنیم…
  بگذریم
  به نظرم همگی بیایم از کسایی که خودشون دارن کار می کنن و دسترنج کار خودشونو می خورن(اگه بتونن!!) حمایت کنیم حتی شده فقط تو حرف! اونا رو معرفی کنیم تا شناخته بشن. این قضیه قالب پولی وردپرس نبود یهویی مثل قارچ سردرآورد بابا به خدا الان قالبای رایگان مخزن وردپرس اونقد خوب هستن که احتیاجی به قالب پولی نیست برا خیلی ها. حتی راست چین هم نمی خواد بنی! یه زمانی دعوا بود سر فارسی کردن اینا!
  خلاصه اینکه از دیدگاهی که شما نگاه کردین خیلیوقته وب فارسی مرده
  در مورد کامنت دوستمون ترجمه چیز بدی نیست به خودی خود ما بدش کردیم مثل خیلی چیزای دیگه که فقط ما توان بد کردنشون رو داریم! یه ایده ای برا نوشتن دارید از چند مرجع می خونی میفهمی می نویسی فرق داره با کسایی که افزونه translate نصب کردن رو مرورگرشون و کل سایت رو یهو ترجمه میکنن!

 16. شهرام شکوهی

  وقتی مارکت همیار وردپرس که فقط نقض حقوق کپی رایت میکنه حامی تبلیغاتی و مالی داره بدونید کار از کار گذشته!

  1. امیر خلجی مهر

   شهرام جان خودتون هستین 🙂 😉
   دوست خوبم خداروشکر آگاهی کاربران در این زمینه بسیار زیاد شده و در آینده ای نه چندان دور فعالیت چنین تارنماهایی کمرنگ تر خواهد شد
   در آخر نوشته هم اشاره کردم که با یکی شدن هر چیز غیر ممکنی ممکن میشه

 17. محمدرضا

  حالا شما چرا گیر دادین به وردپرس! مگه فقط این کار تو وردپرسه. مگه درآمد سایت های بزرگ دانلود از کپی قرار دادن نرم افزارها و بازی ها نیست؟ مگه شرکت host dl که بزرگ ترین شرکت هاسته ایرانه کارش خدمت دادن به این سایت های دانلود نیست؟ اگه درست نگاه کنیم میبینیم که قیمت اون نرم افزارها خیلی بیشتر از قالب وردپرسه.
  کی تو ایران ویندوز یا نرم افزار اوریجینال میخره؟ اگه درست نگاه کنی کل مردم و نهادهای دولتی و غیر دولتی در ایران دارن از نرم افزارهای غیرقانونی استفاده میکنن و همه به نوعی دزد هستیم.

  آقای خلجی مهر! خودت تا حالا بابت چند تا نرم افزار پول دادی که حالا واسه وردپرس شعار میدی؟ قطعا هیچی و همه رو از اینترنت دان میکنی.

  این وضع تو ایران به هیچ وجه درست نمیشه مگر اینکه دولت قانون کپی رایت رو وضع کنه.

  1. امیر خلجی مهر

   چون حوزه ی فعالیت ما وب هست برای همین گیر دادیم به وردپرس!
   شما بهتره سطح اطلاعاتتون رو بالا ببرید و به دیگران تهمت نزنید، شفاف ترش اینکه دیگران رو در رسته ی خودتون نبینید!
   من اهل شعار دادن نیستم و به باورهای خودم پایبندم، من از متن بازهایی که بصورت رایگان توسعه داده میشند استفاده میکنم از ویندوز گرفته تا نرم افزارهای پیکسلی

   در ضمن! گفته ی اصلی من حمایت از طرح ها و استعدادهای ایرانی هست که با چنین فعالیت هایی ما وب رو هم مثل نرم افزار از دست خواهیم داد و در این دهکده تنها نقش یک مصرف کننده را ایفاء خواهیم کرد.
   موفق باشید

 18. یونس

  برای خودم پیش اومده متاسفانه برخی سایتها مثل wpparsi.ir با کمال پررویی اقدام به فروش قالبهای طراحی شده توسط دیگران آن هم با همان نام و با قیمتی بالاتر می کنند. و بدتر اینکه اقدام به فروش قالبهای اختصاصی طراحی شده برای برخی مشتریان که ناخودآگاه قالبشان لو رفته می کنند.
  واقعا به ما لطمه می زنند و فقط پول در آوردن براشون مهمه و حرام خوری براشون هیچ اهمیتی نداره.

  1. امیر خلجی مهر

   به امید خدا در آینده ای نه چندان دور شاهد چنین فعالیت هایی نخواهیم بود و در طرح های آینده ی ماندگار وب از طراحان داخلی حمایت ویژه ای خواهیم داشت.

 19. طراحی قالب وردپرس

  با سلام. همان طور که میدانید بازار فروش قالب های خارجی null شده ی وردپرس در ایران توسط افراد متقلب و سودجو ایجاد شده است که لکه ننگی در جامعه ی وب فارسی است و پیامدهای بسیار مخربی دارد که مهمترین پیامد آن کاهش سواد جامعه در بخش IT و فراهم شدن فضای دلالی و تقلب برای افراد سودجو است.
  لذا ما اعتراضی آماده کردیم که قطعا با همکاری شما به نتیجه ی قطعی خواهد رسید. کافی است فایل اعتراض را از یکی از لینک های زیر دانلود کنید و متن آن را برای پلیس فتا ایمیل نمایید. آدرس ایمیل پلیس فتا نیز در فایل موجود است.
  http://uplod.ir/mmzx7qfi6kr3/copyright.doc.htm
  http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=d06d9387e98273da7a702c2189694020
  http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1415454018
  http://s5.picofile.com/file/8150403984/copyright.doc.html
  همچنین اگر زیاد از جریان بازار متقلبانه ی وردپرس در ایران آگاه نیستید، مطلبی در این باب در برخی سایت ها منتشر شده که میتوانید آن را در لینک زیر بخوانید (سایت زیر ربطی به اعتراض فعلی ما ندارد و صاحب آن، مطلب را مدتها پیش منتشر کرده است.)
  http://yon.ir/copyright

  در صورت امکان این مطلب را به اشتراک بگذارید تا موجب حمایت دوستان بیشتری گردیم.

 20. ezoji

  سلام ، ممنون که به این موضوع پرداختید…
  طراحی ، مدتهاست که نابود شده ! فکر نمیکنم ، دیگه کسی تو ایران قالب جوملا و وردپرس برای فروش بسازه ! (خیلی خیلی کم شدن افرادی که این کار رو میکنند)
  دلیلش هم مشخصه ، شما برای یک قالب نسبتا خوب باید چند ماه وقت بزاری . اولین مشکلی که پیش میاد قیمت گذاری قالبه ! شما چه قیمتی میتونید رو ی قالبتون بزارید وقتی بهترین قالب های تم فارست و یوتم و راکت تم و … با قیمت 15 هزار تا 30 هزار تومان در بازار موجودند؟!
  مشکل بعدی تنوع محصول شماست! شما نهایتا بتونید سالی 10 قالب خوب طراحی کنید (البته اگه تنها باشید و تمام وقتتون رو برای این کار بزارید) ، اما یک سایت فروش نال میتونه ماهی 10 تا از بهترین قالب های دنیا رو ارشیو کنه! و در یک زمان کوتاه یک کلکسون تاپ جلوی مشتریش بزاره …
  حالا شما خودتو بزار جای خریدار ، میای از یک سایت که نهایتا چند قالب (در سطح ایران) قالبتو میخری یا از یک سایت با ارشیوی از بهترین های دنیا با قیمت یک سوم قالب های ایرانی؟!!!!
  فکر میکنم تولید در این کشور نابود شده و تولید نرم افزار هم از این قائده مستثنا نیست…

  1. امیر خلجی مهر

   درود

   گفته هاتون صحیح دوست من، اما چرا نباید ما خودمون مارکتی داشته باشیم که محصولات طراحان داخلی رو به فروش بگذاره و از اونها حمایت کنه
   غیر از این هست که اگه از طراح های داخلی حمایت کنیم، رقابتی سالم ایجاد میشه که هر روز به کیفیت پوسته های ایرانی افزوده میشه مگه طرح های خارجی چند سال هست که تو این سطح طراحی میشند
   در کل با حمایت هم کیفیت طرح های داخلی بالا میره و هم به خاطر بازار خوبی که ایجاد میشه قیمت ها هم منصفانه تر میشه
   موفق باشید

   1. ezoji

    داشتن یک مارکت ایرانی خیلی جذابه ، فکر میکنم قبلا چند سایت برای فروش محصولات ایرانی راه اندازی شده بود ، اما همشون خیلی زود بسته شدند و یا سیاست فروش محصولات ایرانی رو به فروش محصولات ترجمه شده تغییر دادن!!!
    دلیلش هم مشخصه ،پورسانت بالای فروشگاه ، عدم تضمین حفظ حق کپی رایت، قیمت پایین ، نیاز به اپدیت برای نسخه های جدید تر cms و …
    بله اگر از طراح ها حمایت کنیم و رقابت ایجاد بشه ، کیفیت افزایش پیدا میکنه ، اما چند مورد هست ، یک اینکه اصلا چند طراح اماده برای ارائه محصول داریم؟! (خیلی خیلی کم) و دوم اینکه چقدر زمان نیاز داریم تا کیفیت طرح ها افزایش پیدا کنه؟ (نسبتا زیاد) و سوم اینکه چقدر این مارکت حمایت میشه؟ (من خوشبین نیستم )
    اینجا مساله زمانه که باعث نابودی چنین مارکتی میشه!

    اگر مارکت ایرانی قصد رعایت استاندارد های تم فارست رو داشته باشه ، خیلی زود در ایران شکست میخوره! ، به این دلیل که صد ها قالب خارجی و تاپ با کمترین قیمت همراه با نصب رایگان در اختیار کاربرای ایرانی قرار داره.
    مطمئن باشید کاربر ها باورشون نمیشه که قالب ها ایرانی هستند و مطمعننا اون ها رو با قالب های سایت های دیگه مقایسه میکنن و به این نتیجه میرسن که با قیمت خیلی کمتر میتونن یک قالب بهتر و احتمالا با امکان نصب رایگان در اختیار داشته باشن…
    بار ها از ما پرسیده شده که قالب هامون فارسی شده کدوم شرکت هستند و اکثر مواقع از پاسخ ما راضی نمیشن و سوالشون رو در انجمن ها مطرح میکنن ، و جالبه که مدیر انجمن ها هم بهشون میگن که این قالب ، فارسی شده فلان قالبه و کمی تغییر داده شده …
    اینجا انقدر جعلی دیدن که اصلی حتما باید خارجی باشه 🙂
    فکر میکنم وب ما مثل خیلی چیزهای دیگمون نابودشده و تلاش برای زنده کردن این مرده کاری بی فایدست…
    به نظر من بهرین راه برای طراح ها رسوندن سطحشون به طراح های دنیا و فروش در ماکت هایی مثل تم فارسته…

    ببخشید که حرفام طولانی شد …
    یا حق

    1. امیر خلجی مهر

     🙂
     نه دوست خوبم گفته هاتون منطقی هست و من هم قبول دارم اما باور کنید که اگه دست به دست داده بشه همه چیز قابل حله، گرچه تعداد افراد سودجو و فرصت طلب کم نیست 🙂
     موفق باشید

 21. پحامد

  وقت بخیر

  اگه امکان داره کمی در مورد اکستندد لایسنس تم فارست توضیح بدین. اینکه در بعضی قالبها نوشته شده به قالب اینکلود شده آیا از این لایسنس استفاده کردن؟

  آیا می تونیم در صورت پرداخت هزینه ی این لایسنس همراه تم خودمون یک اسکریپت رو بفروشیم و اگه فروختیم کاربر نهایی باید هزینه ی لایسنس رو دوباره پرداخت کند یا نه؟

  مثال:
  royal slider include: save 28 $

  ممنون از مقالاتتون

  1. امیر خلجی مهر

   سپاسگزارم
   در نوشته توضیح داده شده، دو نوع لایسنس وجود داره که یکی تک کاربر هست و دیگری این امکان رو میده که کاربر حق فروش پوسته رو هم داشته باشه که در اینصورت قیمت یک پوسته 180 هزار تومنی به هشت تا نه میلیون تومن تغییر پیدا میکنه و تا اونجایی که من اطلاع دارم این لایسنس هم منتفی شده و هیچ کسی حق فروش پوسته های سایت تم فارست رو نداره

   اون مورد اینکلود هم یعنی یک طراح برای پوستش از افزونه های پریمیوم استفاده کرده مثلاً یه افزونه اسلایدر با یک افزونه گالری که تنها ارزش این دو 28 دلار هست
   موفق باشید

 22. حمید

  چی بگم 😐 نوشته ی خوبی بود!
  ولی خوب از مارکت ها هم که بگذریم خیلی ها این چیزا رو نمیدونن اگر نه شاید اوضاع بهتر میشد!
  راستش با اینکه ناراحت کننده اس ولی بعید میدونم این مشکل حل بشه! مگه اینکه به قول شما دست به دست داده بشه!

 23. بازتاب: مرگ تدریجی وب پارسی | رویای هیمالیا
 24. طراح

  چرا یکی جلوی این علی حاجی محمدی رو نمیگیره؟
  تازه مقامات دولتی تشویقش هم میکنن!!! بهش میگن کارآفرین

  1. امیر خلجی مهر

   یکی مثل مت مولنوگ میشه خالق وردپرسُ هیچ جایی ادعا و گنده‌گویی در رابطه با گام بزرگی که برداشته نداشته….
   یه سری جماعت (دزد) هم هستن که میان خیلی شیک و مجلسی حاصل دسترنج دیگران رو به فروش میگذارند و خودشون رو در دریایی از استعداد میبینند یا به قول خودتون یه سری شاه دزد هم هستن که دزدی رو با ایده و کارآفرینی اشتباه گرفتن و خودشون رو….
   دوست من خودتون رو ناراحت نکنید کلا پولهایی که از این طریق بدست میاد به همین راحتی‌ها که شما فکر میکنید خرج نمیشه، چرا که نفرین یه جماعت پشتش هست
   موفق باشید

 25. رضا

  فقط همینمون کمه که خودمونم خودمونو تحریم کنیم … به محض اینکه خارجی ها رایت جوان ایرانی رو حفظ کردن ما هم رایت کپی محصولاتشون رو محفوظ می کنیم ….

  1. امیر خلجی مهر

   ما؟!
   مگه ما چیزی هم از خودمون داریم که کسی بخواد حقوق ما رو نقض کنه؟
   آقا رضای گل میشه تنها فقط برای اثبات ادعای خودتون یک مورد از نقض حقوق محصولات ایرانی رو توسط خارجیها مطرح کنید

   1. مرتضی نجاتی

    شاید کمی دور از این بحث باشد. اما یکی از جاهایی که کپی رایت و قوق نشر ایران به شدت نقض می‌شود. فرش و طراحی فرش است. و باعث از دست رفتن بازار این محصول ارزشمند ما شده است.
    تا آن جا که من خبر دارم ایران تا به حال چندین بار به این نقض اعتراض کرده اما پاسخی که گرفته این است:
    کدام کشور نقض می کند؟ چین، پاکستان، بنگلادش. دقیقا همان کشورهایی که در دنیای فناوری هم این کار را انجام می دهند.
    و نکته دیگر ما عضو پیمان جهانی کپی رایت نیستیم بنابراین نه ما و نه آنها توانایی پی گیری نداریم.
    مساله کپی رایت برای کشور ما یک مساله فقهی است که فقها باید درباره آن نظر بدهند. در این باره هم نظر آنها این است که کپی برداری و فروش غیرقانونی طرح ایرانی حرام است. در مورد خارجی هم اولین کسی که اقدام به شکستن قفل می‌کند کار حرامی انجام داده اما استفاده دیگران از آن بلامانع است.
    من از فقه واصول سر در نمی‌آورم و مبنای آن را نمی دانم اما مجتهد حتما در منابع خود به چیزی استناد کرده است.
    نتیجه: موضوع کپی رایت در کشور ما بسیار پیچیده است.

    1. امیر خلجی مهر

     🙂
     بهتره که با قدرت تفکر خودمون در مورد این موضوع تصمیم بگیریم، چیزی بنام انسانیت
     بله حق با شما هست، بیشتر این موارد مربوط به کشورهای آسیایی میشه شوربختانه

 26. ماسوری

  مطلب بسیار جالبی بود ، ناگفته نمونه عمق فاجعه بسیار عمیقه وقتی سازنده های پکیج های نرم افزاری (گردو، کینگ و امثالهم) از طرف بنیادهای IT مورد تایید قرار میگیرن و لوح سپاس دریافت میکنن. من اعلان تبلیغاتی یکی از این شرکت ها رو سرمیرداماد دیدم که با افتخار لوح گرفته بود . سر وب هم همین اومده. امیدوارم به عمر ما قد بده این ارتقای فرهنگی

  1. امیر خلجی مهر

   درسته منظور اصلی منم از این نوشته همین بوده، شوربختانه ما تو نرم افزار تنها مصرف کننده هستیم و حرفی برای گفتن تو این حوزه نداریم، اما در رابطه با وب که تو کشور ما نوپا هست اگر همینجوری قرار باشه پیش بره مسلما بازار خوبی رو از دست خواهیم داد، بخصوص برای افرادی که برای یادگیری طراحی وب هزینه و زمان صرف کردند، این موضوع بسیار ناراحت کننده و غیرمنصفانه هست.

 27. آقای دزد !

  سلام و عرض ادب امیر جان
  بر خلاف شما که ما رو عده‌ای دزد بی همه چیز خطاب کردید ! بنده فکر میکنم صحبت کردن هر فرد باید متناسب با شخصیتش باشه.
  یک سوال میکنم و دیگه صحبتی ندارم. آیا شما از فتوشاپ نسخه اصلی استفاده میکنید؟
  اگر خیر لطفا در مورد کپی رایت سخنرانی نکن 🙂

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما آقای دزد
   برخلاف شما که فکر میکنید! کارتون درست هست و سخن گفتن هر فردی متناسب با شخصیت اون هست، تنها کافی هست مروری بر دیدگاه‌های این نوشته داشته باشید تا خــــوب! متوجه بشید که دقیقا دوستان چه افرادی رو بی‌شخصیت می‌نامند.

   تو تجربه‌ای که در گفتگو با افرادی مثلِ شما بدست آوردم، متوجه شدم 99.9 درصد شما، آخر داستان که چیزی تو آستین ندارید بحث رو سمت سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارهای لایسنس‌دار میکشید!! در این رابطه هم تو مقاله‌ام اشاره کردم که جمع شما رو افرادی بی‌استعداد و بی‌دانش تشکیل داده، کسانی که حتی از پروژه‌های متن باز اطلاعی ندارند، آقای دزد به اطلاعتون برسونم همانند فتوشاپ یا ویندوزی که همیشه روش زوم میشید، جایگزین‌های متن‌بازی وجود داره که بصورت رایگان! در اختیار کاربران برای استفاده قرار میگیره. (درست مثله پروژه‌ی وردپرس)

   من به شما گفتم که نه فتوشاپ دارم، نه از ویندوز هزار تومنی استفاده میکنم!
   حالا شما بفرمایید با چه دلیل، منطق، انصاف، وجدان و مهمتر از اون در پشت چه “شخصیتی” ایستادید؟ که حاضر هستید حاصل دسترنج دیگران رو بفروش بگذارید؟
   همگی مشتاقانه منتظر پاسخ شما هستیم 🙂

   1. امیر خلجی مهر

    آقای دزد 2هفته گذشتُ خبری ازتون نشد! حالا خودتون متوجه شدید بی‌شخصیت کی هست؟ گرچه اگر شخصیت داشتید از ایمیل نامعتبر استفاده نمیکردید و پاسختون رو خیلی شفاف‌تر دریافت میکردید!

 28. آقای دزد

  باید عرض کنم خدمتتون که اینقدر صحبت‌های شما برام بی ارزش و احمقانه بود که حتی فراموش کرده بودم پاسختون رو بدم . امروز به صورت اتفاقی به وبسایتتون سر زدم.

  در پاسخ به سوالتون ؛
  شما میفرمایید که ما این پوسته‌های پرمیوم رو با نرم‌افزار های لایسنس دار و ویندوز مقایسه نکنیم.
  به نظر شما همه طراحان وب و همه مردم ایران از نرم افزارهای متن باز استفاده میکنند؟ خیر . پس ۹۹ درصد مردم ایران از نظر شما دزد هستند.
  هر چند مطمئنم خود شما خودتون رو با نرم افزار کرک شده خفه کردید و خودتون هم از حرف‌های خودتون خندتون میگیره.
  ……..
  و در آخر دلیل وارد نکردن ایمیل واقعیم رو بی شخصیت بودن شما عنوان میکنم و اینکه شما نحوه صحیح صحبت رو بلد نیستید.
  به امید روزی که شعور صحیح صحبت کردن رو یاد بگیرید.

  1. امیر خلجی مهر

   تو احمق و بی‌ارزش بودن شما که هیچ شکی نیست، نیازی به اثبات این موضوع نبود
   من نگفتم مقایسه نکنید گفتم به جاده خاکی نزنید، امثال شما دزد جماعت وقتی پاسخی تو آستین ندارن، دستشون رو میزارن روی ویندوز و نرم‌افزارهای لایسنس‌دار
   مشکل اینجاست که شما بقیه رو هم مثله خودتون دزد و لاشخور میبینید، حداقل بین 50 دوست نزدیکی که تو نت دارم همشون از نرم‌افزارهای متن باز استفاده میکنند و امثال شما هستند که با کرک و این چیزا آشنایی ملموسی دارند 😀 بله هیچ تفاوتی نداره حالا چه یک درصد چه 99 درصد

   و در آخر نیازی نبود شخصیت و بخصوص تربیت خانوادگیتون رو به رخ بکشید!!

 29. سلام

  من حرف شما قبول دارم چون اگه پول زحمت کش بدستش برسه
  در سطح فردی: هم تولید کننده سود میبره و هم مصرف کننده مال حلال بدست میاره.
  در سطح اجتماعی:تولید کننده تشویق میشه در نتیجه محصولات زیاد میشه در نتیجه ارزان و رقابتی میشه.
  اما من چطور درباره چیزی که دو سال تو زندگی اومده و هنوز فرهنگش رو ندارم اینقدر هذینه کنم .(سخت افزار با نرم افزار اشتباه نشه)
  من دلار از کجا بیارم .من می خواستم کار های اینترنتی با دلاری انجام بدم ،رفتم از بانک ها سوال کردم گفتن نمیشه

  حداقل کسایی که کد ها و نرم افزار ها رو رایگان در اختیار مردم می زارن آموزش تولیدش رو بزارن تا مردم بی سواد نشن .بعد اگه پس فردا راهی پیدا کردن که جلو دزدی رو گرفتن کاسه چه کنم چه کنم دست شون بگیرن.
  این یکی از شگرد های غربی ها است که میخوان ما بیسواد بمانیم .

  خیلی ممنون که به فکر این آبادانی هستید. به امید صادرات کننده اول ایران در نرم افزار

  1. امیر خلجی مهر

   درود دوست من
   بله دقیقا به همین موضوع اشاره داشتم، اینکه با تهیه‌ی غیرقانونی این فایلها تنها ضربه به خودمون میزنیم و صد در صد تو آینده دودش تو چشم خودمون خواهد رفت، درسته قدرت طراحی وب پارسی در سطح جهانی نیست اما با حمایت و تشویق از استعدادهای ایرانی، حتی میشه سهمی قابل توجه تو بازارهای جهانی داشت
   شاد باشین

 30. خداشناس

  سررشته ای توی طراحی سایت ندارم…
  ولی یادمه یه بنده خدایی که الان بقول خودشون بزرگترین مارکت وردپرس داره توی انجمن وردپرس بود و یه بنده خدایی درخواست داده بود یه ساید بار بیاید برای من به قالبم اضافه کنید..
  آقایی که الان فکر میکنه بزرگترین مارکت وردپرس داره بهش گفته بود 5 هزارتومان بده من برات درست کنم!!!….
  متاسفانه فضای وب ایران امثال این آدم های کثیف فرا گرفته…
  فقط منتظرم ببینم میشه یه روزی سایت این آدم به اصطلاح محترم فیلتر بشه…
  به امید موفقیت ماندگار وب

  1. امیر خلجی مهر

   بله تایید میشه چون خودم ناظم اون انجمن بودم و اون کاربر به خود من پیام خصوصی داده بود که چرا باید مدیر همیار وردپرس برای رفع مشکل کاربران تو پیام خصوصی تقاضای پرداخت هزینه کنه

   1. رضا هادی

    عذر میخوام حرفای که میزنم از روی حس تنفره ای که پیدا کردم…
    این آدم احمق به نام حاجی محمدی اومده مطالب رایگان و غیر رایگان راه انداخته :|مارکت وردپرس دزدخونه هرچی آدم نکبته
    در صورتی که ماهیت ماندگار وب اینه نون زحمت خودت بخور قالب اختصاصی طراحی کن پولش بگیر.
    آقا یه قالب اختصاصی این نسناسا نساختن :/
    همش ریپ شده..یه قالب نرفتن از تم فارست بخرن 😐
    آخه مرتیکه احمق تا سه روز پیش بالای سایت خودش زده بود منتظر نسخه جدید باشید الان اونم برداشته:|
    نسخه جدیدم بیاد معلوم نیست مال کدوم بنده خدایی ریپ زده گذاشته رو سایت…
    گند زدم تو اون نویسندهاشون…
    یکی از یکی دزد تر…
    مطلب گذاشتن با فتوشاپ میگن فونت بی یکان گذاشتیم نصب میشه همون نسخه انگلیسیه 😐

    1. امیر خلجی مهر

     اینکه شما و خیلی از دوستانی که تو این نوشته دیدگاه گذاشتند احساس تنفر نسبت به این فرد پیدا کردن و براحتی توهین میکنند همش برمیگرده به خود ایشون که به خاطر رفتارشون شخصیت و ارزشی برای خودشون باقی نگذاشتند
     در مورد سایر موارد هم موافق هستم، همینطوره

 31. حمید

  سلام.من خودم ی مدت هوادار پر و پا قرص این حرکت شنیع بودم.چون کسب درآمد میکردم از این طریق.اما واقعا پشیمونم از اون کارایی که میکردم.واقعا کار چیپیه که به پولش اصلا نمی ارزه.تنها فایده ای که داره پس رفت هر چه بیشتره استعدادها و فضای وب فارسیه.جای اینکه فرد بره وقت بزاره روی یاد گرفتن اصول و روش های جدید طراحی وب و خودش دست به خلاقیت بزنه،حاصل دست رنج ی نفر دیگه رو میدزده و تنها با راست چین کردنش،به کسب پول می پردازه.البته اینم بگم که قالب های تم فارست و سایت های مشابه عمدتا راست چین شده هم هستند و این پشتیبانی رو بهشون اضافه کردند.پس آقایون دزد فقط زحمت میکشن ی ۱۷۰ تومن میدن میخرن قالب رو،دو تا فونت عوض میکنند و میلیون ها پول ازش در می آرن.واقعا کیفیت ها هم پایینه.من خودم حقیقتش برای ی سایتی ی قالب میخواستم بخرم،منتها چون حوصله راست چین کردن اورجینالش رو نداشتم از همین همیار وردپرس خریدم،بی نهایت بی کیفیت ترجمه شده بود.افتضاح واقعا.
  چقدر خوبه ی کمپین راه بندازیم ی متنی بنویسیم برای تم فارست بفرستیم که جلوی اینا رو بگیرن واقعا.
  موافقا لایک کنن.
  از ماندگار وب انتظار داریم همچین حرکت ماندگاری هم انجام بدن تا باعث پیشرفت وب سایت های ایرانی و نیز شکوفایی استعدادهای حرفه ای شن

  1. امیر خلجی مهر

   درود حمید جان
   همینکه صادقانه فعالیت‌ها و تجربه‌هایی که داشتید رو با دیگران به اشتراک میگذارید، حرکت خوبی هست
   تمام ناراحتی هم سر همین موضوع هست، شک نداشته باشید دودش تو چشمان خودمون خواهد رفت
   خود کاربران ایرانی باید پیش از اینکه خیلی دیر بشه، این موضوع رو درک کنند، تم فارست کاری انجام نمیده چون اصلا به بازار فروش ایران فکر نمیکنه
   هرکسی باید به اندازه و سهم خودش تو این مسیر قدم مثبت برداره . موفق باشید دوست من

 32. محمد

  مقاله ی بسیار خوبی بود! حرف دل بسیاری از وب مسترها و طراح ها!
  همه این چیزها مربوط به فرهنگه! نه تنها تو زمینه وب بلکه همه جا این مسئله هستش!!! فرهنگ هم ساخته نمیشه مگر اینکه خودمون رو تغییر بدیم!
  انشاءالله که همه چیز تغییر کنه!
  به امید تغیییر……..

 33. :)

  🙂 سلام امیر آقا! من این نوشته ی شما رو هر از چند گاهی میخونم 🙂 و نظراتشو! یه چند تا سوال داشتم اگه میتونید جواب بدید!
  ۱. چرا سایت های طراح قالب راهکارهایی برای جلوگیری از ریپ شدن و دزدیده شدن قالب هاشون انجام نمیدن؟ البته احتمالا میخواین بگید نمیشه که! ولی من فکر میکنم میشه تا حد زیادی جلوشو گرفت! البته من ریپ دقیقا نمدونم چیه! ولی فکر کنم همین که از تو view source کدهای اچ تی ام ال، سی اس اس و …. را بر میدارن و جاهای مربوط به صاحب قالب رو حذف میکنند و قالب رو ماله خود میکنن! اگه همین باشه که به نظرم راه برای جلوگیریش هست!

  ۲. اینکه خلیا و فکر کنم حتی شما میگید طراحی قالب داخلی نسبت به خارجی هم صرف نمیکنه و هم اونا انعطاف پذیرتره! این حرف برام توجیح پذیر نیس 🙂 ببینید! اول اینکه مگه کسایی که سایت میزنن چقد انعطاف پذیری میخوان؟ پربازدیدترین سایت های ایرانی رو نگاه کنید! طراحیش، انعطافش و همه چیش (بجر امنیتش که من این مورد رو چیزی نمدونم) به نظر من در حد صفره! وقتی سایت های پربازدید اینجوره و اینقدر بی توقع هستند! پس سایت های نوپا که روزی مثلا ۵۰۰ تا بازدید دارن فکر میکنید چقدر توقع انعطاف و طراحی و غیره دارن؟ بین سایت های ایرانی و خارجی و خواسته هاشون خیلی تفاوته!
  من وردپرس در حدی که برا خودم قالب درست کنم بلدم! ولی میتونم هر دو روز یک دونه متناسب با نیازم برا خودم درست کنم! شما و امثال شما که ۱۰۰ برابر من وردپرس رو بلدید نمیتونید هفته ای ۳ تا قالب متناسب با نیاز عمومی درست کنید؟ و با یک قیمت مناسب (بجاش تعداد بیشتری) بدید به کاربر؟
  شاید یک مشکل این باشه که وقتی این همه قالب ترجمه شده ی خارجی (با کپی رایت یا بی کپی رایت) هست کسی نمیاد سمت قالب پولی! قالب های خارجی درسته از نظر گرافیک و انعطاف پذیری خیلی خوبن! ولی خدایی تا حالا چند تا سایت دیدین که ازین قالب ها استفاده کنن؟(بجز سایت هایی که بعد چند روز دان میشن). یا از قالبی که استفاده میکنن راضی باشن؟
  ببخشید طولانی شد 🙂

  1. امیر خلجی مهر

   درود دوست من

   1. دزدی پوسته به دو شکل انجام میگیره، پخش شدن نگارش اصلی و یا نال شده‌ی پوسته – ریپ شدن
   برای پخش شدن بدون اجازه که کاری رو نمیتونن انجام بدن و سیاستشون این هست که پوسته رو زود به زود بروز کنند، تا کاربران تمایل به خرید پوسته اصلی داشته باشند و نکته‌ی مهم این هست پوسته‌هایی که پخش میشند، دارای کدهای آلوده و مخرب هستند
   ریپ شدن هم کار ساده‌ای هست، یعنی پوسته‌ی اورجینال دارای کدهای اختصاصی و اکثرا دارای پنل تنظیمات و ابزارک و… هستند که تو ریپ زدن هیچ کدوم از این ویژگیها قابل پیاده کردن نیست

   2. اگه قرار باشه پوسته‌های خارجی رو بصورت تک خریداری کنید قیمت این پوسته‌ها بین 8 تا 10 میلیون تومان هست، و اینکه کارای ایرانی در سطح و کیفیت کارای خارجی باشه، چیزی جز یک شوخی نیست

   3. قالب‌های رایگان چون درآمدی برای طراح ندارند اکثرا زمان کمتری براشون گذاشته میشه و کیفیت کار همتای پوسته‌های غیررایگان نیست، پوسته‌های پولی همواره در حال بروزشدن، افزودن امکانات و ویژگی‌های تازه و پشتیبانی خوب هستن که این موضوع برای خیلی از افراد مهم هست و براش هزینه میکنند.
   شاد و پیروز باشید

 34. Farzad . Rahmani

  با سلام..
  خلاصه عرض میکنم.. مطلب شما راجع به قوانین کپی رایت و عدم اجرای اون در ایران و حفظ حقوق مولف صد در صد صحیح و قابل تامله و البته تکرار مکررات.. که اگر با واکنش و اقدام عملی همراه نشه(که تا امروز از جانب هیچ گروهی انجام نشده) مطمئنا فایده چندانی جهت ایجاد تغییر در شرایط مذکور را نداشته و نخواهد داشت و چنانچه از متن شما هم استنباط میشه غیر از تذکر و توبیخ و بنوعی جنگ تبلیغاتی علیه اون افراد بواقع “دزد” که شاید یا حتما بسیاری از ما را میتوان در این مورد جزو همین دسته “دزدان فکری” بحساب اورد چیز دیگری از آن دست گیر نمیشود…ولی مطلب مهمتری که باعث شد این پاسخ را بنویسم قسمت انتهای بحث بود یعنی تفاوت قیمت ارز و عدم وجود کیفیت در محصولات ایرانی و گله و شکایت از زمین و زمان!!!
  روی سخن من و ایراد اصلی من دقیقا بشما و همکاران شما در این مارکت گسترده و نوین است… دوست عزیز تمام صحبتهای این مقاله صد در صد صحیح و غیر قابل انکار است البته از جانب هر فرد با اندکی قدرت تفکر و اندکی سواد و اطلاعات …حساب بقیه که روشن است..منتها مشکل از انتهای مطلب شماست که نشانگر طرز فکر غلط فعالین این عرصه میباشد… چرا باید کیفیت محصول ایرانی کمتر و بنظر من خیلی خیلی کمتر از مشابه خارجی ان باشد؟؟ چرا ما با این همه متخصص و بیشتر از ان ادعای دانش و هوش و … یک فقره محصول نرم یا سخت افزاری قابل طرح و نه حتی قابل دفاع نداریم؟؟؟ چرا پوسته و قالب همین ورد پرس در آنسوی دنیا از انسان دل میبرد و در این سو زهره؟؟؟ دلار گرونه کپی رایت نیست فرهنگش هم نیست ولی قبول کنید هیچکدام از این موارد علت اصلی عقب ماندن ما در این صنعت نیست چراکه سلیقه طراح چه ربطی به دلار دارد؟ چراکه کیفیت پایین چه ربطی به کپی رایت دارد؟ میفرمایید امکانات برای ساخت محصول خوب وجود ندارد یعنی امکانات سخت و نرم ما از اون جوان متخصص هندی که در یک الونک در دهلی نشسته و برای مایکروسافت و اپل و …. برنامه های چند صد هزار دلاری مینویسید هم کمتر است؟ در ایران کپی رایت نیست و در عوض صدها مشکل دیگر هست!!! بسیار خب عطایش را به لقایش ببخشید بازار جهانی با ترن اوور دلاری در خدمت همه ماست … شما (نوعی) و یا هر فرد و گروه و شرکتی نرم افزار درجه یک و مناسب و هم تراز با مارکت جهانی بنویسید بنده قول میدهم در همین وضعیت موجود ( و البته سراپا اشکال) و با همین دلار چند هزارتومن و …. در مارکت بین الملل برای شما کسب درامد فراتر از تصور ایجاد کنم … دوستان عزیز فعال در این عرصه شما بهتر میدانید این صنعت دارای چه پتانسیلهایی است نمونه هایش هوش از سر همه میبرد از گاراژ استیو جابز سوریه ایی تبار گرفته تا اتاق دانشجویی زاکربرگ بیست و چند ساله.. در هیچکدام نه امکانات عجیب و غریبی پیدا میشد و نه سرمایه آنچنانی و نه حتی حمایتی… فقط و فقط فکر بود و استعداد بود و خلاقیت و دیگر هیچ!!!
  موفق و کامیاب و ثروتمند باشید

  1. امیر خلجی مهر

   درود فرزاد جان
   گفته‌های من در آخر این نوشته گزافه‌گویی نبوده، باید پذیرفت که توان ما پایین هست، سخن شما کاملا برای من پذیرفته شده است، اما منظور من در این نوشته چیز دیگری بوده، اینکه با رعایت نکردن حقوق کپی رایت و عدم حمایت از طراحان ایرانی، هیچ‌گاه استعداد و خلاقیتی شکوفا نخواهد شد.
   شاد و پیروز باشید

 35. جواد

  باسلام و احترام. کاملا درست میفرمایید. جدای بحث نقض کپی رایت و غیرانسانی بودن این کار, این مارکت ها باعث میشن طراح های ایرانی که خیلی هاشون واقعا حرفه ای هستند و حتی در سطح بین المللی توان فعالیت دارند, از فعالیت تو این زمینه و ایجاد پوسته های حرفه ای دلسرد بشن و فقط به گرفتن سفارش بسنده کنند. متاسفانه به دلیل باور قدیمی ما ایرانی ها به اینکه کلا هرچیزی خارجیش بهتره, پس اگه یه طراح ایرانی بیاد یه طرح در حد و اندازه طرح های تم فارست بده, باوجود سایت هایی مثل بیگ تم و … قطعا مشتری میره از بیگ تم طرح خارجی رو میخره و این میشه که به تیتر طلایی شما میرسیم”مرگ تدریجی وب پارسی”. باتشکر از مطلب مفیدتون

  1. امیر خلجی مهر

   درود جواد جان
   بله همین‌گونه هست و چند تَن از دوستان نزدیک به همین دلیل برای همیشه از فعالیت در وب دست کشیدند.

 36. حامد

  مطلب به جایی بود،برای اینکار باید ایران 2 قانون کپی رایت جهانی رو تصویب کنه،اگه این کار انجام بشه ایران هم مثل بقیه می تونه از حق کپی رایت دفاع کنه،بعدم تو ایران هیچ گونه قانون محکمی برای کپی رایت نیست چه برسه به کسب و کار اینترنت،اصلا نت تو ایران هیچ جایگاه و ارزشی نداره که بخوان واسش سرمایه گذاری هم بکنن،پس تا وضع اینه، به هیچ عنوان انتظار این چنینی نداشته باشین فقط می مونه وجدان مردم که خودشون فرهنگ این کار رو داشته باشند

  1. امیر خلجی مهر

   شوربختانه حامد جان چیزی که کم پیدا میشه تو سرزمین ما وجدان هست، خیلی‌ها راحت به خودشون این اجازه رو میدن که دسترنج دیگران رو به‌فروش بگذارند البته با کلی افتخار

 37. محمد

  سلام من یه سوال داشتم

  آیا فارسی سازی یک قالب رایگان بارعایت حفظ لینک سازنده و اضافه کردن امضای خودمون تغییر در قالب محسوب نمیشه ؟ آخه تو لایسنس بعضی قالب ها نوشته تغییر این قالب مجاز نیست
  ممنون میشم جواب رو برام ایمیل هم کنید
  مرسی

  1. امیر خلجی مهر

   درود
   در وب پارسی به همین شکل بوده که مترجم حقوق خود را در پاورقی اضافه کند و مشکلی ندارد.

 38. فرزاد

  سلام
  متاسفانه از این نوع مارکت ها زیادم شدن و بیشترشو حتی نسخه نال شده رو به عنوان نسخه اورجینال میفروشن
  من هودم یه اشتباهی کردم و متاسفانه از یکی از این مارکت های به ظاهر اورجینال فروش خرید کردم(با توجه به اینکه به وردپرس مسلط هستم) تمام فایلهای این پوسترو بررسی کردم و دیدم توی بعضی جاهای مخصوصی لینکهای تبلیغاتی خودشونو گذاشتن!!! داخل هدر و…
  البته من هزینه زبانو دادم و از این پوسته هیچ وقت استفاده نکردمو نخواهم کرد
  ولی کار بسیار زشتی انجام دادن و واقعا براشون متاسفم

  1. امیر خلجی مهر

   درود
   بله صاحبان این مارکت‌ها و افرادی که در این مارکت‌ها به‌عنوان “طراح!!!!” فعالیت دارند تنها و تنها افراد بی‌استعداد، سودجو و فرصت طلبی هستند که درصدد کسب سود از فروش دسترنج دیگران! هستند.
   شاد و پیروز باشید فرزاد جان

 39. رضا

  سلام و خداقوت به ماندگار وب عزیز٬
  مطلب بسیار جالب و خوبی بود، درسته که در ایران محدودیت وجود دارد اما به این شکل نیست که اصلا امکان خرید وجود نداشته باشه، تو بدترین حالت می‌توان با استفاده از وب سایت هایی که خرید های آنلاین ارزی با پی پال انجام میدهند اقدام به خرید کنید، برای مثال من چند روز پیش‌یک افزونه از مارکت انواتو خرید کردم و یک وب سایت ایرانی با تنها ۱۷ هزار تومان تفاوت در حالت که خودم به صورت دلاری حساب کردم، با اکانت خودم اقدام به خرید کرد حالا علاوه بر داشتن افزونه اورجینال با خیال راحت آپدیت جدید را خودکار دریافت میکنم، واقعا مهم نیست برای‌چه نوع سایتی اقدام به انجام طراحی میکنید، اگر روی هزینه های طراحیتون صادقانه مبلغ خرید قانونی لایسنس هارو در نظر بگیرید واقعا برای آینده اون سایت هم خوبه، امیدوارم این داستان مارکت های ایرانی کپی فروش یروزی تموم شه.

  راستی اگه در بخش نظرات اطلاع رسانی از طریق ایمیل بعد از پاسخ به دیدگاه را قرار بدید عالی میشه، خیلی ها هر روز چندین کامنت میزارن و یادشون میره چک کنند?

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما رضا جان
   بله واقعا اگر محصول بصورت اورجینال تهیه شود هزینه‌ی آن‌چنانی نداشته، مواردی همچون پشتیبانی از سوی طراح اصلی، دریافت آپدیت‌های منظم و… را نیز باید در نظر داشت، این نکته‌ی مهم را نیز باید در نظر داشت که به یقین بسیاری از محصولاتی که در مارکت‌های ایرانی قرار داده می‌شوند بصورت نال شده هستند که با آلوده بودن به کدهای مخرب، امنیت وبسایت‌ها را تهدید می‌کنند.

   بابت پیشنهاد نیز از شما سپاسگزارم دوست عزیز.

 40. 3adegh

  سلام و درود به امیر عزیز

  می خواستم نظر و پیشنهادم رو بگم امیدوارم مفید واقع بشه.

  حقیقتا مطلبی که اماده کردین و گذاشتین دقیقا درست و صحیح هست و با توجه به این که داریم به سمت مصرف گرایی می ریم و الا بی نهایت سایت های فروش قالب های وردپرس زیاد شدن

  و البته همه اینا از قالب های انگلیسی استفاده می کنن و بفروش می رسونن و تنها عده معدودی قالب های پایه و از بیس می زنن که تعداد زیادی هم نیستن و حمایت نمی شن.

  به نظرم بهترین کاری که میشه انجام داد اینه که یک مارکت خوبی از قالب های ایرانی، پارسی ولو برای شروع شده تعدادی رایگان مثل این قالبی که شما طراحی کردید و رایگان گذاشتین و انصافا

  خوش سلیقه هست بزارین و ترویج بدین و از طراحان قالب پارسی و ایرانی دعوت کنین که همکاری داشته باشن و تنها قالب ها و مواردی قالب بگیره که از پایه و بیس نوشته شده و یا این که به صورت

  رایگان و متن باز سازنده قالب انگلیسی طراحی شده گذاشته باشه

  فکر می کنم با این فرهنگ سازی و قدم به نتایج مثبت و بهتری برسیم .

  تلاش، سعی، عمل و توکل بخدا

  بهترین نتیجه ها را خواهد داشت ………

  موفق و شاد و در پناه حضرت حق

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما دوست من
   بله پیشنهاد خوبی هست و سایتهایی مثله تم یاب چنین خدماتی رو ارایه میدهند.

 41. محمد

  سلام
  من فکر می کردم فقط من هستم که نگران کپی رایت قالب ها هستم به هر صورت این مسئله رو خیلی پیگیری کردم از بعد شرعی که و هم اخلاقی از نظر شرعی واقعا نمی تونم چیزی بگم چون کار تخصصی هست و دوستان متشرع هم از مصداق آشنایی کامل ندارن ولی به نظر شخص خودم من این کار رو نمی کنم من همه قالب های مورد نیاز خودم رو خودم می نویسم و صد البته در مورد اینکه قالب های پولی خارجی واقعا از مال ماها بهتره شکی ندارم به هر حال من و امسال من که می خوان با حس بهتر کار کنند آشنایی با جایگزین های نرم افزاری خیلی مفید و کمک کننده است مثلا من از ادیتور براکت و اتم استفاده می کنم ولی ساب لاین که پولی هست واقعا یه چیز دیگه است من البته asp کار بودم الان یک سال هست به سمت اوپن سورس اومدم یه چندسالی (7-8 سال) هست که دارم برنامه نویسی میکنم من خودم شخصا با این ابزار ها مشکل دارم مثل ادیتور که گفتم یا همین فتوشاپ واقعا جایگزین فتوشاپ چیه ؟ اگه نرم افزاری میشناسین اطلاع بدین یا ادیتور رایگان بهتری که با php سازگار باشه خوشحال میشم کمک کنید
  در پایان هم من از طرز فکر شما حمایت می کنم و البته ایمان دارم که میشه ما برنامه نویسان ایرانی هم کارهایی در سطح نمونه خارجی انجام بدیم

 42. جاوید

  سلام و عرض ادب .

  ممنون میشم یک مقاله درباره انواع لایسنس برای فروش محصول در تم فارست منتشر نمایید . برای مثال اگر بخواهیم یک طرح را در فروشگاه تم فارست به فروش برسانیم ، متن فایل لایسنس که به صورت انگلیسی در کنار فایل های طراحی شده باید قرار بگیرد شامل چه چیزی خواهد بود؟!

  سپاس

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما
   تجربه‌ی فروش محصول در مارکت‌ها را ندارم، پیشنهاد می‌کنم در انجمن بازگو کنید، حتما دوستانی هستند که شما را راهنمایی کنند:
   http://forum.wp-parsi.com/

 43. webuser4030

  سلام وقت بخیر
  مقاله خوبی هست نظرات رو هم خوندم ولی یه سوال
  الان در سایت های مانند راست چین و ژاکت – یه سری افراد اومدن یا خیلی هاشون قالب رو حالا نالش رو گرفتن یا اصلا از یه سایت فروشگاهی قالب رو میگیرن به نام خودشون میزنن
  البته فارسی سازی منظورمه بعدش بدبختی میان اونو هم کد گذاری می کنن الان راست چین ورداشته روی قالبی که طرف طراح نیست یه راست چین نه استاندارد زده رفته رو لایسنس گذاشته به نظرتون معنی این کار یعنی چی .

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس
   دزد به دزد بزنه می‌شه شاه‌دزد

   یکی میاد پوسته رو برخلاف قوانین بین‌المللی و “انسانی” پارسی سازی می‌کنه و می‌زاره برای فروش، جالب‌ترش اینه که یکی دیگه هم میاد می‌خره و اون‌هم جداگانه میره برای فروش و…
   این می‌شه که روی پوسته‌ها لایسنس میزارن تا این پدیده شوم پیچیدگی کمتری داشته باشه.

  1. امیر خلجی مهر

   این پوسته رو بصورت اختصاصی از کد تا گرافیک برای سایت دوستی‌ها طراحی کردیم اما شوربختانه کسی که پوسته رو برای فروش گذاشته کل سورس رو دزدیده، حتی از طرح الگو هم نگرفته که بگیم زحمتی براش کشیده، استایل رو دیدم، استایل پوسته اصلی سایت دوستی‌ها هست.

   مارکت نیست، دزد بازار هست!
   جالب هست که مدیران این سایت‌ها افراد بی‌استعدادی هستند که نام کارآفرین رو روی خودشون میگذارند و همواره در حال عقده‌گشایی و در حسرت دیده شدن هستند.

 44. توس وب

  ای کاش کپی رایت درصدی برای افراد اهمیت داشت .
  در چند جمله یه موردی رو خدمت شما و دیگر دوستان باید بگم . ما به عنوان طراح قالب وردپرس ایرانی توان طراحی هر نوع سایتی با هر نوع امکاناتی رو داریم .اما هیچ حمایتی وجود نداره . منظور از حمایت رو شاید بعضی از دوستان بد متوجه بشن ما نمیگیم دولت بیاد پول بده به ما یا وام بده و …، ما میگیم نباید کسی که با فروش محصولات و دسترنج دیگران سایتی رو میاره و تبدیل به بزرگترین مارکت ایرانی بشه و به عنوان کار آفرین شناخته بشه و ازش تقدیر و تشکر بشه باید فیلتر بشه تا دزدی در مملکت یه چیز عادی نشه . حالا اصلا بحث حلال و حروم بودنش رو که بزاریم کنار واقعا جلو رشد وب فارسی گرفته میشه وقتی میشه یه قالب فارسی سازی شده رو با کلی امکانات رو 30 هزار تومان خرید من طراح باید یه قالب که ماه ها زمان میزارم و طراحی میکنم رو چند بفروشم !!!
  تازه علاوه بر این ها باید هر روز دنبال این باشیم که همون 4 تا قالبی هم که طراحی کردیم رو از توی سایت های فروش قالب فارسی سازی شده و نال شده درخواست بدیم تا پاک بشه و یا با شکایت پیگیری کنیم .
  البته هستند افرادی که ارزش کار ما رو درک کردن و اقدام به خرید قالب های ما میکنن و یا سفارش طراحی اختصاصی میدن . و چیزی که بیشتر از همه آزار دهنده هست اینه که فردی که 10 دقیقه زمان میزاره و یه قالب رو ترجمه میکنه اسم خودش رو هم طراح میزاره.
  و حاصل عدم رعایت کپی رایت این میشه که ما اهدافمون رو در زمینه های دیگه ای دنبال کنیم و با قدرت و علاقه به توسعه وب فارسی و طراحی قالب وردپرس نپردازیم.
  نکته طنز این داستان هم اینجاس که باز یه عده دزد اومدن کانل تلگرام زدن قالب هایی که فارسی سازی شده یا یه سری دزد دارن میفروشن رو دزدیدن و رایگان منتشر میکنن تا ممبر بگیرن و بتونن از تبلیغات کانال درآمد داشته باشن .

  1. امیر خلجی مهر

   بله.
   همه‌ی موارد گفته شده توسط شما در همین پست آمده.
   دزدی را بنام کارآفرینی و خلاقیت می‌شناسند، دقیقا جهان سوم همینجاست!!
   اینکه با راست چین کردن یک استایل از پیش نوشته شده! کسی خود را طراح وب بداند 😐

   به امید خدا که بساط دزدی این افراد بی‌استعداد زودتر برچیده شود و طراحی وب به عنوان یک بازار کار خوب و قوی برای طراحان واقعی، به‌شمار آید.

 45. ایرانی

  سلام . یه نکته جالب اینه که ***** قالب هایی که از تم فارست دزدیده و حتی قالب هایی که لایسنس داشتن و لایسنس هاشون رو برداشته و کرک کرده رو باز خودش میاد لایسنس میزاره (با نام گارد ژاکت) . یعنی باید گریست به حال چنین سایتی که یه چیزی رو بدزدی بعد روش قفل بزاری که کسی مثل خودت نیاد بدزده .******* هم مثل کپک سرش رو کرده زیر برف و فقط پول مهمه پول .ای کاش تم فارست بتونه از طریق گوگل پیگیری کنه و سایت رو کلا پنالتی کنن یا یه همچین چیزی.

  1. امیر خلجی مهر

   درود دوست من
   صددرصد با گفته‌های شما موافق هستم. اما برای رعایت موارد حقوقی دیدگاه شمارو ویرایش کردم که از این بابت از شما پوزش می‌خوام.

 46. samad

  سلام و خسته نباشید ای کاش یه جوری بشه که طراح های اصلی قالب در تم فارست یا سایت اختصاصی خودشون (مثل قالب پاپلیشر ) قالب را به صورت راستچین و ترجمه شده به زبان فارسی هم برای فروش قرار بدهند به نظرم کمی از این دزدی ها کم میشود فقط بحث دلار و ترجمه برای خریدار وجود دارد باقی موارد بستگی به فرهنگ و شرف و بی کفایتی مسوول مربوطه و غیره دارد

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس صمد جان
   بله خداروشکر داریم به سمتی میریم که بیشتر پوسته‌ها خودشون راست‌چین هستند که حتی این مورد در پوسته‌های رایگانی که در مخزن وردپرس قرار داده میشه هم دیده میشه.
   شوربختانه اکثریت ما ایرانی‌ها تنها از فرهنگ، ادعای آن را داریم و بس.
   به امید روزهای بهتر…

 47. رسول

  سلام
  من اصلا سایتی ندارم و طراح و انیمیشن ساز هستم
  شما از طرح ها و عکس هایی و فیلم های اینترنتی که واتر مارک داشتند با نداشتند ولی راایگان گذاشته شدند و اصلش پولی بوده استفاده کردید اگر استفاده کردید صادقانه و به دور از هر گونه پستی جواب بدید؟آیا میدونید چقدر برای این فایل ها زحمت کشیده شده

  شما چون خودتون طراح سایت هستید این قدر عصبانی هستید …ولی برای تخصص های دیگر که ازش رایگان استفاده میکنید از این سینه دریدن ها خبری نیست؟

  1. امیر خلجی مهر

   درود رسول جان

   اگر منظور شما نویسنده این پست بوده، خیر دوست عزیز، بنده هیچ‌گاه از فایل‌هایی که تجاری هستند و به رایگان به اشتراک گذاشته شدند، استفاده نکردم، چه برای موارد شخصی و چه در سایت.
   در ماندگار وب هم 4 گرافیک کار مشغول به کار هستند و اگر فایلی مورد نیازمان باشد، اختصاصی آماده می‌گردد.

   همه مشاغل مورد احترام هستند و ما ایرانی‌ها با ادعای آداب و فرهنگ چندین هزار ساله باید یاد بگیریم که به حقوق هر فردی در هر سطحی احترام بگذاریم.
   شاد و پیروز باشید.

 48. رسول

  سلام مجدد
  این قالب هایی که از تم فارست و …توسط سایت های ایرانی خریداری میشن آیا کرک میشن توسط برنامه نویس های ایرانی و بعد دوباره توسط خودشون کد گذاری میشن

  یا این که یک لاینسش از اون سایت ها خریداری میشه و به کاربران ایرانی فروخته میشه و توسط همون یک لایسنش اون قالب رو برای کاربران ایرانی آپدیت میکننند
  در این حالت چون اون لایسنس فقط برای یک کاربر هست چطور اونها اون لایسنس رو دور میزنند و به هزاران نفر میفروشن

  1. امیر خلجی مهر

   درود دوباره
   برخی از این افراد یکبار نسبت به خرید پوسته اورجینال اقدام می‌کنن و پس از پارسی سازی بارها و بارها نسبت به فروش آن اقدام می‌کنند.
   برخی نیز پوسته را بصورت نال شده از سایت‌های وارز دریافت می‌کنند و پس از پارسی سازی نسبت به فروش آن اقدام می‌کنند.
   معمولا پوسته‌های وردپرس برای کارکرد، لایسنسی دریافت نمی‌کنند.

 49. پیمان رضائی

  سلام در رابطه با این مکابمه هایی که به با آقای دزد داشتید .اول اینکه در یک رسانه باید بسیار مودب صحبت کرد و در رابطه با موضوع اصلی اینکه خودتون در جریان هستید که شرایط کشوری در چه حالی هست قطعا کسی دوست نداره هرینه ی زیادی بابت طراحی پرداخت کنه و اینکه ما تو ایران طراح خوبی نداریم اگه هم هست متاسفانه ناشتاخته هست طراح خوب کسیه که توی صفحه ی اول گوگل کشورش باشه ولی متاسفانه و یا شاید خوشبختانه صفحه اول متعلق به دوستان راستچین هست به قول اون دوستمون که کامنت زده”” چپ راست کن”” ولی تا زمانی که ما طراح خوبی نداشته باشیم استفاده از همین “”چپ راست کن”” ها توصیه میشه . حرف آخر اینکه صد البته که باید قوانین کپی رایت باید اجرا بشه ولی متاسفانه اینطور نمیتونه باشه تا زمانی که خوبها بیان وسط

  1. امیر خلجی مهر

   درود
   بنده به شخصه ادب رو برای کسی می‌گذارم که لیاقت و ارزشش رو داشته باشه.
   در هر شرایطی، سخت یا آسان، هیچ کسی حق نداره حقوق دیگران رو پایمال کنه، مثله این می‌مونه که شخصی مشکلات مالی داشته باشه و بیاد اموال شما رو به سرقت ببره، رضایت دارید؟

   طراح خوب هم تا دلتون بخواد داریم تو ایران، چندین تن از دوستان من تو مارکت‌های خارجی در حال فروش محصولات خودشون هستن اما شوربختانه به خاطر این دله دزدها، افراد با استعدادی که تو این حوزه فعالیت دارند، فرصت کمتری برای دیده شدن پیدا می‌کنن.

   چند تا از طرحای خودمون رو براتون می‌گذارم تا باز هم گفته باشم که از چپ به راست کردن هنر نیست و کسی با این کار “طراح وب” نامیده نمیشه.
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/3eo.jpg
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/atisbox.jpg
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/diamondchemical.jpg
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/naghshebanafsh.jpg
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/avvalsho.jpg
   http://demo.mandegarweb.com/portfolio/pishgammobile.jpg

   شاد و پیروز باشید.

 50. امیر

  عزیز حرفت درسته ولی کسی هست که میخواد سایت راه اندازی که و هیچ تجربه ای نداره!

  به نظر شما پول بده بخره اورجینالشو بعد یکی براش راستچین و فارسی سازی کنه یا اینکه کلا پول بده براش سفارشی طراحی کنن؟

  در هر صورت خیلی هزینه بر میداره و تنها راه همون خرید قالب نال و راستچین شده از مارکت های ایرانی هست.
  بعصی مارکت ها که معتبر نیستن فایل های مخرب منتشر میکنن نمیشه جمع بست که کلا.

  1. امیر خلجی مهر

   خوبی وردپرس این است که هزاران پوسته رایگان دارد که در میان آن‌ها پوسته‌های بسیار زیبا و کاربردی‌ای نیز پیدا می‌شود.

 51. علی

  سلام یه سوالی داشتم لطفا پاسخ بدید وردپرس تحت مجوز GPL هستش پس:

  من اگه قالب وردپرس طراحی کنم باید اون رو اوپن سورس قرار بدم؟(قانونا)

  اگه من پروژه ای رو فریلنسری انجام بدم چطور (برای کس دیگه ای) چون یک جا شنیدم که اگه با کسی به اشتراک بزاری باید سورسشو برای همه منتشر کنی؟

  خودتون میدونید مخصوصا در اینجا هیچ کس وقتی سورس کد رایگان گذاشته شده پولیش رو نمیخره

  خیلی به جواب نیاز دارم ببخشید مزاحم شدم

  1. امیر خلجی مهر

   درود به شما دوست عزیز.
   شما به‌عنوان یک توسعه دهنده وردپرس و یا یک فریلنسر حتما نباید سورس پروژه‌های خود را در اختیار دیگران قرار دهید.
   کلا این مورد به نوع فعالیت خود شما بر می‌گردد، برای نمونه اگر یک پوسته رایگان طراحی می‌کنید و قرار است آن‌را در مخزن وردپرس بگذارید، پوسته حتما باید بصورت اپن سورس باشد اما اگر همانند ما، می‌خواهید آن‌را تنها در سایت خود برای دریافت قرار دهید، می‌توانید با نرم‌افزارهای موجود همانند سورس گاردین و… پروژه خود را کدگذاری کنید. همچنین اگر پروژه را برای کس دیگری انجام می‌دهید، نسبت به آن چیز که توافق کرده‌اید، شما باید همه‌ی فایل‌های پروژه را در اختیار کافرما قرار دهید.

 52. علی

  خیلی خیلی ممنون .
  اما یه سوال دیگه همونطور که میدونید بعضی از قالب ها رو نمیشه به عنوان theme در اختیار مشتری قرار داد و باید خود وردپرس رو همراهش قرار داد تا جایگذین وردپرس قبلیش بکنه .
  اگر ما اینکار را بکنیم در یک پروژه GPL تغییر ایجاد کردیم و باید سورسشو بارگذاری کنیم؟؟؟؟

  بازم تشکر میکنم .

  1. امیر خلجی مهر

   درود. خواهش می‌کنم.
   خیر ارتباطی ندارد، هیچ‌گاه نیاز نبوده که یک پوسته همراه با وردپرس به مشتری داده شود.
   توابعی که در طراحی پوسته وردپرس بکار گرفته می‌شوند با بیشتر نگارش‌های این سیستم مدیریت محتوای، سازگاری دارند.

 53. علی

  سلام
  نمیشد نظرم رو ویرایش کنم.این نکته رو هم بگم بنده خودم از لینوکس استفاده میکنم و طرفدار متن باز هستم و از وقتی به لینوکس مهارجرت کردم هیچ نرم افزاری رو کرک نکردم.
  نظر در باره مطلب :واقعا وقتی انسان ها حقوق کسی رو رعایت نکنند حقوق خودشان هم رعایت نخواهد شد . واقعا من بعد از اینکه به لینوکس مهاجرت کردم فهمیدم اون قدر نرم افزار های
  رایگان و خیلی قدرتمند هست که دیگه نیاز نیست عذاب وجدان کرک رو بکشید . و دوم اینکه من درحال یادگیری وب هستم اصلا ترجمه قالب رو دوست ندارم به امید اون روزی که در سایت
  ها قالب هایی که با زحمت هموطنان ساخته شده اند نصب کنند واقعا الان چقدر وبسایت ایرانی وجود دارند (آمار دقیقی نیست اگه شما دارید عرض کنید ) بگیم دست کم
  ۵۰ ۶۰ هزار وبسایت واقعا اگه این سایت ها از قالب های ایرانی استفاده بکنند (چه رایگان چه پولی) جامعه طراحان وب واقعا بیشتر راه می افتند و خود اون وبسایت ها به دلیل رعایت از حق
  کپی رایت شانس پیشرفتشون زیادتر میشه
  ببخشید نظرم به درازا کشید آخه فلسفه اومد توش .
  ممنون من از الآن با سایت شما(و اینکه طرفدار جامعه متن باز هستید) آشنا شدم.

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما.
   بله قطعا همینطور هست اما شوربختانه در کشور ما افراد فرصت طلب و سودجویی وجود دارند که تنها بخاطر منافع خود بازار طراحی وب را در ایران به سمت نابودی کشانده‌اند، مگر نه در همین حوزه افراد بااستعداد می‌توانند فعالیت‌های گوناگونی همراه با کسب درآمد داشته باشند.

   خواهش می‌کنم، سپاس از درک شما.
   شاد و پیروز باشید.

 54. صادق

  سلام بله ، ولی تا آگاه سازی و فهمیدن موضوع راه درازی در پیش هست چون اکثر وردپرس کارها کدنویس و برنامه نویس نیستند و کم کم حرفه ای میشوند و موضوعات رو می فهمن ، من خودم اول با وردپرس یک سایت ساده برای خودم ساختم بعد برای دیگران و همین طور رفتم جلو ، اصلا ان موقع نمی فهمیدم لایسنس چیه ، نال چیه ! اولا دنبال فقط رایگان بودم نمی فهمیدم اینها هم ویروسی و هک دارند و … ، بعد فهمیدم نال نخرم اورجینال بخرم برای مشتری ها ، تا ویروسی نشن ، بعد فهمیدم اینها هیچ کدام اگر خارجی باشن اورجینال و لایسنس دار نیستند ، هنوز موضوع برایم روشن نبود بحث حق و حقوق دیگران و فکر می کردم این موضوع عادی هست و خود طراحان قالب و افزونه هم رای هستن و این یک چرخه هست حتی گرفتم فروشگاه قالب و افزونه زدم اما پلن دلاری خریدم از یکی از سایتهای معروف که نال می کرد نسخه اصلی رو ، بعد کم کم که فکر کردم و در کار سایتهای خارجی و طراحان و .. دقت کردم دیدم مثلا برای یک افزونه چندین نفر چند ده هزار خط کد می زنند و ان رو می فروشند بعد من می ایم با صرف ترجمه فایل یا نهایتا راستچین سازی ان رو می فروشم . سود فروشگاهم روز به روز افزایش می یافت چون قیمتهایم هم مناسب بود لایسنس هم نداشت مشتری ها زیاد شدم یکبار به خودم امدم ، رفتم خدمت یکی از علمای واقعی ، موضوع رو گفتم فرمودن مسلمان و غیر مسلمان نداره و نباید ادم از دست رنج دیگران کسب درامد کنه شما فروشگاه رو تعطیل کنید و خودتون کار کنید منم تعطیل کردم اگرچه ضرر هم زیاد کردم الان خودم چند وقتی هست دارم شروع می کنم به طراحی قالب ، دارم خوب پیش میرم قالب که طراحی بشه و چون نیاز بازار هم دستم هست این میشه درامد خوب چونکه از زحمت خودم هست و در این راه هم قصد ندارم از راه خلاف بسازم قالب رو دارم صزفا از سورس ها و ابزارهای رایگان استفاده می کنم

  1. امیر خلجی مهر

   درود به شرافت شما دوست عزیز.
   خیلی‌ها هستند که دونسته اینکارو انجام میدن، اینکار دقیقا خودِ دزدی کردن هست و حیف هست که انسانیت و شرافت رو برای پول از دست داد.
   امیدوارم تعداد دوستانی همانند شما هر روز بیشتر شود.
   برای شما آرزوی موفقیت بیشتر دارم.

 55. نغمه

  سلام من تازه میخواستم وارد کار فارسی سازی بشم ولی همش این سوال ذهنمو درگیر کرده که که مارکت های ایرانی که الان اقدام به فروش و نصب قالب و افزونه میکنند به چه صورت کار میکنند؟یعنی یک قالب اورجینال و لایسنس دار یک بار خریداری میکنند وبعد به همه می فروشند؟پس اون قفل و لایسنس خودشون چی ؟
  مدام در ذهنم با این موضوع کلنجار میرم که کار درست کدومه؟ دوست ندارم قالب های مشکل دار و باگ دار دست مشتری برسه؟
  آیا فارسی کردن قالب های رایگان مخزن وردپرس و ارایه با قیمت کم هم اشکال داره؟
  ببخشید اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم و ممنون میشم منو راهنمایی کنید و از پاسخ خود در ایمیل اطلاع دهید با تشکر برای اگاهی دادن شما

  1. امیر خلجی مهر

   درود به شما.
   افرادی که در مارکت‌ها فعالیت دارند یا پوسته را یکبار خریداری می‌کنند و یا آن‌را بصورت رایگان از سایت‌های وارز دریافت می‌کنند که در هر دو حالت این کار غیراخلاقی و غیر انسانی است. قفل و لایسنسی که می‌فرمایید را نیز تحت سیستم خودشان بر روی محصول پیاده سازی می‌کنند.

   خیر، پارسی سازی پوسته‌های رایگان و فروش آن موردی ندارد، شما هزینه‌ی ترجمه کردن آن‌را دریافت می‌کنید.

 56. حسام

  شور بختانه ما هم کم نداریم وب هایی که ادمین هاش به شدت از قافیه عقب افتادن و به هردری میزنن که با متون ادبی زیبا و تاثیر گذار بر ذهن مخاطب خود رو بزرگ و راستین و دیگران رو دغل باز جلوه بدن، متاسفانه یه عده هم وقتی از ماراتون به شدت عقب میمونن میرن سراغ تخریب!
  اینجا ایرانه خواست مردم مهمه فقط چیزی که مردم استقبال کنن جا میافته حتی اگه غلط باشه، شما هند بودی یا با هندیا رقیب بودی چیکار میکردی! یه سر به سایتای فریلنسر خارجی بزن ببین هندیا چطور قیمت میدن بازارو خراب میکنن ، یه مقاله هم راجب اونا بنویس حالا که قلم نویسنده انقدر شیواست چطوره؟

  1. امیر خلجی مهر

   مغلطه نفرمایید.
   این‌که شما هم به فکر سودجویی از حاصل دسترنج دیگران هستید، دلیلی بر این نیست که دیگران نیز افکار شما را داشته باشند.
   این کار به هر شکلی که اجرا شود، در نهایت با دزدی کردن هیچ تفاوتی ندارد. انسانی که شرافت، وجدان و در حالت کلی انسانیت داشته باشد تحت هیچ شرایطی حقوق دیگران را پایمال نمی‌کند.

 57. حسین

  سلام وقت بخیر
  چطوری باید بدونیم که یک افزونه در ایران کدزنی شده یا افزونه خارجی رو ترجمه کردن و غیر قانونی میفروشن؟

  من رویاین مسائل یه مقدار سخت گیرم و همش مجبورم از پلاگین و تم رایگان سایت وردپرس استفاده کنم که خب امکاناتش محدوده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 58. anonymous

  دوستان هر کسی قالب یا افزونه ای از ژاکت داشته باشه ارسال کنه تا براش لایسنس رو حذف کنم و فایل رو براش ارسال کنم

  1. امیر خلجی مهر

   با درود.
   به دلیل رعایت قوانین دیدگاه‌های ماندگار وب، ایمیل شما از محتوای دیدگاه پاک گردید.
   با پوزش فراوان از شما.

 59. محمد انوری

  سلام دوست خوبم
  ماجرا از اونجا شروع شد که من قصد خرید یه قالب ۶۰ دلاری از تم فارست رو داشتم. جدا از مشکلات پرداخت برای خرید یه قالب باید ۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان پرداخت میکردم که جدا از بحث فارسی سازی قالب هزینه زیادی بود.
  به نظرم این موضوع رو باید با شرایط کشور سنجید. خب ادوبی هم مارو تحریم کرده و امکان خرید محصولاتش تو ایران نیست. ما باید خودمون رو از این محصولات عالی محروم کنیم؟
  من یه تحقیقی میخوندم که انگار مایکروسافت مشکلی نداره که محصولش تو کشورهای در حال توسعه و خاورمیانه کرک شده استفاده بشه. چون تو این بازار هم حضور داره.
  خیلی دوست داشتم شرایط اقتصاد و .. کشور ما هم طبیعی بود و میتونستیم خیلی راحت با قیمت معقول و پرداخت راحت محصول اورجینال تهیه کنیم و از طراح حمایت کنیم. ولی …

  1. امیر خلجی مهر

   درود محمد جان.

   درست هست که بهای پوسته‌ها برای ما زیاد هست اما واقعا دلیلی نیست که حقوق دیگران رو پایمال کنیم، اگر توان هزینه کردن نداریم، می‌توانیم از پوسته‌های رایگان و یا ایرانی استفاده کنیم.
   یک پوسته ایرانی بهای بسیار پایین‌تری دارد و می‌شود با خرید از محصولات داخلی هم حمایت کرد و هم انگیزه شد برای ادامه فعالیت دوستانی که در این حوزه فعال هستند.

   سپاس از دیدگاه شما.

 60. محمد

  سلام، مطلب خوبی بود ایول.
  منم به بزرگترین مارکت وردپرس فارسی(دزدخونه) زنگ زدم و گفتم این محصولاتی که دولوپرهای شما کرک می‌کنند تا چقدر امنیت‌شون رو تضمین می‌کنید و اینکه اصلا چه اطمینانی می‌دید که بعدا به مشکل بر نخوره. پاسخی که دادن این بود.

  اولا: ما اینارو کرک نمی‌کنیم و اورجیناله :))))))))))))))))))))))) (حرفی برای گفتن ندارم)
  دوما: گفتن هر محصولی تاریخ انقضایی داره.

  جالبی قضیه اینجاست بیشعورا کرک می‌کنن بعدشم کدگذاری می‌کنن و با طلبکاری می‌گن هر محصولی تاریخ انقضایی داره. خب اگه توسط اون احمقی که کدگذاری شده(منظورم همونی که کرک کرده) دیگه آپدیت یا پشتیبانی نشه فقط باید کلی هزینه کرد تا بشه کدهای اون افزونه رو شکست (تازه اگه بشه) و باز بعدا یک توسعه کننده دیگه پیدا کنیم(کلی هزینه کنیم) و برامون افزونه رو آپدیت یا فیکس کنه.

  خوده محصول اورجینالش کدگذاری نشده ولی این احمقا میان کدگذاری می‌کنند (انگار محصول خودشونه).

  نکته طلایی بگم : من دو تا از مارکت‌های پرطرفدار فارسی رو بررسی کردم خودشون از هیچ‌کدوم از افزونه‌هایی که داخل وب‌سایتشون گذاشتن برای فروش استفاده نمی‌کنند. و کلا یکی‌شون از 1 دونه افزونه استفاده می‌کرد که اونم رایگان بود.

 61. سجاد

  سلام و عرض ادب.. یک سوالی داشتم .. برخی افزونه ها و قالب ها در سایت اصلی اگه اشتباه نکنم برای یکسال میشه خریدشون و هرسال باید مبلغی پرداخت کرد.. میخواستم این رو هم توضیح بدید که
  سایت هایی که میرن و نسخه پولی به صورت مجوز گسترده میخرن ولی ما فقط یکبار برای خرید پول پرداخت میکنیم چطور اینکار انجام میدن؟

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس.

   بهایی که برای یکسال دریافت میشه در سایت‌های اصلی، معمولا برای پشتیبانی و دسترسی به سیستم تیکتینگ طراح اصلی برای مطرح کردن پرسش‌ها و حل مشکلات است.

 62. محمد رضا

  سلام دوستان من مدتی قبل یک افزونه طراحی کردم خیلی ساده هستش اما امروز متوجه شدم افزونه من نام کلاس هاش و نام خودش تغییر کرده و یه جایی که متاسفانه خودم اونجا برای برسی تو سایتم گذاشته بودم برداشته اونو تغییرات داده حالا می خواستم ببینم ایا من می تونم شکایتی کنم که فکر نمی کنم بشه چون واقعا هیچ کپی رایتی نداریم و منم ذکر نکردم

  1. امیر خلجی مهر

   درود.

   شما کافی هست جستجوی کوچیکی داشته باشید و در مورد متن بازها کمی اطلاعات‌تون رو بیشتر کنید.

 63. رضا

  سلام خوب چاره چیه؟
  یعنی اصلا از افزونه های خارجی استفاده نکنیم؟
  خودمون بشینیم قالب و افزونه و یا حتی سایت بزنیم؟
  ی راه دیگه اینه که نسخه راست چین و فارسی رو از سایت مارکت ها بخریم و بعد نسخه اصلی رو هم از سایت اصلی که حقوق رعایت بشه ولی اینطوری کلی پولش میشه:(

 64. smile

  سلام, خسته نباشید
  خیلی نوشته هاتون زیبا بود
  حقیقتش داشتم دنبال فروشنده قالب وودمارت راست چین شده و ترجمه شده به پارسی با لایسنس Extended و قانونی میگشتم که اتفاقی به مطلب شما برخورم
  تعدادی سایتهای ایرانی رو جستجو کردم که بتونم از فروشگاهی معتبر که کپی رایت رو رعایت کرده باشه خرید کنم
  از تعدادی از این فروشگاه ها در مورد این موضوع پرسوجو کردم اما هنوز مطمعا نیستم که قالب نال شده میفروشن یا قانونی!
  ممنون میشم اگه ساتی معتبر سراغ دارید بهم معرفی بفرمایید, به شخصه خرید از سایت ژاکت یا راست چین فکرمو مشغول کرده!
  لطفا اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید راهنمایی بفرمایید

  1. امیر خلجی مهر

   درود فراوان بر شما دوست عزیز.

   اگر پیشنهاد بنده را قبول می‌فرمایید، به شما پیشنهاد می‌کنم پوسته ایرانی خریداری کنید.
   طراحان ایرانی نیز رشد بسیار خوبی داشته‌اند و کارهای بسیار حرفه‌ای را ارایه می‌دهند که از نظر سرعت لود و ایرانی پسند بودن‌شان بسیار اولویت بیشتری برای خرید دارند نسبت به نمونه‌های خارجی.
   در نهایت هم کپی رایت را رعایت نموده‌اید و هم از هموطنان خود حمایت کرده‌اید که بسیار پسندیده‌تر است.

 65. علی

  سلام و خسته نباشید من یک سوال داشتم یعنی ما نباید در فروشگاه ورد پرس و مارکت های ایرانی کار کنیم یعنی شرعا مشکل داره یا می تونیم کار کنیم و فقط نباید کپی رایت انجام بدیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس.

   کافی هست خودتون رو در چنین شرایطی ببینید، ایا دوست دارید حاصل زحمات شما را کسی برای فروش قرار دهد؟
   بجای چنین کاری طراحی را بصورت تخصصی یاد بگیرید و خودتان اقدام به تولید محصول کنید.

 66. میثم

  درود
  واقعا متن تون عالی و مفید بود
  فقط یک سوال داشتم من می خواهم یک سایتی با مارکت ایرانی وردپرس طراحی کنم یعنی نباید این کار رو بکنم بخاطر اینکه از قانون کپی رایت مستثنی هستند؟ یا اینکه می تونم و هیچ اشکالی نداره؟
  لطف می کنید پاسخ بدید

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس دوست عزیز.

   اگر محصولات ایرانی باشند، یعنی بومی سازی نداشته باشند و خود شخص طراح نسبت به فروش آن در سایت شما اقدام کرده باشد، هیچگونه مشکلی ندارد.

 67. milad

  سلام و احترام
  سایت راستچین ادعا میکنه که به صورت قانونی داره کار راستچین و فارسی سازی را انجام میده و توی این لینک توضیحاتی در این خصوص ارائه کرده:
  *********************
  بنده هرچی میخونم متوجه نمیشم چطور میشه این کار قانونی باشه و مطابق با کپی رایت….
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. امیر خلجی مهر

   درود و سپاس.
   هیچ سایتی مجاز به فروش محصولات خارجی نیست.
   در نوشته‌ای که لینک دادید، آمده که سایت نام برده تنها اقدام به فروش بسته پارسی ساز می‌کند، به این معنی که شما محصول اورجینال را از سایت و فروشنده اصلی خریداری می‌کنید و با خرید بسته پارسی ساز نیز می‌توانید محصول خارجی را برای وب‌سایت فارسی خود استفاده کنید که این اقدام بسیار خوب و قابل تحسین است که یک سایت داخلی به کپی‌رایت و حقوق طراحان خارجی احترام می‌گذارد.

دیدگاه خود را بنویسید

ماندگار وب - 1400