مرتضی گرانسایه یکی از معدود توسعه دهندگان وب پارسی

5/5 - (1 امتیاز)

در بخش دوم از سری مصاحبه‌های ماندگار وب با توسعه دهندگان برتر وب و سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستیم. به سراغ یکی دیگر از این متخصصین می‌روم تا با کنکاشی کنجکاوانه مصاحبه‌ای داشته باشم با فردی که او را با لبخند و برخوردی شاد و تخصصی کمیاب می‌شناسند. نام او مرتضی گرانسایه و از متخصصین و توسعه دهندگان وب در گروه وردپرس پارسی است. در ادامه با ما همراه باشید….

ضمن سلام و درود خدمت شما و عرض تشکر بابت پذیرش این دعوت، خود را برای خوانندگانی که شما را کم و بیش میشناسند و آنان که قصد شناخت شما را دارند معرفی نمایید.

درود به شما و همه خوانندگان عزیز

مرتضی گرانسایه لیسانسیه از دانشگاه آزاد در رشته‌ای نامرتبط با علوم رایانه و در اواخر دهه سوم زندگیم هستم. تقریبا همه جا به همین شکل خودم رو معرفی می کنم، مختصر و مفید!

به عنوان فردی که امروزه بسیاری از وبمسترهای ایرانی او را میشناسند، در شروع این مسیر آیا چنین روزی را پیش بینی میکردید؟ چگونه با مسائلی مانند دلسردی و شکست و عدم موفقیت در ادامه مسیر برخورد کردید و چه مدتی طول کشید تا به اینجا که هستید برسید و آیا جایگاهی که امروز در دنیای وب فارسی دارید را رضایت بخش میدانید؟

شخصا هیچ وقت به اینکه چقدر قرار هست شناخته بشم فکر نمی کنم بیشتر به این فکر می کنم که چقدر قرار هست مفید واقع بشم و اگر بخوام روراست باشم، بله پیش بینی چنین روزهای رو میکردم چون با برنامه ریزی و با هدفی مشخص استارت کارها زده شده بود. شاید برای خیلی ها قابل باور نباشه اما چیزی به نام دلسردی و نا امیدی در گروه ما جایی نداره و ناشناخته هست! ولی شکست جزئی جدا ناپذیر از هر پروژه کاری هست و شما رو برای موفقیت آماده میکنه.

حداقل برای شخص من زمان و جایگاه اهمیتی نداره و مهم این هست که هر روز مفیدتر از دیروز باشم و همین ایجاد رضایت در کاربر نهایی باعث خوشحالی و رضایت من میشه.

همه انسانها در اجتماع دارای دوستانی هستند که گاه با آنان تعارف دارند، آیا این تعارفات دوستانه تاکنون باعث شده است که شما خدمات خود را که بسیار وقت گیر و تخصصی و غیر رایگان است برای افرادی رایگان انجام دهید یا اگر به افرادی برخورد کنید که در آنان استعداد و خلاقیت ببینید و عدم توانایی در پرداخت کارمزد کار شما، آیا پیش آمده است که خدمات غیر رایگان خود را به رایگان در اختیارشان بگذارید؟

جواب چند سوال بالا همگی بله است! اگر فشارهای روزمره گی نبود تقریبا همه کارهای شخصی و پروژه های کاری رو برای اشخاص عادی بصورت کاملا رایگان انجام میدادم و کار برای شرکت ها و سازمان های که توان مالی مناسبی دارن رو بصورت پرمیوم انجام میدادم. کلا به کمک رسانی و توسعه رایگان و باز اعتقاد زیادی دارم.

میخواهم از شما در مورد پروژه هایی که به اتمام رساندید بپرسم، این پروژه ها چه بود و چه نقشی در معرفی شما به دنیای وب فارسی و موفقیت شما در این عرصه داشت؟

بجز پروژه بسته پارسی ساز تقریبا بیشتر پروژه های باز من غیرفارسی بودن و تاثیر چندانی در وب فارسی نداشتن.

شما یک طراح وب هستید و از آنجا که امروزه به عقیده بسیاری طراحی وبسایت با گسترش بسته های آماده و اسکریپت های سایت ساز به حالت نصب به جای طراحی درآمده است سوال میشود که آیا در این بین میتوان فرقی میان سایت هایی که آماده نصب هستند (مانند بسته های وردپرس یا نیوک و جوملا) با سایت های استاتیک و سایت های داینامیک برنامه نویسی شده قائل شد و این فرق در کجاست؟

مشخصا تفاوت های زیادی هست. وقتی پروژه ای گسترده با زیر بخشهای متنوع تعریف بشه و نیاز به کاستومایز و بعضاً بومی سازی در پروسه ها باشه مشخصاً سیستم های آماده و بسته های مورد نظر به هیچ وجه کارایی نخواهند داشت و پاسخگوی نیاز مشتری نیستند.

بی شک همه افرادی که برای اهداف مختلف قصد تاسیس یک وبسایت را دارند به سراغ طراح ها و یا شرکتهای طراحی میروند و اغلب آنها با قیمتهایی از 30 میلیون تومان و پایین تر تا 50 و 100 هزار تومان مواجه میشوند. این آشفتگی در بازار طراحی سیستم های اطلاع رسانی و کاربری مجازی در ایران کاملا مشهود است، علت این موضوع از نظر شما چیست؟ آیا قیمتها بر حسب کیفیت کار تا بدین حد میتواند تغییر پذیر باشد و آیا یک تعرفه قیمت گذاری مشخص در این امر وجود دارد، تعرفه قیمتی که شما مد نظر دارید و آن را معقول و منطقی میدانید چیست؟

در کشوری هستیم که آی تی بی برنامه ترین و بی نظم ترین بخش اون هست. مشخصاً بحث طراحی وب که زیر بخشی از آی تی کشور هست از این مورد مُستثنی نیست. بازاری آشفته و بی برنامه و بدون سندیکا! که هر شخصی ساز خودش رو میزنه.

متاسفانه دزدی و کلاهبرداری هم در این حوزه زیاد شده و باعث مشکلات بیشتری شده و اصلا نمیشه به هرکسی اعتماد کرد حتی خود ماها هم بعضاً دچار سردرگمی و حیرت میشیم.

تمامی موارد بالا باعث این میشه که نرخ مشخصی برای هزینه ها و دستمزدها وجود نداشته باشه. بعضی افراد بصورت فله ای هزینه میدن! بعضی ها براساس عادت! بعضی ها براساس جیب طرف مقابل و….

اما بهترین مورد به نظر من عرف جهانی اون هست که براساس کیفیت مجری برای زمانی که صرف میشه هزینه ای مشخص اعلام میشه و کار با عقد یک قرارداد توافقی انجام میشه که خود ما هم برهمین اساس کار می کنیم.

آیا به فعالیت خود در زمینه طراحی و توسعه وب به دید یک شغل نگاه میکنید و یا یک کار عام المنفعه در اوقات فراغت، آیا میتوان طراحی وب را یک شغل با درآمد معقول در ایران نامید؟

تا این لحظه شغل اصلی و البته علاقه شخصی بوده و البته در این بین دید عام المنفعه من توی کار بیشتر بوده! در مورد بخش دوم سوال هم باید بگم اگر آشنا و پارتی مناسب دارید، بله شما یک شغل با درآمد معقول دارید….

شما به عنوان یک طراح، آیا مراحل و دوره های آموزشی خاصی را گذرانده اید؟ آیا عرصه وب و برنامه نویسی وب را موفق تر و اجرایی تر و جذاب تر و درآمدزا تر میدانید و یا عرصه دیجیتال و طراحی مدار و ساخت دستگاه؟

خیر، هیچ دوره و آموزش آکادمیکی نداشتم اما به جرات میتونم بگم کتاب و مقالاتی که مطالعه کردم اگر از یک تحصیل کرده در رده عالی بالاتر نباشه کمتر هم نیست. و در مورد بخش دوم مشخصا وب برای من از همه چیز جذاب تر و خواستنی تر هست و درآمد در الویت بعدی قرار میگیره پس 100% وب.

مطمئناً شما محافل مجازی زیادی را میشناسید، سوال از شما این است که در طی حضور خود در این فضا به چه سایت ها و مجامع و انجمن هایی سر میزنید و در کدام یک از آنها فعال هستید و خدمات خود را ارائه میدهید، آیا خدمات شما در این مجامع رایگان است و یا به صورت پرمیوم و با دریافت کارمزد؟ چه خدماتی را رایگان ارائه میدهید و چه خدماتی را غیر رایگان؟

بیشترین مراجعه من به سایت های مثل Smashing Magazine و گروه سایت های Stackexchange هست و چون از این سایت ها و سایت های مشابه، به رایگان یاد میگیرم پس به رایگان یاد می دهم. متاسفانه سایت های فارسی زیادی نیستن که برای شخص من جالب و جذاب باشن و برای همین اکثر علاقمندی های بنده در سایت های غیر فارسی هست.

آیا میتوان در حوزه طراحی وب به صورت انفرادی کار و فعالیت داشت و موفق بود و یا پیش نیاز موفقیت در این عرصه، حضور و تشکیل گروه کاری است؟

کلاً موافق کارهای انفرادی نیستم و شدیداً طرفدار کارهای گروهی هستم. در هر حوزه و شغلی همکاری رمز اصلی موفقیت هست.

آیا شما و یا تیم شما و سایر متخصصین ایرانی در این حوزه در صورتی که هسته مادر، دیگر به فارسی زبانان خدمات ارائه ندهد و یا کلا ورشکسته شده و یا منحل شود، قادر به گسترش این حوزه است و یا تمامی فعالیت ها در این عرصه وابسته به هسته مادر و شرکت آمریکایی آن است؟

برای نوشتن بسته پارسی ساز ما 2 ماه روی هسته وردپرس کار کردیم. حتی چند باگ و چند مشکل در توابع وردپرس رو پچ کردیم و به جرات میتونم بگم براحتی میتونیم گسترش رو ادامه بدیم اما چیزی که مهم هست اینه که تیم اصلی وردپرس با برنامه ریزی عالی و تیمورک فوق العاده در حال کار هست و البته از لحاظ مالی هم مشکلی ندارن و اینها باعث میشه هیچوقت هیچ گروهی نتونه به مانند گروه اصلی کارهای توسعه رو انجام بده و کار سختی هست.

به نظر شما چه دلایلی مانع از رشد وب پارسی نسبت به سایر کشورها شده؟

اینکه چرا ایران جایگاه خوبی نداره همون تکروی و عدم کار گروهی در ایران هست و اینکه خیلی از ایرانی های فعال در وردپرس به اسم ایران کارهاشون رو بیرون نمیدن. نکته مهم بعدی عدم شاخت بسیاری از کاربران و فعالان این عرضه با قوانین مختلف کپی رایت و کپی لفت و اوپن سورس هست که باعث عدم پیشرفت کسانی شده که کارهای باز و یا پرمیوم انجام میدن. که این مورد بحث مفصلی داره که به جای خودش در این مورد هم صحبت خواهیم کرد.

دلیل اصلی برگزاری همایش وردپرس در ایران توسط گروه وردپرس پارسی چیست و چه اهدافی در این مسیر دنبال می شوند؟

دلایل زیادی برای این همایش وجود داره مثل آشنایی بیشتر افراد فعال در حوزه وب با سیستم وردپرس، آشنایی فعالان وردپرس با همدیگر، صحبت در مورد وردپرس اما در ادامه اینها مهمترین هدفی که دنبالش هستیم بالا بردن آگاهی افراد و کمک برای حذف افراد سودجو هست که با توجه به موراد قبلی مسلماً قابل دسترسی هست.

به عنوان آخرین سوال میخواهم از شما بپرسم که در آینده برنامه و هدف و طرح شما برای گسترش وب فارسی در ایران چیست؟

وردپرس یک بخش از پروژه ها و کارهای ما هست. خیلی ها ما رو با وردپرس میشناسند اما از کارهای دیگه ما در حوزه وب اطلاعی ندارن. کارهای خوبی در حال اجرا داریم که برای اولین با در ایران و حتی در سطح بین الملل اجرا میشه اما فعلا ترجیح میدم در مورد اونها صحبتی نکنم تا طبق برنامه ریزی هایی که انجام شده در وقت مناسب تک به تک رونمایی بشن.

در پایان، ضمن تشکر از شما بابت شرکت در این مصاحبه اگر توصیه و یا پیشنهاد و صحبتی با خوانندگان دارید بفرمایید :

بنده فقط یک خواهش دارم که بسیار ساده هست. لطفاً به حقوق افراد دیگر احترام بگذاریم. مخصوصاً حقوق پدید آورندگان. کپی رایت برای خیلی ها حکم مرگ و زندگی رو داره شاید برای خیلی ها این جمله خنده دار باشه اما یک واقعیت هست که در ایران به اون اهمیتی داده نمیشه. وقتی یک دولوپر نتونه از کارهاش پولی دربیاره خیلی زود به آخر کارش در این حوزه میرسه و میشه گفت در کارش یک مرده به حساب میاد.

از شما و گروه خوبتون هم تشکر میکنم

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان عزیز

5/5 - (1 امتیاز)

کانال تلگرام ماندگار وب

 1. امیر خلجی مهر

  روحان جان تشکر میکنم بابت تهیه ی این مصاحبه ارزشمند
  برای مرتضی عزیز هم آروزی موفقیت بیشتر رو دارم

 2. black_sky

  واقعا مفید
  تشکر میکنم از روحان برای مصاحبه و از امیر خلجی مهر برای پشتیبانی و راه اندازی ماندگار وب

  1. امیر خلجی مهر

   ممنون مهدی جان خوشحالم که سلامتیتون رو بدست آوردین و به جمع دوستان پیوستید

 3. مصطفی

  سلام دوستان
  ببخشید آقا مرتضی اواخر دهه دوم زندگی یعنی 18 یا 19 سال. این حقیقته!
  توصیه آخرتون هم ما رو کشت. واقعا سپاس

  1. امیر خلجی مهر

   دهه سوم مصطفی جان، اشتباه تایپی بوده

 4. mekaeil

  بسیار مصاحبه ی عالیی بود ممنون
  آرزوی موفقیت برای آقای گرانسایه و بخصوص گروه وردپرس پارسی رو دارم
  امیدوارم با حضور افراد و گروههایی مثل وردپرس پارسی و ماندگاروب ، سطح آگاهی و دانش وب همگی رو به پیشرفت باشه و افراد سودجو از رده خارج شن

 5. Alireza

  مصاحبه واقعا عالی بود خیلی منتظرش بودم . و از اقای گرانسایه هم بخاطره زحماتی که برای وب فارسی و توسعه اون و حفظ حق دیگران میکشند تشکر میکنم امیدوارم همه فعالان وب مانند ایشون در زندگیشون موفق باشند .

 6. قائم امیدی

  عالی بود.
  آقای گرانسایه رو بیشتر شناختیم.

 7. بهزاد

  همیشه بوجود و حضور افراد بزرگی مثله آقای گرانسایه در وب پارسی افتخار خواهیم کرد
  تشکر از آقای روحان هوسپیان و ماندگاروب ♥

 8. سجاد

  سپاس از آقا مرتضی عزیز و دوستان مصاحبه کننده و ماندگار وب

 9. حسین

  با آرزوی موفقیت های روز افزون

 10. SM-Mahdavi

  سلام. مثل همیشه عالی. تشکر ویژه از آقای گرانسایه.. ما خیلی مدیون ایشون و گروه وردپرس پارسی هستیم..

 11. شایان

  خوشحالم که عزیزانی مثله آقای گرانسایه در وب حضور و فعالیت مثبت دارند
  تنها کامنت دادم که بدونن ما قدردان زحمات گرانقدرشان هستیم و به وجود چنین افرادی افتخار میکنیم

 12. نگار

  مصاحبه خوبی بود منم از زحمات آقای گرانسایه تشکر میکنم
  به امید موفقیت روز افزون

 13. ایمان فخار

  سلام
  ممنون مثل همیشه پر بار و آموزنده بود جناب مرتضی گرانسایه از الگوها و علایق دیرپای من در وبند
  این مصاحبه بهانه ی خوبیه تا در کنار خسته نباشید گفتن به شما خسته نباشیدی هم خدمت ایشان عرض کنم

  1. امیر خلجی مهر

   تشکر بزرگوار

 14. شایان

  مصاحبه پر باری بود
  سپاس
  به امید پیشرفت های روز افزون وب پارسی

 15. مهدی اسدی

  مثل مصاحبه قبل، عالی و بی نقص … ممنون از مرتضی جان و اقا امیر …

 16. فرزاد

  با ارزوی موفقیت بیشتر برای مرتضی ی عزیز و گروه وردپرس پارسی ♥

 17. امید

  دست کسانی مثله جناب گرانسایه رو باید بوسید که با محبت در حال کمک به کاربران مبتدی مثله من هستند امیدوارم تعداد کسانی مثله ایشون هر روز بیشتر بشه

 18. شهاب

  امیدوارم همیشه با همین روحیه و دید مثبت و عام المنفعه پیش برید و هیچ وقت از فعالیت در وب فارسی نا امید نشید . از دوستانی که زحمت مصاحبه رو کشیدن تشکر میکنم .

 19. فرهاد

  سلام
  مصاحبه خوبی بود
  ولی منتظر مصاحبه های قوی تر هستیم

  خیلی از ما در این دنیای طراحی وب تازه کار به حساب میایم
  نیاز همه ما دانستن راهکارهای موفق در عرصه کاریمون هست
  لطفا در مصاحبه های بعدی از نحوه رشد وتعالیشون و نحوه زمانبندی برای فراگیری این هنر برنامه نویسی و طراحی گزارشی بگیرین

  همیشه بزرگتر ها نصحیت میکنن و از شکست هاشون میگن تا ما هم همون راه رو نریم و دوباره شکست بوریم
  اگر عاقبت کار رو بدونیم زودتر موفق میشیم و باعث رشد سریع تر میشه

  همیشه این اساتید برایمان الگو بودن و خیلی مدیون شما عزیزان هستیم

  1. امیر خلجی مهر

   به روی چشم فرهاد جان

 20. نوید

  ممنون
  به نوبهء خودم از زحمات آقا مرتضی تشکر میکنم و امیدوارم هر روز پله های پیشرفت رو طی کنن

 21. محمد رضا

  بسیار عالی

  به امید موفقیت بیشتر ایشون و تیمشون.

 22. قائم امیدی

  دوستان سایت وردپرس فارسی هک شد.

  1. امیر خلجی مهر

   انتظار میرفت قائم جان

 23. هادی

  ممنون دوستان
  براشون آرزوی موفقیت میکنم

 24. طالبی

  خوشحالم که طی مصاحبه اخیر با آقای گرانسایه عزیز بعنوان یکی از طراحان و پشتیبانان وردپرس آشنا شدم خصوصاً که با بسته پارسی ساز واقعاً گل کاشتید.
  پایدار باشید.

 25. نگار

  من خیلی به آقا مرتضی ممنونم . ایشالا همیشه سایش روی سر وردپرس پارسی باشه

 26. ShahBeat

  سلام
  واقعا لذت بردم حالا که فکرشو می کنم من قبلا آدمی بودم که قوانین کپی رایت رو رعایت نمی کردم و این مصاحبه تغییر بسیار عجیبی رو من داشت 🙂 از این مصاحبه ی بسیار عبرت آموزتون ممنونم
  موفق باشید

  1. امیر خلجی مهر

   امیدوارم همینگونه که میفرمایید باشه

 27. سیدرضا بازیار

  آقا مرتضی در چه زبان هایی از برنامه نویسی مسلط هستن؟

  1. امیر خلجی مهر

   خب این سوال رو باید پیش از انجام مصاحبه مطرح میکردید
   تا اونجایی که به شخصه اطلاع دارم ایشون به اکثر زبانهای تحت وب تسلط دارند

 28. سرزده

  ایشون واقعا یکی از ارزشمندترین افرادی هستن که تو وب فعالیت میکنن تقریبا میشه گفت کمتر کسی هست که تو فضای وب فارسی فعالیت می کنه و تا حالا حتی یک بار هم از راهنمایی ها افزونه ها و… ایشون استفاده نکرده باشه

  دمتون گرم خسته نباشید.

 29. آهنگ جدید

  موفق باشید

 30. هادی قربانی

  (متاسفانه سایت های فارسی زیادی نیستن که برای شخص من جالب و جذاب باشن و برای همین اکثر علاقمندی های بنده در سایت های غیر فارسی هست) … شاید به همین دلیل همه به سایت های خارجی علاقه داریم همچنین محصولاتشون 🙂

 31. جعفری

  بسیار عالی
  جدا از کار و طراحی وب آق مرتضی از خوبان روزگان در اخلاق و انسنیت هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

تنها دیدگاه‌های پارسی برای نمایش پذیرفته خواهند شد!

ماندگار وب - 1400