بررسی معایب وردپرس و عمده‌ترین ضعف‌های آن

3.8/5 - (31 امتیاز)

وردپرس با نام عشقی به نام وردپرس (Love that name, it WordPress) مشهور است. چه برای توسعه‌دهندگان و چه برای اغلب کاربران. ما در اینجا قصد داریم که کمی این عشق را از ابعاد دیگری نیز مورد بررسی قرار دهیم، زیرا ایمان داریم که زیباترین و خوشبوترین گل‌های جهان، گل‌هایی هستند که زشت‌ترین و خطرناک‌ترین خارها را دارند اما ما دوست‌شان داریم. در این راستا، هیلگا مورنو (Helga Moreno) نامی آشناست که برای اولین بار در سال 2014، در تحقیقی مستقل 43 ایراد را بر وردپرس وارد آورد و به تشریح تک‌تک آنان پرداخت. وجه اهمیت این نقد بر وردپرس از آن جهت است که تقریبا تمام همکاران هیلگا و اغلب توسعه دهندگان وردپرس نیز در این امر با او اشتراکاتی داشتند و مهر تاییدی بر منطقی بودن و اعتبار این نقد زدند. این مقاله نیز، ترجمه نقد هیلگا مورنو بر محبوب‌ترین سیستم انتشار محتوا در تاریخ وب است که اولین بار با عنوان WordPress Fans Beware: Main Disadvantages of Using WordPress از منابع onextrapixel. از آنجا که تاریخ انتشار این مقاله، پیش از آپدیت وردپرس به نسخه‌های 4.1 و 4.1.1 بود و اغلب نقدهای وارده در آپدیت‌های جدید وردپرس، به نوعی رفع مشکل شد، لذا بنده نیز از ترجمه مواردی که اکنون در وردپرس دیده نمی‌شوند و یا توسط نویسنده اصلی مقاله دیده نشده‌اند، جهت صرفه‌جویی در کلمات و وقت، پرهیز کرده و تنها موارد و نقدی را که هم اکنون نیز بر وردپرس و نسخه جدید آن نیز وارد است را ترجمه و در اختیار مخاطب فارسی زبان قرار داده‌ام.

در حالی که همگان وردپرس را ستایش می‌کنند، ما تصمیم گرفتیم که برای مدتی از این عده جدا شده و طور دیگری به ماجرای پروژه‌ی وردپرس نگاه کنیم و به عنوان یک استثنا، به ناهماهنگی‌ها و ضعف‌های آن بپردازیم. پیش از هر چیزی ما از تمامی هواداران وردپرس درخواست داریم که واژگان ما در این نقد را به حساب توهین و یا تخریب این سرویس محبوب قرار ندهند. بیایید به شکل مستقیم به این موضوع بپردازیم: ما در مقابل چیزی شبیه به CMS قرار داریم که آن را توسعه می‌دهیم و برای آن قالب طراحی و تعریف می‌کنیم. ممکن است با خود بگویید که آیا اصلا نقد چنین سرویس محبوبی که روزانه میلیون‌ها نفر از آن برای نشر محتوا استفاده کرده و میلیون‌ها نفر دیگر نیز از این محتوا استفاده می‌کنند، چه لزومی دارد؟ اما مباحث توسعه وب، با محبوبیت سروکار ندارد و در جهت توسعه به ضعف‌های هر چیزی حتی وردپرس می‌پردازد و این از بدیهیات توسعه وب است.

معایب و ضعف‌های اساسی در وردپرس

1 . جدی‌ترین ضعف وردپرس از نقطه نظر ما و سایر توسعه دهندگان و فعالان این عرصه، مشکلات امنیتی آن است که آن را دائما در معرض خطر قرار می‌دهد. با توجه به این موضوع و رشد حرفه‌ای نرم افزارها در جهان در مقابل رشد و توسعه وب، می‌توان گفت که این یک واقعیت است که شما دائما در معرض این آسیب قرار دارید و این سیستم نیاز دارد که مدیر آن، دائما از نظر امنیتی و اطلاعات امنیتی در سطح مطلوب باشد.

2 . دومین ضعف وردپرس این است که به درستی و منطقی پیکربندی نشده است. به عنوان نمونه: پیوندهای یکتا تنها زمانی کامل می‌شوند که شما به صورت دستی از افزونه‌های سئو، آن را بهینه و تثبیت کنید. این منطقی است که در پیکربندی دیگری مانند مبارزه با هرزنامه‌ها، وردپرس محکم پیکربندی شده که می‌تواند بسیار مفید باشد، اما آنچه مبهم و ضعف تلقی می‌شود این است که این امکان چگونه می‌تواند اختصاصی شود و برای کل مجموعه نباشد. حقیقت این است که این سیستم، بسیار شلوغ پیکربندی شده است و بیش از حد به مواردی در آن پرداخته شده که باید واضح و روشن می‌بودند.

3 . ضعف دیگر وردپرس در نحوه نمایش موضوعات منتشر شده است (بخشی از permalink تماشای مطالب بعد از نام دامنه) که بسیاری از کاربران حتی از آن اطلاع نیز ندارند. این موضوعی است که به راحتی قابل تغییر است اما در ابتدا این در حالیست که محتوای زیادی ممکن است منتشر شود تا کاربر این موضوع را بداند و این موضوع اغلب کاربر را به تعجب وا میدارد.

4 . وردپرس از فرآیند پیکربندی multisite (شناخته شده به عنوان شبکه) استفاده می‌کند که مبحثی عمیقا فنی است. اما یک ایده مفید شامل مرحله‌بندی سرور و محیط تولید محتواست که متکی بر این ویژگی است. ما در حال صحبت کردن با توسعه دهندگان در مورد DeployMint هستیم.

5 . وظایف کلیدی در ویرایشگر وردپرس مانند ایجاد انواع پست سفارشی و رده‌بندی می‌تواند شامل نوشتن تعداد زیادی از کدهای فنی پیچیده باشد، که برای یک CMS می‌توانست بسیار دوستانه‌تر و راحت‌تر با رابط گرافیکی بهتری پیکربندی شود.

6 . بی‌شک آموزش‌های وردپرس، ناسازگار و ناکافی نیست. اما در حال حاضر ممکن است شما از حجم آموزش‌ها دچار مشکلات ادراکی شوید، حتی اگر از منابع معتبری استفاده کنید و معمولا طول می‌کشد تا از میان انبوه آموزش‌ها، مشکل اصلی وب‌سایت خود را پیدا کنید.

7 . مستندات وردپرس، متناقض و ناقص هستند. هنگام استفاده از این سیستم مدیریت محتوا شما احتمالا در سراسر صفحات برمی‌خورید که اغلب وقتی با آن سروکار دارید می‌توانید بفهمید که تا چه میزان ناقص هستند. همچنین این تابع‌ها غیر‌قابل شمارش و تعریف هستند و برای رسیدن به اصل هر موضوع، صاحب سایت را مجبور به صرف زمان زیادی برای بررسی کدهای منبع می‌کند که این ویژگی منفی در کل وردپرس مشهود است. در جای دیگر آمده که یک تابع خاص، شما را به جایی خاص و هدفی خاص می‌رساند اما هیچ سرنخی از آنچه انجام می‌شود و بعد از آن، به چشم نمی‌خورد.

8 . توسعه دهندگان وردپرس، هیچ‌گونه پشتیبانی منظمی را در این باره ارایه نمی‌کنند و اغلب پشتیبانی‌ها توسط جامعه مشتاق کاربران به یکدیگر داده می‌شود. نتیجه این می‌شود که در انجمن پشتیبانی وردپرس پرسش‌های زیادی بی‌پاسخ می‌ماند و یا بد و نادرست پاسخ داده می‌شود.

9 . افزونه‌ها و کارکرد آن برای بلاگرهای آماتور کارایی ندارد و اغلب باعث گیج شدن آنان می‌شود. بله اغلب آنان رایگان هستند و این بسیار خوب است، اما اینکه فرد مجبور است تعداد زیادی پلاگین را الک و غربال کند و گاها ده‌ها خروجی بگیرد تا آنچه مورد نیازش است را پیدا نماید، نکته منفی این قضیه است. مورد دیگر اینکه شما اغلب در این افزونه‌ها می‌بینید که مدت زیادی گذشته که این افزونه‌ها آپدیت و پشتیبانی نشده‌اند و مابقی نیز توضیحات کاملی ندارند و این ممکن است به سادگی بعد از فعال کردن، وب‌سایت یک کاربرد تازه کار را به هم بریزد و یا سازگاری سایتش را با مرورگرها خراب کند.

10 . وردپرس هم‌چنان به عنوان یک موتور وبلاگ‌نویسی شناخته می‌شود و هنوز به عنوان یک سایت ساز شناخته نمی‌شود (هر چند بسیاری از مراجع و توابع آن در حال تبدیل شدن و رسیدن به استانداردهای سایت است و اغلب کدهای آن به سمت refactored شدن پیش می‌روند).

11 . این بسیار منطقی است که وردپرس منعطف است اما این سیستم تا کنون نتوانسته است یک سیستم مدرن باشد، چرا که به هک و کدهای PHP برای اضافه شدن امکانات جانبی، به شدت وابسته است و توابع این هک‌ها نیز می‌توانند بسیار گیج کننده باشند.

12 . ارتقاء خودکار امنیتی و ارتقا برای تلفن‌های موبایل در وردپرس بد نیست، با این حال، این ویژگی فانتزی بیشتر از یک برکت و رحمت، نفرین است. توصیه می‌شود برای حذف توانایی بروزرسانی‌ها و تم‌های پلاگین از محیط مدیریت استفاده شود، در غیر این‌صورت ممکن است وردپرس دچار عیب‌های بروزرسانی خودکار شود.

13 . به عملکرد وردپرس متمرکز می‌شویم. یک سیستم مدیریت محتوا نیاز دارد که کمی در پردازش، شگفت انگیزتر عمل کند و این در حالی است که وردپرس، منابع بی‌حدی را می‌طلبد (اغلب کاربران وردپرس نیز با مدیران سرور خود بر سر استفاده بیش از حد از منابع سرور، دائما درگیری دارند. مترجم). وردپرس معمولا به سمت کل منابع سرور هجوم می‌برد که از آن استفاده نماید، این موضوع زمانی مشکل ساز می‌شود که افزونه‌ها وارد معرکه می‌شوند و کاربر به استفاده از سیستم‌های قدرتمندی مانند Hostgator یا Bluehost و هاست‌های قوی مجبور می‌شود.

14 . وردپرس بر مبنای PHP نوشته شده است. این موضوع، برخی از توسعه دهنگان را ناراضی می‌کند که برای سرعت بخشیدن به کار خود، باید به سرعت PHP را بیاموزند.

15 . در وردپرس HTML / CSS / JS همگی ورم کرده و بزرگ هستند و شما نیاز به نصب HTML / CSS / JS minifiers دارید که CPU را نجات دهید. ویرایشگر WYSIWYG وردپرس نیز HTML را بد و سنگین تولید می‌کند و این در حالیست که اغلب تم‌ها و پلاگین‌های وردپرس نیز ورم کرده و سنگین هستند.

16 . آنچه در وردپرس به عنوان خدمات وجود دارد، بیشتر در خدمت صفحات و برگه‌هاست و کمتر در اختیار محتوا قرار می‌گیرد.

17 . تم‌ها و پلاگین‌های پرمیوم و تجاری وردپرس بسیار گران است و پشتیبانی به موقع و منظمی نیز ندارد.

18 . وردپرس امکانات خوبی برای نسخه‌های موبایل دارد، اما همین موضوع می‌تواند برای افراد تازه کار با این سیستم، چالش‌هایی را در زمینه سئو به وجود بیاورد.

19 .  استفاده از وردپرس به معنی مبارزه با پیش‌فرض نیست. وردپرس دارای یک میراث قوی به عنوان تمام سیستم عامل‌های وبلاگ نویسی ساده و کلاسیک است. این بدان معناست که شما می‌توانید آن را نصب کنید و یک وبلاگ با عملکرد بالا و در حال اجرا در دقیقه داشته باشید. اما افسوس، این میراث نیز بدان معنی است شما تعداد زیادی از پیش‌فرض‌ها مانند پست، دسته، برچسب‌ها، صفحات، دیدگاه‌ها را یکجا دریافت می‌کنید. اگر می‌خواهید به تغییر این رفتار پیش‌فرض اقدام کنید دچار زحماتی می‌شوید.

20 . ساخت یک سایت بسیار جامعه محور مانند یوتیوب یا فیس‌بوک در پلت فرم وردپرس می‌تواند یک چالش بزرگ باشد.

21 . به طور کلی، وردپرس یک انتخاب عالی برای سایت‌هایی است که از بالا به پایین، محتوا محور هستند. مجلات و یا وب سایت‌های خبری، سایت‌های نمونه‌کار، سایت رویداد و… بسیار کاربرپسند در وردپرس راه‌اندازی می‌شوند. اما برای سایت‌هایی که در اطراف محتوای ایجاد شده توسط کاربر، نیاز به جستجوی پیچیده از طریق کاتالوگ‌های بزرگی از محصولات دارند، وردپرس می‌تواند خسته‌کننده و بسیار کند باشد. اگر شما بیشتر در مورد پلاگین‌ها برای به دست آوردن قابلیت‌های مورد نیاز خود در در وردپرس فکر می‌کنید، شما احتمالا باید برخی از سیستم عامل‌های دیگر را برای فعالیت خود در نظر بگیرید.

22 . اصلاح گرافیک در وردپرس، نیاز به دانش CSS و HTML دارد که تازه‌کاران را نا امید می‌کند.

23 . SQL نمایش داده شده در وردپرس بسیار پیچیده هستند.

24 . گاهی اوقات وردپرس می‌تواند بیش از حد سنگین و کند عمل کند.

3.8/5 - (31 امتیاز)

کانال تلگرام ماندگار وب

 1. محمد

  کلا یکی از بدی هاش اینه که واسه هر چیزی باید یک پلاگین جدید نصب کرد
  یکی دیگه هم امنیتشه که به نظر من کمه .

  دوست عزیز متن های پستتون خیلی طولانیه
  انشاء ادبی که نمی نویسین o_O

 2. سیروان شیخی

  بسیار خوب بود . امیدوارم این ضعف ها در اینده مورد توجه قرار گیرد و توسعه دهندگان برا تک تک مشکلات راه چاره ارایه دهند

 3. reza

  واقعا خیلی از ایرادات رو نمی شه قبول کرد….
  1-امنیت وردپرس رواگه بتونی باهاش کار کنی و بلد باشی امن ترین سیستم می شه که توپ تکونش نمیده.باور نمی کنی ببینید سایت های معروف ایرانی دان ازش استفاده می کنن و همه جانبه راضین.
  2-وردپرس شبکه که از بخش های بی نظیر وردپرس هست و ایراد نیست.
  3-گسترش پذیری هم که فوق العاده هست و هر کی می تونه ازفزونه بهش اضافه کنه.
  4-قیمت پوسته ها هم عالیه.تو ایران رو نگاه نکن که 60 دلار زیاده:D

 4. کیوان علی محمدی

  به عنوان توسعه دهنده وردپرس با بسیاری از موارد بالا از جمله ضعف امنیت وردپرس مخالفم،وردپرس با قدرت تمام الگوهای امنیتی رو مشخص کرده اگه توسعه دهندگان نمیتونن درست استفاده کنن تقصیر وردپرس نیستش.توسعه و ن صب افزونه های غیر استاندارد باعث کاهش سرعت وردپرس میشه.اغلب توسعه دهندگان از تکنیک های پیشرفته استفاده نمیکنن که اینم باعث عملکرد پایین میشه.آشنا نبودن با پیکر بندی درست برنامه هم از مشکلات دیگه هستش.اگه خوب دقت کنید.

 5. محسن برجی

  مطلب خیلی خوب و جامعی بود.
  علیرغم همه این نکات، ما عاشق وردپرس هستیم،
  به دلیل اینکه یکی از منعطف ترین و بهترین سیستم های موجود برای توسعه وب سایت های تجاری است.

 6. میلاد

  غذر خواهی می کنم ولی مورد 14 واقعا خنده داره…
  انگار که همه CMS های دیگه از زبان های دیگه ای استفاده می کنن.
  90 در صد CMS های موجود همه با PHP نوشته شدن…
  اتقاقا این نکته به نظر من یک مزیته نه ضعف … چون تعداد کسانی که PHP بلدن خیلی بیشتر از ASP و جاوا و … هستن
  مگه چند تا CMS داریم که غیر PHP باشن غیر از DotNet Nuke و … انگشت شمارن…
  به هر حال ممنون از مطلبتون

  1. سینا بیات

   باعرض سلام و احترام
   سیستم های مدیریت محتوای php که بنده میشناسم dropal,wordpress, joomla,datalife,movebletype, هستش اگر کسی بیشتر بلده بگه صد در صد مطمئنم که به ده تا نمیرسه. پس اینا هم انگشت شمارن خبر هک شدن سایتهای وردپرسی و جوملایی رو همیشه میشنویم. اما من ادعا میکنم که سایت من که با سیستم اختصاصی راه اندازی شده و بر پایه دات نت هست اصلا قابل نفوذ نیست. اینم آدرسش : takpardazan.com .
   بالاخره باید سیستم های ضعیفی مثل wordpress یا جوملا باشن که قدرت سیستم های اختصاصی مشخص بشه. از این بابت از توسعه دهندگان این سیستم های متن باز به درد نخور کمال تشکر رو دارم.

   تازه شما اگر کد های C# و php روبا هم مقایسه کنید میبینید که کد های C# چقدر روان تر و قابل فهم تره.

   1. امیر خلجی مهر

    درود سینا جان

    میتونستید دیدگاهتون رو با لطافت بیشتری ارسال کنید 🙂
    بعنوان یک انسان هیچ وقت این اجازه رو به خودم نمیدم که توسعه دهندگانی که بدون چشم داشت به پیشرفت وب کمک میکنند رو بدردنخور خطاب کنم
    موفق باشید دوست من

   2. شیدا

    سلام ,
    حرف شما کاملا متین و صحیح است و من تا قسمتی با شما موافق هستم.
    من خودم یک گسترش دهنده وب هستم و میشه گفت با نظرات این خانوم که این مسائل را مطرح کرده موافقم.
    خوب ببینید شما دارید یک چیزی به اسم Open Source رو با یک چیزه دیگه که Dedicated یا Professional هست مقایسه می کنید و این کاملا اشتباه هست.
    هیچوقت شما نمی تونید زبان برنامه نویسی ای را مثله C# با Php مقایسه کنید چرا که این زبان صد البته که از زبان Php سرتر و حتی برتر هست.
    اگر بحثه امنیت باشه زبان های PHP که بر روی لینوکس نصب میشه طبعا از امنیت ضعیفی بر خوردارند و بیشتر اکتفاشون به خوده لینوکسه که از حملات دفاع کنه ! اما الگوریتم سیستم هایی مثله وردپرس و حالا بقیه Php … طوری هست که میتونه در حده یک آنتی ویروس دفاع کنه و نه در حده یک اینترنت سکیوریتی.
    برعکس زبان C# که متاسفانه من در یکی از مطالب این وب خوندم که اونو منسوخ شده !! و حتی نا کارامد خطاب کرده اند باید بگم این زبان به هیچ عنوان منسوخ شده نیست و نخواهد بود ! چرا که سیستم های اینگونه زبان های برنامه نویسی بیشتر بر روی خودشان اکتفا می کنند تا سیستم عامل ( منظور ویندوز هست ) و اینا ویندوز رو بصورت آنتی ویروس و خودشون رو بصورت اینترنت سکیوریتی در میارن و در نتیجه سیستمی با امنیت بالا تحویل شما میشه.
    اما از لحاظ اینکه مییگید سیستم دات نت قابل نفوذ نیست کاملا مخالفم , چرا که این سیستم ها هم به اندازه لینوکس قابل نفوذ هستند اما از یک لحاظ میشه به این برنامه نویسی ( دات نت ) امید داشت که بیشتر هکر ها اصلا ارزشی برای سیستم های دات نت قائل نیستند که بخواهند هک کنند اینگونه سیستم ها را . (به دلیل اینکه خودمم هم در زمینه هک مشغول هستم میگم )
    موافقم ! زبان C# قابل فهم تر از زبان Php هست و این به دلیل این است که این زبان بیشتر به زبان ما نزدیک است و زبان Php بیشتر به یک زبان میانی شبیه است.
    میتونم سیستم های php رو بیشتر از این هم براتون بشمارم که بر پایه php باشن ( کلا حتی یه php کار ساده اگه برای خودش هم یه سیستم بسازه اونم به حساب میاد ) اما شما به من بگید چندتا سیستم دات نت وجود داره ؟ حتی به اندازه انگشتای دستاتون هم نمیتونید پیدا کنید.
    نکته بعدی هم اینکه زبان C# یک زبان خشک و خالیست و اگه شما سایتهایی که بر پایه این زبان هستند رو مشاهده کنید واقعا از رفتن به اون سایت در دفعات بعدی خودداری می کنید حتی اگر مطالب مفیدی داشته باشید. اما همین زبان های PHP بهترین گرافیک و در عین حال سبک و زیبا رو همراه خودشون دارن . پنل های مدیریت دات نت خیلی گیج کننده هست در حالی که پنل های مدیریت سایتهای PHP رو یه بچه 9 ساله هم میتونه باهاش کار کنه !

    با یکی دیگه از موارد گفته شده در مطلب کاملا موافقم و اون هم اینکه پشتیبانی ای وجود ندارد ! تمام سایتهای وردپرسی تنها ادعای پشتیبانی 24 در 7 دارند و شما ساعت 3 نصف شب اگه زنگ بزنید برای پشتیبانی اون فرد یا رد تماس میده یا اگه خوش شانس باشید بر میداره میگه برو پی کارت مزاحم نشو !
    انجمن های پشتیبانی هم یکی از یکی بدتر و هر روز جای پیشرفت به نظر میاد در حال پس رفت هستند ! ( همین که خارج از Out نمیشن خدا رو باید شکر کنند !

    خیلی مشکلات هست با این حال در یک دیدگاه جا نمیشه .
    موفق باشید

 7. محمد جواد

  سلام
  این پستتون نشون داد که میشه گفت انتقاد‌پذیر هستید. 😀
  این پستتون یکم طولانی بود
  تازه انجمن هم ندارید 🙁
  ولی باز هم ممنون

 8. mahsa

  با سلام خدمت دوستان
  من حدود 4 ساله با وردپرس و دیگر cms ها مثل جوملا و … به طور حرفه ای کار می کنم و به جرات می تونم بگم بیش از 90 درصد این نوشته اشتباه و مربوط به نسخه های قدیمی و قبل از ویرایش 3 وردپرس است که حدود 2 سال یا بیشتر هست که چنین مشکلاتی نداره
  عمده ترین مشکل اینه که منابع فارسی برای وردپرس خیلی کم هست که دیگر cmsها هم همین مشکل را دارند و متاسفانه در ایران به جنبه درآمدزایی به پشتیبانی از cmsها نگاه میشه نه توسعه این سیستم های مدیریت محتوا(البته اگر به کسی توحین نشه)البته اوضاع وردپرس بهتر از سایر cms هاست.فرصت نمیشه اینجا تمام مسائل نوشته بالا را باز کنم ولی در حد راهنمایی:برای هرچیزی لازم نیست افزونه نصب کرد.لینک های سایت خیلی راحت از تنطیمات وردپرس میشه عمل کرد و تنظیمات مناسب را وارد کرد،برای امنیت نکات بسیار ساده که در فروم پشتیبان وردپرس هست و یک افزونه fire wall،برای سرعت و مصرف محدود منابع کمی تغییر کدهای نصبی و قالبی مناسب و…
  موفق باشید

  1. شیدا

   از شما بیشتر انتظار میرفت که 4 سال با وردپرس کار میکنید !
   این معایب بیشترشون هنوز هم در وردپرس وجود دارد و اگه تست کنید متوجه میشید! شما نسخه 4 رو با نسخه 4.1.1 مقایسه بفرما ( البته اگه به خودتون وقت بدید یه وردپرس 5 دقیقه ای رو نصب کنید ! )

 9. محمد

  به نظرم بعضی از موارد بالا درست نیستند
  این کلمه هم اشتباه تایپ شده : این به دلیل آن است که “””مزارای””” آن را چندین برابر بیشتر از معایبی
  در کل ممنون که وقت گذاشتید

 10. سینا بیات

  php چون رایگانه همه میرن سراغش حالا سوال اینه که مگه و ایران کسی برای ویژوال استودیو میاگروسافت و برنامه نویسی دات نت پول میده که همه میرن سراغ php؟
  حالا که دات نت خیلی هم راحت تر و قابل فهم تر از php هست.

  1. امیر

   سلام
   خوب من دات نت رو از چندین جهت بد میدونم
   1. خیلی راحت هک میشه
   یعنی شما میتونی تو عرض 3 ثانیه اکسپلویت بنویسیآیس رو از کار بندازی و یا عمل کردشو تغییر بدی
   2. سنگین بودن نسبت به php
   وب سایت شما باید چیزای دیگه ای رو هم کنار کدش بکشه و این موجب سنگینی وب سایت میشه, که خود این مورد اگر با ارسال شدید پکت بالا باشه شدید به سی پی یو سرور فشار میاره
   3. با اینکه میگن امنیت وردپرس پایینه به شدت مخالفم, چرا که هسته ی وردپرس رو به این آسونیا نمیشه ازش باگ کشید بیرون, اما این همه مشکلات امنیتی تو افزونه های وردپرس پیدا میشه که اکثرا توسط برنامه نویسایی نوشته شده که خیلی به کدی که نوشتن دقت نکردن
   4. پس بزارید چندتا از cms ها و انجمنساز, و اسکریپتایی که با php نوشته شدن رو بهتون معرفی کنم ببینید که php چه طرفداری داره, و این طرفداری هم به علت گستردگی شدید پی ایچ پیه
   vBulletin, myBB, wordpress, joomla, datalife engine, drupal, nuke php, phpBB, ipBoard,Presta Shop,xen cart, Media Wiki, Open cart
   در ضمن سایت ویکی پیدیا هم که یه سایت خیلی گستردست از Media Wiki استفاده میکنه
   با اجازه

 11. امیر علی

  سلام
  ممنون بابت این مطلب مفید.
  ولی به نظر من هم بعضی از نقد ها برای وردپس نسخه 3 بود که تو نسخه 4 حل شده و وردپس cmc هست که کلی توسعه دهنده پشتشه و تو هر اپدیتی یک چیز جدید و بهتر ارائه میدن.

 12. وحیدفر

  یک بار تصمیم گرفتم از وردپرس دل بکنم و رفتم سراغ جوملا. بعد به غلط کردم افتادم. همون وردپرس بهترینه. دوستت دارم وردپرس

 13. محمد حسن

  ممنونم از مطلب خوبتون.
  به نظر بنده خوب بود در کنار معایبی که گفته شد، مزایایی چند هم گفته میشد.
  اکثر موارد بالا نسبی هستند و نمیشه گفت که 100% حق با نویسنده محترم مقاله و مترجم عزیز هستش. چرا که ممکن است یک عزیزی از یک افزونه امنیتی بسیار خوب استفاده کند و خطر هک شدن وبسایتش خیلی کمتر از دوستی باشد که وردپرسِ عزیز را فقط نصب کرده باشد. یا دوست عزیزی که می داند که از چه کدی در کجا استفاده کند خیلی فرق دارد با عزیزی که از بلاگفا به وردپرس مهاجرت کرده است!
  با همه ی این نکات درستی که اشاره کردید باید بگم هم من و هم شما و هم تمام دوستانی که یک باز از وردپرس استفاده کنند دیگر دلشان نمی خواهد از وردپرس دل بکنند! به دلیل اینکه مسئله ی UX در وردپرس به شدت اصولی و رعایت شده است! همه چیز سر جای خودش هست! و همین هست که باعث محبوبیت وردپرس بین اکثر وبمستر های آماتور و حرفه ای شده است! چیزی که نه در جوملا و نه در دروپال و نه در سیستم های دیگر می بینیم! ( البته به نظر بنده )
  با تشکر

 14. میلاد

  وردپرس یه چیز دیگست
  دوستان ما استخدام وردپرس کار داریم
  در صورت تمایل فرم زیر رو پر کنید
  tarahi-website.ir/استخدام

 15. محمدمهدی جبارپور

  سلام
  مقاله خوبی بود.
  این نکته رو باید در نظر داشته باشیم که وردپرس برای سایت های بزرگ جوابگو نیست. اگه وردپرس را با جوملا و دروپال مقایسه کنیم متوجه ضعف های آن خواهیم شد. وردپرس بیشتر شبیه به یک سیستم وبلاگ نویسی است و هسته ضعیف تری نسبت به دروپال داره.
  گرچه وردپرس مزایای زیادی هم دارد از جمله ساده بودن نصب و نگه داری و کاربرپسند بودن و …

 16. امیرحسین

  خوب بگید وردپرس بدرد نمیخوره دیگه…
  راستی یه سوال…
  اگه مثلاً بریم کلاس ciw بعد بیایم امنیت و خلاصه این مشکلای وردپرس رو خودمون یه تغییری دستی بدیم، اون موقع میشه برای سایت های بزرگ ( برای مثال سایتی برای 10 سال) از وردپرس استفاده کرد؟
  ممنون میشم جوابو برام ایمیل کنید.

  1. امیر خلجی مهر

   وردپرس تاپ‌ترین cms جهان هست، هرکسی دیدگاهی داره
   وردپرس اگر خود کاربر باعث افت امنیتش نشه از طریق نصب پلاگین‌ها و… هیچ‌گونه مشکل امنیتی‌ای نداره که نیازی به بهبود امنیت در این سیستم مدیریت محتوا باشه.

 17. مهدی

  مطلب خوبی نوشته شده بود ولی متاسفانه برخی از دیدگاه ها واقعاً غیر کارشناسی شده و جانب گرایانه بود. دقت داشته باشید از هر نظر که بخواهید ASP.net و PHP را با هم مقایسه کنید در انتها به این نتیجه خواهید رسید که این دو پلتفرم برنامه نویسی یکسان هستند( صرفاً جهت مطالعه نظرات کارشناسان دیگر http://programmers.stackexchange.com/questions/65414/when-to-use-php-or-asp-net?answertab=votes#tab-top ).
  پس اینکه بگیم PHP امنیت ندارد و یا ASP.net امنیت ندارد ، جمله ای کاملاً اشتباه است. برقراری امنیت برای یک سیستم یک خط کد ساده نیست باید خیلی از موارد مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان گفت یک سیستم فارق از سیستم عامل امن هست.
  یکی از دوستان اشاره کرده بود که کنترل پنل هایی که با PHP درسته شده است خیلی بهتر از ASP.net است، من به عنوان یک طراح وب واقعاً نمیتونم این نظر را هضم کنم چرا که اصول UX و UI چه ارتباطی با پلت فرم دارد ؟ آیا در ASP.NET نمی توان از Jquery استفاده کرد ؟! آیا در ASP.net نمی توان از HTML و CSS استفاده کرد ؟!
  مگر میشه زیر ساخت مشترک وب که HTML هست را کنار گذاشت و بگیم با PHP طراحی بهتری میتوان انجام داد.
  خیلی از دوستان این نظر رو دارند چون PHP بهتر است پس در کل دنیا بیشتر استفاده می شود، ولی به این نکته همیشه توجه داشته باشید هزینه استفاده از پلت فرم های ویندوز خیلی بیشتر از لینوکس است و به همین دلیل است که شاید مورد توجه بیشتری قرار میگره و دلیل بر قدرت یک پلتفرم نیست.
  همچنین زمانی که شما یک نرم افزار متن باز دارید مسلماً مورد حملات بیشتری قرار خواهد گرفت و سریعتر مورد آسیب قرار میگیرد، چون تمام زندگی یک سیستم در اختیار همه قرار دارد. شاید هسته وردپرس به خوبی نوشته شده باشد و هیچگونه حفره امنیتی در آن وجود نداشته باشد (که البته نسبی است )، ولیکن افزونه های که برای آن نوشته میشود توسط توسعه دهندگان مبتدی تا حرفه ای است. پس احتمال اینکه کدهای سیاه نوشته شود و مشکلات امنیتی بسیار را برای کل سیستم ایجاد کند. پس مسلماً اگر توسعه دهنده ای یک سیستم مدیریت محتوی را از ابتدا خودش بنویسید و در اختیار کس دیگری قرار ندهد (فارغ از پلتفرم) ممکن است از امنیت بیشتری برخوردار شود (به شرط اینکه مسایل امنیتی را رعایت کند).

  یکی از دوستان نوشته بود که PHP سبکتر از ASP.net است، این نیز اشتباه است و به جرات می توان گفت که سیستم هایی وجود دارد که با ASP.net نوشته شده است و از سیستم های مشابه PHP آن سیستم سریعتر، سبکتر و مستحکم است.

  درکل بحث در رابطه با PHP و ASP.net یک بحث طولانی و پیچیده است که اگر به دور از تعصب بحث شود میتوان نتیجه گرفت که یکسان هستند و بیشتر سلیقه است (هرچند هریک مزایا و معایبی نسبت به دیگری دارد) که باید با توجه به نوع پروژه و مشتری و زیر ساخت تصمیم گرفت.

  درخصوص WordPress و سایر CMS ها وجود نیز هم با توجه به نیاز کاربر میتوان گفت کدام یک از CMS ها مناسب است.

 18. وحید ب

  سلام ، کسی در مورد سیستم سایت شما فکر نمی کنه و چون دیده نشدید ، احتمال هک شدن ندارید ، به همین دلیل شما از این قضیه به عنوان امنیت یاد میکنید ، هیچ وقت توی
  مباحث فنی بی انصافی و لجاجت نکنید. برای سایتتون زحمت کشیدین ، اینه که نمی تونید سایر افراد رو ببینید که با نرم افزارهای متن باز ، به راحتی سایت طراحی می کنند ،
  دوره ی طراحی سایت به شیوه ی سنتی تموم شده ، بهتر هست شما هم به دنبال توسعه و یا تولید معماری های متن باز مثل وردپرس و جوملا و… باشید .

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما
   وحید جان این نوشته به دست نویسنده مهمان ارسال شده و تنها ترجمه‌ای از یک وبسایت خارجی است.
   سایت ما نیز از وردپرس نیرو گرفته است 🙂

 19. ناشناس

  به نظر من طراحی وب سایت از صفر تا صد را باید خودمان انجام دهیم چون بعد از طراحی سریعتر توسعه می دهیم ، انعطاف پذیری بیشتری دارد و هم قابل اعتماد تر است .
  با تشکر

 20. محمد

  سلام وقت بخیر

  من میخواستم یه وبسایت شبیه بورس طراحی کنم که خریدار ثبت سفارش میکنه و وقتی که اون نماد به قیمت مورد نظر رسید خرید به صورت اتوماتیک انجام بشه

  شما میدونید چه پلاگینی این کار انجام میده؟ممنون

 21. میلاد

  سلام به همگی
  عجب مطلب خوب و پر چالشی نوشتید…
  همه php کار ها و دات نتی ها رو به جون هم انداختید… خیلی هم خوب..
  بنده برنامه نویس دات نت هستم و خیلی دوسش دارم اما تعصبی روی هیچ کدوم زبان ها ندارم به نظر من پروژه باید با کیفیت به سرانجام برسه و خوب کار کنه حالا با هر زبانی، معمولا برای ساخت سایت های شرکتی و وبلاگی و حتی فروشگاهی که توانایی های خاصی جز موارد روتین ازشون نمی خوام حتما وردپرس رو انتخاب می کنم چون خیلی منعطف هست و میشه سایت رو با تمام امکانات روتین لازم حداکثر توی یک یا دو هفته آماده کرد اما اگر سایتی با امکانات خاص بخوام که نتونم با امکانات و پلاگین های وردپرس ایجادش کنم با دات نت اون چیزیی که لازمه و دلم می خواد رو می سازم و در واقع منظورم اینه که چرخ قبلا اختراع شده و نیازی نیست دوباره بسازیمش برای کارهایی که وردپرس تواناییش رو داره اشتباهه که هزینه و وقت اضافی برای کد نویسی صرف بشه. البته دات نت نیوک هم که سیستم مدیریت محتوا بر اساس دات نت هست تا حدی قدرتمنده اما به نظرم اصلا انعطاف وردپرس رو نداره اگر سایت های محلات شهرداری تهران رو ببنیند کاملا متوجه میشید.
  ببخشید سرتون رو درد اوردم
  موفق و پیروز باشید و عاشق وردپرس

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما میلاد جان
   بله من هم موافق هستم با گفته‌های شما، اتفاقا مدتی هم تو بخش آی‌تی شهرداری یکی از ناحیه‌های تهران با دات نت نیوک دست و پنجه نرم کردم و استفاده از این سیستم رو میشه یک اشتباه بزرگ نام برد.

 22. علی محمدی (مدیر ابررند )

  سلام دوستان عزیز
  من خیلی در این رابطه پرس و جو کردم و از شرکتهای بزرگی پرسیدم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که بیام چندتا سایت مختلف با هم بسازم، بعد 6 یا 7 ماه با کمال تعجب دیدم که سایتی رو که به کارمندم از صفر تا صدشو خودش طراحی کرده بود و حتی قالبش رو هم خودش با فنوشاپ ترسیم کرده بود ودر زمینه دکوراسیون داخلی بود که خیلی هم رقیب داره به راحتی در صفحه اول گوگل پابرجا شد ولی تمام سایتهای ورد پرسی بنده که چندتاش در زمینه فروش دامنه های رند بود و رقیب کمتری هم داره از لحاظ گوگل رتبه کمتری گرفته بود.
  حال یک سوال از شما عزیزان دارم و اگه پاسخ دهید ممنون میشم
  وقتی 70 تا 80 درصد سایتها از ورد پرس و قالب های آماده استفاده میکنند خود این مساله برای گوگل کپی کاری محسوب نمیشه . ؟
  مگه هدف همه سایتها به نوعی دیده شدن و کسب رتبه در گوگل نیست . و گوگل به سایتهای خاص و نوآوری خیلی بیشتر توجه میکنه تا سایتهایی که عام و به نوعی تکراری محسوب میشه .!!!
  از اینکه طولانی شد عذر خواهی میکنم ممنون از پاسخ هایی که میفرستید

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما
   خیر چنین چیزی نیست دوست من، بنده یک سایت دیگری نیز دارم که با وردپرس راه‌اندازی شده و در کلیدواژه‌های بسیار قوی در نتایج نخست گوگل هست
   خیر، تکراری بودن یک تمپلیت در سایت‌ها بی معنی است و برای گوگل محتوای سایت‌ها مهم هست

 23. آزاد

  سلام و درود بر اساتید برنامه نویسی
  بنده از سال 92 با سایت ساز که با دات نت طراحی شده بود، یک دایرکتوری راه اندازی کردم بعد 5 سال رتبه من به 200 هزار رسید. بعد به کمک یکی از دوستان در فروردین 96 با وردپرس آشنا شدم و شروع به تحقیقات کردم. سپس روی یک دامنه دیگه همان اطلاعات را روی وردپرس بالا آوردم . در حال حاضر بعد گذشته یکسال از راه اندازی رتبه الکسای این سایت وردپرسی به 190 هزار رسیده یعنی نتیجه ی 5 سال را در یکسال گرفتم. از وردپرس راضی هستم در ضمن با کمی آشنایی با این سیستم از شبکه وردپرس هم استفاده کردم و به خوبی روی شبکه از سه پوسته متفاوت استفاده کردم. ای کاش چند سال پیش با وردپرس آشنا میشدم.

  1. امیر خلجی مهر

   درود آزاد جان
   بله، وردپرس بی‌همتا هست و پیشرفت چشم‌گیری داشته و بسیاری از سایت‌های جهان، با وردپرس ساخته شده‌اند.

 24. آرمین

  ممنون از زحمات شما برای ترجمه این مطلب،‌اما لطفا قبل از انتشار خوب مطالعه بفرمایید. به علت ترجمه ضعیف گاهی جملات قابل درک نبود و نیاز به چندبار خواندن است تا مفهوم درک شود.

 25. حامد میرزایی

  سلام
  بنده این مطلب رو به صورت کامل خوندم و حدود 3 سال از وردپرس استفاده کردم
  برنامه نویسم با تمامی زبان های تحت وب کار میکنم به جز asp
  به نظر من وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا به درد نخوری هست شاید خیلی ها با این نظر من مخالفت کنن ولی واقعیت همینه
  زمانی که من سایتم روی وردپرس بود مجبور شدم یک پایه داده اختصاصی برای مطالب سایت در نظر بگیرم که در تم سایت بتون اپشن های حرفه ای برای کاربر در نظر بگیرم
  در حالی که اطلاعات پایگاه داده خود ورپردس اکثرا کد گذاری شده هستن و استفاده ازشون نیازمند دستورات پیچیده و در نهایت کم شدن سرعت سایت هست
  گذشت از این ها عمده مشکل ورپردس افزونه هاش هستن
  که وقتی افزونه ای رو نصب میکنی که مثلا در ادامه مطلب به کار میاد اطلاعات css و جاوا اسکریپت اونو در صفحه اصلی هم میاره که این خود باعث بالا رفتن حجم تم و پایین اومدن سرعت لود میشه
  متاسفانه ضعف وردپرس بیش از این هایی هست که در این پست نوشته شده
  و یک حرف برادرانه برای افرادی که میخواهند سایت جدیدی رو شروع کنند
  اگر می خواهید از وردپرس استفاده کنید برای شروع کار حتما در کنارش پایگاه داده اختصاصی داشته باشید که این باید توسط طراح حرفه ای انجام بگیره که در آینده زمانی خواستید یک cms اختصاصی توسط برنامه نویس ها براتون طراحی بشه از اطلاعات همون پایگاه داده اختصاصی استفاده بشه

  و نکته دوم اگر باز هم می خواهید سایت جدیدی رو شروع بکنید ولی سایتتون دارای بخش های زیادی هست و قراره در اینده سایت بزرگی بشه از همون اول از cms اختصاصی استفاده کنید به شرط اینکه بدید به دست طراح حرفه ای و نکته مهم تر سایت رو به صورت AJAX طراحی کنید سرعت لودتون رو می تونید به 3 ثانیه برسونید
  ما تو ایران سایت های زیادی رو طراحی کردیم کمتر از 3 ثانیه به صورت کامل لود میشن و کل حجم قالبشون 150 کیلوبایت
  هدفم از گفتن این ها تبلیغ نیست اگر هدفم تبلیغ بود لینکی از طرح های خودم میذاشتم و یا سایت خودم

  موفق باشید

 26. غریب

  سلام
  من اولین بارکه سایت خواستم بزنم جوملا بود واقعا سر در نیوردم و اومدم وردپرس
  اینکه امنیتش پایینه باور ندارم میشه با رعایت نکاتی به امنیت خوبی رسید توش
  جدای این حرفهایی که در بالا زده شد یه چیزی رو بگم
  من خودم شخصا اگر وردپرس نبود اصلا سایت نداشتم و ترجیح میدادم خودم و درگیر مشکلات نکنم
  یه سیستم رایگان با آزادی انتخاب زیاد .که خوب مطمعنن هر سیستمی که انقدر باز و آزاد هست نقایصی هم داره اما باز از بعضی سیستمهای محدود خیلی بهتره

  تعجبم اینه که هیچ کس نمیگه که قرار نیست همه کسایی که سایت می زنند حرفه ای و برنامه نویس باشن که خیلی هاشون افراد عادی مثل من هستن که به کمک همین سادگی و روان بودن وردپرس انگیزه ادامه دادن پیدا کردن

  کافیه یه وبلاگ نویس نیمه وارد باشید تا بتونید با وردپرس برای شروع لااقل کار کنید . دیگه نیاز نیست مثل بعضی دوستان چند سال برنامه نویس باشید تا دنبال سیستمهای پیچیده تر برید

  بنظرم زیبایی وردپرس توسعه پذیریش هست . سادگی و روان بودنش هست . در مقابل هر مشکلی وجود راه حلی هست . رایگان بودنش هست . و خیلی مهمتر اینکه یادتون باشه خیلیا و واقعا خیلیها در حال تلاش برای بهبود وردپرس هستند . این تلاش متوقف نشده که بعضیها دارن ناله میکنن .

  حرف آخر : وردپرس با تمام عیب ها مزایایی داره که نقایص اون رو کمرنگ میکنه . منکه شخصا برای فکر و ایده وردپرس احترام قائل هستم . تا وردپرس هست من سایت دارم . نباشه منم رفتم 🙂

  1. امیر خلجی مهر

   درود بر شما
   نوشته بالا ترجمه‌ای از یک مقاله‌ی انگلیسی هست.
   بله وردپرس یعنی زندگی.

   شاد و پیروز باشید.

 27. Ehsan

  سلام و خسته نباشد
  من بدون وردپرس میخوام کار کنم کلی هم هزینه برا اموزش کردم دارم یاد میگیرم ایا امنیت سایت هایی ک مینویسم در خطر ؟ چطور امنیتشو افزایش بدم؟

 28. محمدرضا

  سلام وقتتون بخیر
  من اطلاعات زیادی از ورد پرس نداشتم
  تواین مقاله چیزایی رو متوجه شدم و البته مطالبی هم از نظرات منطقی و جانبدارانه دوستان فهمیدم

  من می خوام یک سایتی بسازم یا به اصطلاح فروشگاه آنلاینی رو بسازم

  می تونید راهنماییم کنید ؟ که چیکار بکنم

  ممنون می شم از همتوون

  موفق و سربلند باشید

 29. سلطان

  هزار سال دیگه هم بگذره وورد پرس، بازهم وورد پرس هست! عزیزانی که مدعی تامین امنیت در یک سیستم اوپن سورس با پی اچ پی هستند، حرف های خنده دار نزنید لطفا. از همه این بحث ها گذشته وورد پرس با پی اچ پی و مای اسکیول هست، نه پی اچ پی زبان برنامه نویسی هست (پی اچ پی فقط یک اسکریپت هست) نه مای اسکیول دیتابیس قابل اعتمادی هست. کسانی که از مای اسکیول دفاع می کنند نهایت روکوردشوون در دیتابیس 1000 ردیف هم نبوده که به مشکل بر بخورند. می اسکیول اصلا نیازی که هکر
  پنل مدیریت وورد پرس بیشتر شبیه یک فایل منیجر هست! هیچ امکانی جهت مدیریت داده ها و گزارش گیری ندارد و فقط و فقط مدیریت چند صفحه را می تونه انجام بده.
  کسانی که خیلی عاشق وورد پرس هستند، قطعا نه برنامه نویس هستن نه چیزی از برنامه نویسی سر در میارن، که یک سی ام اس اوپن سورس و رایگان رو می پرستن! البته راهی هم جز انتخاب وورد پرس ندارن، چون دانشی ندارند که بخواهند سیستم دیگیری ایجاد کنند.

 30. رسول

  سلام
  طرفدران متعصب Asp.net
  هر کسی رو با نمونه کارش باید سنجید

  آیا مارک زاکر برگ خالق فیس بوگ ول معطله که بر پایه php نوشتتش؟

  1. امیر خلجی مهر

   با درود.
   بله همین‌گونه هست، اما توسعه ووکامرس رو شرکت اتوماتیک به عهده گرفته و بروزرسانی‌های زیادی پیوسته با این مورد داشته‌اند.

 31. ناصر

  نسبت به کاری که میخواهید انجام بدید باید زبان موردنظرتات را انتخاب کنید . یکجا میبینی وردپرس ، یکجا سی شارپ، یکجا جاوا و …

 32. پارسا

  سلام دوستان
  تقریبا کل پیام ها رو خوندم. البته من به دنبال یه سوال هدایت شدم به این صفحه (” اینکه آیا وقتی قالبی برای وردپرس طراحی کنی، صفحه ایندکس اون قالب برای هر بازدید کننده کامپایل میشه با اینکه هر دفعه ای که پست یا محتوای جدیدی به بدنه سایتت اضافه میکنی، صفحه ایندکست تو همون لحظه فقط کامپایل میشه که برای هر بازدید کننده بطور مجزا منابع سرورت رو درگیر نمیکنه؟”)
  اما خب جریان بحث ها جالب بود، گفتم خودمم که شاگرد همتون هستم نظرم رو بگم..
  در رابطه با امنیت نظر بنده اینه که اول از همه باید ببینیم اگه امنیت یه سایت با مشکل مواجه شده تو چه لایه ای هست و ما درمورد چی داریم صحبت میکنیم.. بعنوان مثال ممکنه تراشه هایی که توی سخت افزار های سرور قرار گرفتن اجازه رایت روی حافظه ایپرامشون رو بدون درنظر گرفتن فاصله زمانی بدن، درصورتی که به حداقل ده میکروثانه زمان برای اتمام کار نیاز دارن. حالا اگه این اجازه رایت رو سیستم عامل سرور هم به لایه ی بالا دستی بده که کنترل پنل وردپرس هستش و وردپرس هم این حق رایت رو سلب نکنه، در نهایت یه کدنویس با افزونه یا قالبش میتونه این رایت رو داخل یه لوپ هر یه میکرو ثانیه یه بار انجام بده.. اتفاقی که میوفته اینه که اون واحد حافظه بطور کامل ناکارامد میشه و دیگه حتی قابلیت خوندن رو هم نداره. حالا تصور کنید که اون واحد قرار بوده برای مدت کوتاهی حتی کش پسورد مدیر سرورتون باشه.
  یه سوال : اینجا مقصر کی بوده که این اتفاق افتاده…
  آیا شرکت سازنده تراشه نتونسته الگوی سخت افزاری مناسب رو بچینه؟ یا نتونسته اسمبلرش رو طوری تنظیم کنه که کدهای اسمبلی باعث بوجود اومدن مشکل تو تراشه نشن؟
  یا اینکه سیستم عامل مشکل داره که نمیتونه شرایط خاص برای اینتراپت ها و وقفه هاش رو بدرستی مدیریت کنه؟
  شاید هم مفسر پی اچ پی وظیفش بود این کار رو میکرد؟ یا کامپایلر های دات نت این وظیفه رو دارن؟
  مدیر محتوا چطور.. آیا وظیفه اونه که امنیت لایه های پایینی رو ببینه؟
  کد نویس هم که تکلیفش مشخصه. یا به عمد و یا غیر عمد باعث و بانی درگیر کردن این باگ شده.
  باتوجه به اینکه تعداد لایه ها خیلی بیشتر از مواردیه که نام بردم اما این فقط یه مثال بود که روش فکر کنید..
  نظر بنده اینه که ما وقتی میگیم امنیت و لایه ی اون رو مشخص نمیکنیم داریم از طراحی سمپل تراشه های FPGA و ASIC صحبت میکنیم تا دیزانری که قراره فقط از یه سری کدهای کتابخونه ای استفاده کنه تا مدیر و حتی بازدیدکننده های شبکتون..
  این واقعیت داره که یه شخص و یه تیم نمیتونه تمام این لایه هارو با ریز نکات امنیتیش برسی کنه و فقط توی همون لایه ای که خودش داره کار میکنه میتونه نکات امنیتی رو ببینه. پس اگه امنیتش به مشکل بخوره اشتباه خودشه، چه میخواد طراح اصلی وردپرس باشه و چه توسعه دهنده اون، چه استفاده کننده از لابرری های دات نت، چه مدیر سرور، چه مدیر سایت و چه یوزر..
  اون شخص یا تیم فقط یه لایه رو بررسی میکنه اما اگه مشکل جای دیگه ای باشه ناگزیر ایراد به سیستم اون هم سرایت میکنه. پس ما نمیتونیم راجبع امنیت مطلق صحبت کنیم.
  و اما از نظر سرعت..
  این واضحه که زبان کامپایلری باید سریع تر از زبان مفسری باشه
  اما زمانی میتونیم بگیم حتما اینطوریه، که بدونیم کامپایلر دقیقا برای یه حلقه کد که چند جا هم تکرار شده آیا فقط از دستورات پرش و لوپ تراشه داره جهت اجرای حلقه مورد نظر استفاده میکنه یا اینکه این وسط داره لاگ هم میگیره؟ این رو هم فقط با دیباگر هایی که سوار روی سیستم سخت افزار پایه هستن میشه تست کرد و نه حتی روی سیستم عامل..
  پس شاید تفاوت این دوتا سیستم عامل (لینوکس و ویندوز) خیلی از جاها پی اچ پی رو سریع تر کنه که در واقع نباید این اتفاق بیافته اما دیده شده که میافته.
  علت اصلی عدم اطلاع داشتن ما هم، خواست خود توسع دهندگان زیر بنای فناوری های دیجیتاله، چه اونایی که گیت ساختن و چه اونایی که کتابخونه ها و ماژول های سطح بالارو توسع دادن.. نخواستن توی دنیا، مردم خیلی چیزارو بدونن..
  پس راجبع سرعت دوتا زبان هم نمیتونیم دقیقا نظر بدیم. ( البته به غیر از اسمبلی )
  در نهایت اینکه کدوم زبان، سیستم عامل و یا مدیر محتوا بهتره؟
  دوستا گلم.. استادای عزیز.. یه چیزی رو فراموش نکنیم ” اینکه تو حوضه ی وب ماها فقط با لایه آخر داریم کار میکنیم و منطقی برای کشیدن تعصب یکی از انواع زیر بنا ها و لایه های پایینی رو هم بهمون ندادن و نداریم.. ”
  پس هر زبان سطح بالایی رو تونستین نزدیکتر به زبان مادریتون از نظر مفهومی درک کنید اونو انتخاب کنید و باهاش کار کنید (” البته منظورم از نقطه نظر نگارش یا بیان نیست، از نظر درک و فهم اون زبان دارم میگم “)
  و اگه فقط مدیر سایت هستید، با سرچ کردن ببینید سیستم مدریت محتوا چقدر میتونه شما و خواسته های سایت شما رو درک کنه.. بعنوان مثال آیا هدفتون وبلاگ و ارائه مطالب بصورت روزانه یا هفتگیه؟ ببینید کدوم سیستم مدیریت محتوا میتونه درک خوبی از این موضوع داشته باشه و کار شما رو سهل تر کنه. درنهایت هر سیستمی که بود کار باهاش رو یاد بگیرید و نترسید. چون قراره یکی از آسون ترین آموزش های دنیای حرکت الکترون ها رو یا بگیرید.
  نهایتا عذرخواهی میکنم که نظر شخصیم انقدر طولانی بود و تشکر میکنم از وقتی که گذاشتید برای مطالعه این نظر.

 33. فاطمه

  ای بابا
  پش الان اونایی که این همه زحمت میکشن و کد نویسی یاد میگیرن و طراحی وب رو صفرتاصد خودشون انجام میدن تکلیفشون چیه
  یعنی واقعا دارن کار بیهوده ای انجام میدن
  یا اونایی که درحال یادگیری طراحی وب هستن اونا دارن وقت و انرزی و پول خودشونو هدر میییییدننننننننننننننن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:😭😭😭😭😭😭لطفا پاسخ دقیق و کامل با ذکر مثال توضیح دهید

 34. جسیم

  سلام
  من شاید اندازه دوستان سواد کد نویسی ندارم اما نظر خودم بر اینه که مقایسه زبان ها باید بنا به نیاز باشه چراکه نمیشه صد در صد یک زبان رو تایید یا رد کرد برای مثال خیلی از دوستان درمورد زبان php و ,net قضاوت میکردن این درحالیه که کسی یه کلمم به جاوا اسکریپت که الان هم سمت سرور و هم سمت کلاینت رو هندل میکنه و داره رتبه های اول رو تصاحب میکنه دم نزده، اول اینکه باید به چند مورد توجه کرد که یک زبان توانایی اصلیش در چیه، هزینه ای که می طلبه چقدره و… بنده خودم شخصا کد نویس php هستم و اینم میدونم امنیت یک سایت به کدنویس آن بستگی داره نه خود زبان. این مهارت درک و تحلیل کد یه کدنویسه که مشخص میکنه چقدر دقت داشته نه خود زبان، درمورد وردپرس هم باید صادقانه گفت اگر از هسته ضعیفی برخوردار بود سایت های بزرگ دنیا که حجم بالای بازدید کننده رو هم دارند از اون استفاده نمیکردند پس بهتره دانش خودمان در مورد استفاده از اونو ارتقا بدیم، کلا با دنبال راحتی بودن و ندونستن تخصص استفاده هیچ چیزی به درد نمیخوره مثل این میمونه یکی رانندگی بلد نباشه بهش آئودی بدی بگی برو تو جاده هیچیت نمیشه ولی وقتی با کله بره تو دره بگه ماشین خوبی نبود. اما این موردم با جرات میگم هنر اصلی این نیست که توی جنگ در گوشه ای بشینی و کمتر کسی سراغت بیاد و بگی که زنده موندی بلکه هنر اینه که وارد جنگ بشی با مشکلات دست و پنجه نرم کنی ولی باز هم زنده بمونی. مشخصا زبانی که متن بازه و همه جنگجویان دنیای وب باهاش میجنگن و باز هم زندست و رای اکثریت رو داره قابل تحسینه، دات نت به دلیل سنگین بودن هزینه سروری و طراحیش واقعا خیلی کمتر درگیر شده. در مورد سرعت و سبکی یک سایت باید بگم نه php و نه .net به اندازه یک سایتی که بک و فرانت هردو با جاوا اسکریپت نوشته شده نمیرسن، چراکه هماهنگی فوق العاده فرانت و بک نتیجه رو عالی میکنه اما آیا این باعث شده که باز هم برتریت رو به خودش بده؟ لزوما نه. در زمینه معرفی یک زبان بهتره واقع بینانه و بدون تعصب حرف زد.
  در آخر میگم که اگر یک کدنویس و توسعه دهنده باشید حرفه ای بودن شما زمانی روشن میشه که یک کدنویس باشید و منطق برنامه نویسی بلد باشید و بتوانید چندین زبان رو هندل کنید و متناسب با موقعیت از زبان مناسب استفاده کنید نه اینکه یکیرو بچسپید و بقیه رو چرت اعلام کنید، هر زبانی رو بهر جایی و کاری ساختن 😉

  با تشکر

 35. electron

  سلام
  آقای میرزایی یا بقیه دوستان لطفاً درباره پایه داده اختصاصی برای وردپرس توضیح بیشتری بفرمایید.
  مدتیه دنبال همچین موضوعی هستم

 36. Ali.k

  سلام وقت بخیر
  ی سوالی ک دارم درباره وردپرس اینه ک آیامیشه ی سایتی شبیه به دیجی کالا رو با ورد پرس پیاده سازی کرد؟
  ممنون میشم جوابمو بدید

 37. رسول

  سلام
  این همه گفتین ولی نگفتین چرا خودتون ازس استفاده می کنین
  خوب برید سراغ جوملا ..دروپال یا یک اختصاصی برای خودتون راه بندازید.

  1. امیر خلجی مهر

   درود.
   رسول جان این پست رو یک نویسنده مهمان در ماندگار وب انتشار داده که ترجمه‌ی یک مقاله خارجی بوده است.

 38. مهران

  این سایت هم با وردپرس ساخته شده بعد میگید امنیتش ضعیفه،
  اگه ضعیف بود که خودتون استفاده نمیکردید.

 39. امیر

  واقعا بد ترین چیزش اینه که خود سازندش هم منمیدونه داره چیکار میکنه؟
  یه لیست چند صد تایی فانکشن گذاشته تو سایت ورد پرس میگه این ها برای پلاگین نویسی هست!!
  خوب بخوره تو سرمون اون پلاگینی که بخوایم براش بین این همه فانکشن جستجو کنیم تازه اگر پلاگین نویسی بلد باشیم

 40. گلی کات

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده یک مشکل با افزونه Ajax Search for WooCommerce nhvl دارم که وقتی نصب کردم یک سری تنظیمات انجام دادم که وقتی حالا میخوام تغییر بدم تنظیمات رو ، تغییرات انجام نمیشه . افزونه رو از روی وردپرس و داخل هاست هم پاک کردم اما وقتی دوباره افزونه رو نصب میکنم با همون تنظیمات قبل روبرو میشم .
  و اینکه میتونه مشکل از طراحی سایت باشه ؟ از قالب فولکس نسخه فارسی استفاده کردم. لینک سایت بنده هستش.

  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. امیر خلجی مهر

   با درود و سپاس از شما.

   افزونه‌های دیگر را غیرفعال کنید به غیر از ووکامرس، شاید تداخلی وجود داشته باشد.
   همچنین از پوسته پیش‌فرض وردپرس استفاده کنید.

 41. Khoshtarkib

  من یه سوالی داشتم
  با ورد پرس میشه سایتی رو بالاآورد که حدودا یک میلیون محصول دانلودی داشته باشه؟
  ممنون میشم اگه کسی در این مورد من رو راهنمایی کنه

 42. ستاره

  سلام وقت بخیر من صفحه سینگل پست برای نوشته هام ایجاد کردم .اوایل خوب بود الان پیغام میده که back to wordpress editor
  و نوشته ها رو از سینگل پست فراخونی نمیکنه. تو گوگل سرچ کردم میگه بخاطر ویرایشگر گوتنبرگ هست. من گوتنبرگ رو غیر فعال کردم و با کلاسیک کار میکنم.اگه کسی تجربه ای داره لطف کنین بگین..ممنون

  1. امیر خلجی مهر

   درود.

   پوسته دیگری را بصورت موقت فعال کنید که مشخص شود مشکل از ناسازگاری پوسته هست یا خیر.

 43. حسین صلواتی فر

  هنوز برای من سوال هست که چرا سایت های بزرگ بیزینسی چه ایرانی چه خارجی با وردپرس نوشته نمیشوند با اینکه توسعه دهندگان زیادی داره و ادعا زیاده – مثل دیجی کالا – آمارون – ای بی – علی بابا و …
  من یه سایت خاص میخوام طراحی کنم با وردپرس ولی چون رشد زیادی داره میخوام بدونم تا کجا مهمان من هست وردپرس
  برای همین موضوع یه توسعه دهنده حرفه ای خوب نیاز دارم که کنارم باشه تو بحث وردپرس و آشنایی با زبان هایی دیگه هم داشته باشه که اگه نیاز شد تغییر بستر بدیم
  لطفا اگر خودتون آمادگیش رو دارین یا کسی رو میشناسین که بتونه هم تیمی ما بشه برای یه کار خاص بیزینسی B2B خبرم کنه
  نمیدونم میشه شماره گذاشت یا نه ولی اسم منو سرچ کنید شاید بهم برسین و با هم صحبت کنیم
  دوستان دیگه هم راهنمایی کنن چرا سایت های بالا که گفتم با وردپرس نوشته نشده اند و ترس دارم از آینده سایتم که بتونه مثلا ترافیک روزانه 10 هزار نفر رو داشته باشه یا ثبت درخواست 10000 ثبت شاید همزمان

 44. رضا جافری (برنامه نویس)

  سلام و درود
  مطلب اول: در انتخاب کلید واژه بهترِ ، شما هم از کلید واژه کاملاً پارسی ، هم غیر پارسی (عربی ، انگلیسی و …) استفاده کنید.
  برای نمونه: دو جمله “دیپلماسی غرب نسبت به ایران” و ” سیاست غرب نسبت به ایران” رو در نظر بگیرید ، افرادی اولی رو جستجو می کنند ، افرادی هم دومی رو جستجو می کنند حالا اگر شما یکی از دو واژه را در کلید واژه های خودتون استفاده نـــکنید ، اگر کسی یکی از آنها را جستجو کند و مرتبط با کلید واژه شما نباشد ، وبگاه یا تارنمای شما در تمامی جستجوگرها ( Yandex ، Bing ، Google و …) بالا نمی آید.
  مطلب دوم: اما در متن مقاله از واژه های پارسی استفاده کنید گسترش زبان پارسی می تواند برای ما سودهای اقتصادی به دنبال داشته باشد. (جالبِ اینکه خودتون نوشتید دیدگاه های پارسی ولی متاسفانه کلی واژه غیر پارسی در مقاله موجوده)
  برای نمونه بسیار کوچک: استخدام استاد و کارشناس زبان پارسی در ایالات متحده با در آمد $50K – $63.2K
  این هم پیوند آگهی: https://www.indeed.com/viewjob?jk=dab5b05a98235c52&tk=1g524ds5ot5gu800&from=serp&vjs=3
  همچنین خیلی افراد (حتی تحصیل کرده و حتی مربوط به رشته خودشون) ، مفهوم بعضی از واژه های بیگانه رو نمی دونند.
  پس این واژها رو جایگزین کنید: سیستم=سامانه ، نظام ، شبکه | آپدیت=بروزرسانی | پروژه=طرح ، برنامه | سرویس(در اینجا)=خدمات | سِرور=خدمات دهنده (ویکی پدیا) | پٌست=محتوا ، نامه رسانی ، مقام ، پاسگاه | ایمیل=رایانامه | رابط گرافیکی=رابط دیداری | تم=زمینه | پلاگین‌ (یکجا از این واژه استفاده شده یکجا هم از واژه افزونه)=افزونه | بلاگر=وبلاگ نویس | آماتور=مبتدی | کد=دستور ، شماره ، رمز ، پیش شماره | مدرن=جدید | فانتزی=خیالی | موبایل=گوشی | پلت فرم=بَستر ، سَکو |کاتالوگ=کالا نما ، فهرست نما | لیست=فهرست
  باتشکـــر

  1. امیر خلجی مهر

   با درود.

   از توجه شما سپاسگزاریم، ما در تلاش هستیم واژه‌های بیگانه را کمتر بکار بگیریم اما برای سئوی بهتر نوشته‌ها به ناچار از واژه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.

 45. توسعه دهنده

  سلام
  وقت همگی بخیر
  نقص های که بالا گفته شده کاملا قبول دارم
  همچنین علاقه مند کار با ورد پرس هستم
  بیش از ۸ سال هست از ورد پرس استفاده میکنم
  برای سایت خودم و سفارش دهنده ها
  مشکلات وردپرس رو برای خودم به سادگی حل میکردم
  اما مشتری ها هر لحظه به یک چالش کشیده می‌شدند

  با هر به روز رسانی یک مشکل جدید …
  یک مغازه دار یا … وقتشو حوصلشو یا عصاب حل این مشکلات رو نداره

  برای همین به سراغ دات نت رفتیم
  برای مشتری های که با دات نت کور وب سایت ایجاد کردیم طی یک چند سال کوچک ترین مشکل بر نخوردن فقط چند بار برای ssl
  وردپرس هر لحظه تعمیر نگه داری
  سایت های دات نت بدون نیاز به صرف زمان برای نگه داری
  تعدادی وب سایت php هم ایجاد کردیم اما سرعت و کارای وی سایت های که با دات نت کور ایجاد کردیم از هر لحاظ سرعت دسترسی و… مورد رضایت بیشتر سفارش دهنده ها بوده
  سه وب سایت هم با بلیزور ایجاد کردیم که سرعت و کارای عالی داره . سرعت و کارای عالی
  پیشنهاد من اینه به روز باشیم و خودمون رو فدای مواردی که فقط می‌شناسیم نکنیم به روز باشیم بقیه ابزار ها هم بشناسیم .

  برای هر کسی سایت وردپرسی ایجاد کردیم لیست بالای صد سفارش . رها کردن یا موفق نشدن یا نصف نمیه یا کلا هر روز مشکل و مشکل و بدون رضایت

  سایت هاب اختصاصی که تحویل دادیم بزرگ شدن رشد کردن و چندین بار براشون امکانات جدید اضافه کردیم و رضایت کامل

  در کل وردپرس برای فروشندگان مناسب نیست و تمام. یه بار براشون کد بزنید
  با هر فریمورکی .
  داخل درد سر نباشن هر روز

  به امید موفقیت برای همه همکار ها .

دیدگاه خود را بنویسید

ماندگار وب - 1400