تحلیل نکات امنیتی در وردپرس و بسترهای نفوذ آن

4.7/5 - (4 امتیاز)

سخن از وردپرس است. مجموعه ای شگفت انگیز از کدها و ویدجت ها و پلاگین ها و جادویی از انعطاف و جلوه ای بی نظیر از محبوبیت . سخن از کدهای بیجان و بی روحی است که گاه رویاهای عاشقانه عشاق را به گوش انسانها میرساند و گاه دنیای پر از رمز و راز کودکی را و گاه امید یک بیمار را که در فضای پرهمهمه نت ، به دنبال درمان درد خود ، وب را در مینوردد . سخن از شانزده میلیون وب سایت است با میلیون ها سلیقه و هدف . در اینجا که به نوعی میتوان آن را تعمیرگاه وردپرس نامید ، در این ساعت ، سخن از قطعات یدکی وردپرس است . آیا شما نیز جنس خوب مصرف میکنید ؟ آیا قطعات یدکی ماشین وردپرس شما نیز نیاز به بازبینی دارد ؟ قطعا سروکار هر مدیر سایت وردپرسی به تعمیرگاه نیز خواهد افتاد . در این مقاله به سراغ قطعات بدکی وردپرس ( افزونه ها ) خواهم رفت . با آنان که استفاده شده یا در طول زمان به محبوبیت رسیده سروکار نداریم چرا که آنان از فیلترهای کیفیتی خود عبور کرده اند . با توسعه دهندگان ، برنامه نویسان ، و طراحان این افزونه ها سخنی داریم . طرح مساله این است که نکات امنیتی در افزونه های پرمیومی که بابت آنان پول داده میشود ، تا چه میزان ، استانداردهای کنسرسیوم وب را رعایت کرده و تا چه میزانی به نکات امنیتی در آن بها داده شده است . با من همراه باشید .

آنچه مسلم است ، این است که هسته وردپرس ، با توجه به متن باز بودن آن ، یکی از ایمن ترین هسته های سایت ساز است . اما این در حالتی است که کاربران وردپرس ، هیچ لوازم یدکی را ( مانند قالب یا افزونه یا هک و کد ) بر روی آن سوار نکنند . این البته غیر ممکن است ، چرا که بخشی از کاربرد و قدرت وردپرس ، وابسته به این یدک هاست . یک نفوذگر نیز این را به خوبی میداند و بسیار کم هستند نفوذگرانی که برای نفوذ به یک وبسایت وردپرسی ، وقت خود را صرف اسکن هسته سایت نمایند ( مخصوصا اگر هسته مرتبا به روز شده و از نسخه های روز استفاده کند ) .

نفوذگران معمولا برای نفوذ به یک وردپرس ، در ابتدا اقدام به اسکن بخش لاگین و سپس افزونه ها و در نهایت قالب وبسایت میکنند . اینها تماما بخش هایی هستند که افزونه ها بر آن سوار میشوند . ممکن است مدیر وب سایت ، با هدف دیزاین بخش لاگین ، از افزونه استفاده کرده باشد ، افزونه ای که در اسکنهای Acunetix مشخص میشود که بیشتر از امنیت ، فقط بر زیبایی تکیه کرده است و موجودیت وبسایت را به خطر انداخته است . مدیر دیگر ، بدون توجه به امنیت و کد نویسی صحیح در یک قالب ، اقدام به نصب و سوار کردن امکاناتی بر روی آن کرده است که مجموعا باعث میشود که لبخند رضایتی بر لب نفوذگران بنشیند و امیدوار به سرقت از وبسایت مورد نظر شوند ( اغلب فروشگاه های محصولات دانلودی ) .

گاهی اوقات ، برنامه نویس به علت تنبلی یا اهمیت ندادن و سهل انگاری یا هر مورد دیگری ، از آزمودن درست و محکم متغیرها غافل میشود . برنامه نویس ، متغیرها را آزمایش نمیکند و متوجه نیز نیست که اسکنرهای نفوذگران این کار را به خوبی و با دقت انجام میدهند . معمولا مقداردهی متغیرها توسط نفوذگر برای دور زدن صفحات ورود و تعیین هویت انجام میشود . مفسر PHP به صورت پیش فرض ، ثابت هایی مانند GET و POST و گاهی اوقات نیز پارامتر COOKIE را توسط درخواست های Http ارسال میکند . اگر متغیرهایی که توسط این نوع درخواستها مقداردهی میشوند به درستی ارزیابی نشوند ، میتوانند زمینه خوبی را برای یک نفوذ بی نقص فراهم آوردند . اجرای آن بدین صورت است که نفوذگر ، بدون دانستن رمز عبور ادمین میتواند صفحه تعیین هویت را فریب داده و خود را مدیر سایت معرفی کند . به مثال زیر توجه کنید :

eli.world_

همانطور که مشاهده میکنید ، اگر صفحه را به صورت عادی اجرا کنید ، تنها با دانستن مقادیر درست رمز عبور میتوانید با پیغام Welcome to system مواجه شوید . آیا نفوذگر میتواند رمز عبور درست را از میان هزاران رمز دیگر ، حدس بزند ؟ این به واقع غیر ممکن به نظر میرسد . چرا ؟ زیرا طراح خوب ، رمز عبور را توسط الگوریتم MD5 ، هش کرده است و امتحان کردن رمزهای پیاپی نیز کمکی به نفوذگر نمیکند و حتی اسکنرهای قدرتمند Netsparker نیز که مخصوص اسکن web application ها هستند نیز دچار سردرگمی و ارسال اطلاعات اشتباه به نفوذگر میشوند . 

همانطور که مشاهده میکنید ، پس از مقداردهی درست ، رمز عبور متغیر Admin برابر با 1 شده و ادمین ، تایید هویت میشود و پس از بررسی این متغیر ، در صورت درست بودن ( برابر با 1 بودن ) پیام خوشامدگویی ظاهر میشود و در غیر این صورت ، پیام رمز اشتباه است دیده میشود . مساله روشن میشود ، تنها کاری که نفوذگر باید انجام دهد این است که مقدار 1 را به متغیر ادمین بدهد . چگونه ؟ به تصویر زیر دقت کنید :

Untitled

نفوذگر با نوشتن کدی مانند کد بالا ، و دادن حتی رمز اشتباه و فقط با فهماندن مقدار 1 به متغیر ادمین میتواند به عنوان مدیر سایت ، وارد شود . نفوذگر این کد و اغلب کدهایی را که هدف آن ، قبولاندن اطلاعات فیک و جعلی به متغیرهای معیوب است ، با استفاده از روش POST و مقداردهی مقادیر به متغیرها ، مقادیری را به سمت Login . Php ارسال میکند . صفحه Login . Php ابتدا رمز عبور ارسالی را بررسی میکند و به سرعت درمیابد که رمز عبور اشتباه است و متغیر ادمین نیز مقداردهی نمیشود . در خطوط بعدی ، مقدار متغیر ادمین مورد بررسی قرار میگیرد که برابر با 1 میشود . زیرا بعد از اجرای کد ، exploit.php ، در یکی از خطوط به صورت مخفی ، متغیری با نام Admin ، مقدار 1 را با خود حمل میکند و این مقدار را به Login . Php میرساند . در صفحه Login . Php نیز ، متغیر ادمین بدون توجه به مقدار رمز وارد شده ، برابر 1 میشود و سیستم نیز پیغام Welcome to system را به نفوذگر هدیه میدهد .

در نمونه بالا ، تنها یک مثال از صفحه لاگین وردپرس را مشاهده کردیم که چگونه در اثر ضعف متغیرها میتواند آسیب پذیر باشد . این موضوع در خط به خط کدنویسی افزونه ها و قالب ها نیز صدق میکند . یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه را در ادامه بررسی میکنیم که اهمیت آن به واقع بیشتر بوده و دامنه کاربرد آن نیز بیشتر است چرا که اغلب طراحان ، توجهی به این مساله ندارند و آن چیزی نیست جز مساله نشست ها در کدنویسی . برای درک بهتر مساله نشست ها ، نگاهی به درخواست های Http ارسال شده توسط کدهای مخرب میاندازیم .

dsf

همانطور که مشاهده میکنید ، در خط آخر دو متغیر pass و Admin مقدار دهی شده اند و همین اقدام باعث دور زدن و فریب صفحه لاگین توسط نفوذگر شده است . برای جلوگیری از این نوع حملات و خرابکاریها ، راهکارهای زیادی پیشنهاد شده است اما در وردپرس ، هیچکدام از راهکارها نیازی به اجرا شدن ندارند تا زمانی که صفحه لاگین توسط خود ادمین ، با هر هدفی ( دیزاین و تغییر فیدها و … ) دستکاری نشود و افزونه های لاکین که اغلب معیوب هستند ، بر روی این صفحه سوار نشود ، صفحه لاگین وردپرس از امن ترین صفحات لاگین است .

مورد دیگری که میتوان به آن اشاره کرد ، پیمایش دایرکتوری ها هستند که یکی از خطرناکترین موارد امنیتی در وردپرس و تمام CMC های PHP است . هدف اصلی پیمایش دایرکتوری ، فراخوانی و خواندن فایلها و مقادیری است که نفوذگر به صورت عادی از دیدن و خواندن آنها محروم است . با استفاده از این نوع آسیب پذیریها میتوان به هدف بزرگتری مانند CMD.EXE نیز دست یافت . توابعی که با مقداردهی نامناسب میتوانند بستری مناسب برای این اقدام را ایجاد نمایند ، عبارت هستند از : Require و ، Require_once و include once و include و Fopen و More .

به طور حتم شما نیز با این توابع از دور و نزدیک آشنا هستید . اگر بخواهیم به معانی این توابع دقت کنیم ، به مفاهیمی مانند شامل شدن و فراگرفتن برخورد میکنیم . این توابع در PHP و در وردپرس و سیستم های تابع ، کار و وظایفی را به عهده دارند که با معانی آن بی ارتباط نیست . این توابع ، یک آرگومان به عنوان ورودی را دریافت میکنند و مقدار مشخص شده در آرگومان را فراخوانی میکنند . آنچه مشخص است این است که فراخوانی این آرگومان ها به راحتی میتوانند توسط نفوذگرها فراخوانی شوند و این آسیب پذیری امروزه از وردپرس و PHP در ISS5 نیز قابل اجراست که نفوذگر میتواند از ضعف امنیتی استفاده کرده و با پیمایش دایرکتوری ها به CMD برسد . تمامی این توابع و پوشه ها در وردپرس باید در فایل Robotext قرار گرفته و از دسترس خزنده های موتورهای جستجوگر مخفی شده و آنان را بلاک کند . در سایر سیستم های مبتنی بر PHP نیز میتوان مقادیر نال بایت را فیلتر نمود و مقادیر حاوی نال بایت را نیز سرکوب کرد .

مورد دیگر را میتوان به حملات اجرای فرمان اختصاص داد . همانطور که از نام آن نیز پیداست ، اساس کار آن ، اجرای فرامین تحت خط فرمان بر روی سرور قربانی است . این مشکلات نیز زمانی نمایان میشود که برنامه نویس و طراح سایت یا افزونه ، مقادیر فراخوانی را در فایلهای لاگ ذخیره میکند ( به علت تنبلی یا اهمال کاری ) که به طور مستقیم اقدام به اجرای فرمان کند . این در حالیست که استفاده از توابعی که به طور مستقیم فرامین را اجرا میکنند ، دیوانگی محض است .

یک وبمستر با محتوای فروشگاهی و محصولات مختلف و یا هر محتوای قابل سرقت مانند تصاویر و کتاب و هر چیز دیگری که میتواند ارزشمند باشد ، باید در استفاده از افزونه ها و قالبهای سیستم خود ، علاوه بر زیبایی و چشم نوازی ، به مقوله امنیت و ضعف های آن نیز توجه نموده و در رابطه با نوع کدنویسی و برنامه نویسی و تهیه آن ، با طراح مشورت نماید . متاسفانه اغلب نفوذگران با استفاده از ضعف های امنیتی در قالب ها و افزونه ها ، اقدام به حملاتی با اهداف مختلف به سیستمها میکنند که اغلب نیز موفقیت آمیز است . یک افزونه و یا یک پوسته بسیار زیبا و کاربردی ، اما از لحاظ امنیتی ، ضعیف و شکننده ، میتواند موجودیت کل یک وبسایت را در معرض خطر قرار دهد .

4.7/5 - (4 امتیاز)

کانال تلگرام ماندگار وب

  1. امیر خلجی مهر

   رو چه حسابی دوست من؟
   میشه بفرمایید ضعف این نوشته کجا بوده و شما به چه نتیجه ای رسدید؟

 1. عرفان

  سلام
  یه سوال؟!
  وقتی مقدار هیدن admin = 1 پست میشه، در قالب یک متد post ارسال میشه.
  اگه برنامه نویس مقدار $_POST[‘admin’] رو داخال متغیر $admin نریزه، نباید بتونه وارد سیستم شه
  پس چرا اینجا وارد شده؟

  1. الهام طاهر زاده

   سلام آقای عرفان . وقتتون به خیر . در PHP زمانی که مقدار هیدن = 1 ارسال میشه , همین مقدار به متغیر ادمین هم ارسال میشه و نیازی به وارد کردن دستی اون نیست .

 2. حسین

  توی قسمت رسانه ها نشانی پرونده میشه توی مرورگر کپی کرد و به اون پرونه دست پیدا کنیم چیکار کنیم که ما بقی پرونده ها امن بمونه برای مثال وقتی من نشانی عکس زیر رو میزنم
  http://mandegarweb.com/wp-content/uploads/2016/09/xLike-Dislike-Counter-wordpress-plugin.png.pagespeed.ic.EQ4x7ddf3d.webp
  عکس لود میشه اما وقتی ادرس زیر رو تایپ میکنم اخطار میزنه و به همه عکسای سایت دسترسی نمیده ؟ یعنی در واقع وارد هاست نمیشه و اخطار میده ؟
  http://mandegarweb.com/wp-content/uploads/2016/09
  یا
  http://mandegarweb.com/wp-content/uploads

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما
   پیشنهاد می‌کنم یه افزونه وردپرس برای امنیت سایت‌تون نصب کنید:
   https://www.google.com/?hl=en#hl=en&q=wordpress+security+plugins

  1. امیر خلجی مهر

   درود
   حسین جان از تعداد دریافت افزونه و تعداد امتیازها میشه فهمید که کدوم افزونه بیشتر مورد پسند کاربران قرار گرفته.

 3. حسین

  آقا امیر سلام
  من همیشه زحمتتون میدم
  توی تصاویر سایتم مشکل داشتم و راهنمایی کردین که از افزونه های امنیتی استفاده کنم
  از افزونه all-in-one-wp-security-and-firewall استفاده کردم اما مشکلی که اینجاست نمیدونم چرا نمیتونم به پنل مدیریتی سایت وارد بشم
  و هر بار از هاست افزونه رو پاک میکنم بعد وارد پنل مدیریتی وارد میشم
  البته یه سری هم کل افزونه هام رو پاک کردم اما دیگه هیچ چیزی بالا نیومد و دوباره از بکاپ شرکت هاستم استفاده کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر فراوااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان

  1. امیر خلجی مهر

   درود حسین جان
   نباید مشکل خاصی باشه در افزونه‌هایی که از مخرن وردپرس دریافت شدند
   در کل باید این موضوع بررسی بشه، برای نمونه یکی از ویژگی‌های افزونه‌های امنیتی این هست که این امکان رو میدهند تا تنها یک ip مشخص امکان لاگین کردن به وردپرس را داشته باشد.

 4. حسین

  سلام مجدد
  آخه موندم مشکل از کجاست
  با یه سیستم هم بیشتر کار نمیکنم و سیستم دیگه ندارم که بگم اون مشکل از اون قسمته !!
  اگه بخوام برام یه نگاه میندازین ببینین مشکلش کجاست ؟
  با تشکر

  1. امیر خلجی مهر

   حسین جان من واقعا زمان آزادش رو ندارم و خوشحال می‌شدم کمک‌تون کنم
   اگر سرویس هاست‌تون در ماندگار وب هست، تیکت بزنید، بچه‌های پشتیبانی موضوع رو براتون بررسی می‌کنن.

 5. خلیل رحمانی

  امیر کا این مقاله عالی بود، عالی تر اینکه در گوگل جستجو زدم در مورد امنیت وردپرس سایت ماندگار وب خودمان ابتدا نشان داد و اینکه هیچکدام در هیچ جا چنین نپرداخته بود، حال یک مطلب در مورد بهینه سازی امنیت در ادامه این نوشته بایست بیافزایم که انواع راه ها علاوه بر پلاگین امنیتی دوستان علاقه داشته باشند بهره ببرند.

  1. امیر خلجی مهر

   درود کا
   وردپرس به خودی خود ایمن هست، بیشتر کاربران از افزونه‌ها و یا پوسته‌های نال شده، آسیب می‌بینند.
   زنده باشی عزیز، لطف داری.

 6. دامون

  الان اين کدی که شما زحمت کشيدی نوشتی که هکر نميتونه بدونه دونستن پسورد ورود موفق داشته باشه !
  حتی با اضافه کردن اون ورودی با نام admin و مقدار 1 !
  وقتی متغير admin از جايی با متد POST مقدار نگرفته چطور اون input با نام admin و مقدار 1 تأثير ميزاره ؟
  کد و سناريو اشتباهه !

دیدگاه خود را بنویسید

ماندگار وب - 1400